Warszawa - Wtorek, 01.07.2025 / Imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy
Reklama

Zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
WARSZAWA. Miasto jest przygotowane do zmian w prawie własności – opracowano procedurę oraz wzory dokumentów a urzędy dzielnic rozpoczęły wydawanie zaświadczeń mieszkańcom. 21 lutego radni wysłuchali informacji na ten temat i wprowadzili zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych.
 
Z dniem 1 stycznia br., ponad 440 tys. warszawiaków zostało uwłaszczonych - byli użytkownikami wieczystymi, zostali właścicielami gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.
 
Niestety tzw. ustawa „uwłaszczeniowa” - ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów nie jest dopracowana, a niektóre kwestie dotyczące np. garaży doprecyzowano dopiero w nowelizacjach (z 6 grudnia 2018 r. i 31 stycznia 2019 r.).    
 
"Jesteśmy przygotowani. Uruchomiliśmy procedurę i rozpoczęliśmy wydawanie pierwszych zaświadczeń właścicielom. Urzędy dzielnic wysłały 363 dokumenty do mieszkańców. I co ważne dla warszawiaków, w lutym wyjaśniła się wreszcie kwestia bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie garaży i miejsc postojowych" – mówi Robert Soszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
 
W czwartek, 21 lutego uchwałę w tej sprawie podjęli radni, wprowadzając dodatkowy zapis w uchwale nr LXXV/2128/2018 (w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości),  rozszerzając jej zakres o garaże i miejsca postojowe, umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.  
 
Procedura
 
Warszawiacy do końca br., bezpłatnie i bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, otrzymają zaświadczenia od urzędów dzielnic. W dokumencie będzie informacja o wysokości opłaty przekształceniowej.
 
Po otrzymaniu zaświadczenia mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z bonifikat i wnieść opłatę jednorazową muszą zgłosić taki zamiar do urzędu dzielnicy, który w ciągu 14 dni poinformuje ich o wysokości opłaty jednorazowej.
 
Po wniesieniu opłaty jednorazowej, mieszkańcy w ciągu 30 dni otrzymają z urzędu dzielnicy zaświadczenie, potwierdzające spłatę należności.
 
Inne, ustawowe terminy przekształcenia obowiązują w odniesieniu do użytkowników, którzy  składali wcześniej wnioski o przekształcenie, cudzoziemców wobec których przepisy przewidują obowiązek uzyskania zgody na nabycie nieruchomości (uwaga – dotyczy tylko właścicieli domów jednorodzinnych) oraz dla tzw. „nieruchomości mieszanych”.
 
W Warszawie - 98 proc. bonifikata od opłaty jednorazowej
 
Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Z tego tytułu nowy właściciel gruntu ponosi opłatę na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat. Jednostki samorządu terytorialnego udzieliły, na podstawie uchwały rady, bonifikaty od tej opłaty.
 
Warszawianki i warszawiacy otrzymali 98-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Warszawa

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Wszystkie filary mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą, są już gotowe. W miniony weekend zakończyło się betonowanie dwóch ostatnich rzecznych podpór. Kolejnym etapem prac będzie montaż elementów konstrukcji przeprawy.

Warszawa

Tornister szkolny - jak wybrać?

Lista rzeczy i przyborów, które trzeba kupić przed rozpoczęciem roku szkolnego, jest bardzo długa. Na pierwszy plan wysuwa się zazwyczaj wybór plecaka. Powinien łączyć funkcjonalność z estetyką, która przypadnie do gustu najmłodszym,...

Warszawa

Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Z tej okazji w najwyższym punkcie obiektu zawisła tradycyjna wiecha.

Warszawa

Programowanie dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że im młodszy człowiek, tym z większą łatwością przychodzi mu nabywanie nowych umiejętności. Dlatego łatwiej jest się nauczyć dzieciom języka obcego, obsługi komputera czy nabyć jeszcze inne, cenne...

Warszawa

Biedronka w Otwocku może mieć cofnięte pozwolenie

Mieszkańcy ul. Wawerskiej protestują przeciw budowie centrum handlowego Biedronka pod oknami, obawiając się szkodliwego azbestu. Prezydent miasta obiecuje pomoc - informuje portal Business Journal.

Warszawa

Bezpłatne wydarzenia nad Wisłą

Trzy bezpłatne wydarzenia zaplanowano nanajbliższą niedzielę na warszawską Wisłą. Współorganizatorem jest m.st. Warszawa.

Reklama