Warszawa - Wtorek, 01.07.2025 / Imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy
Reklama

Zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
WARSZAWA. Miasto jest przygotowane do zmian w prawie własności – opracowano procedurę oraz wzory dokumentów a urzędy dzielnic rozpoczęły wydawanie zaświadczeń mieszkańcom. 21 lutego radni wysłuchali informacji na ten temat i wprowadzili zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych.
 
Z dniem 1 stycznia br., ponad 440 tys. warszawiaków zostało uwłaszczonych - byli użytkownikami wieczystymi, zostali właścicielami gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.
 
Niestety tzw. ustawa „uwłaszczeniowa” - ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów nie jest dopracowana, a niektóre kwestie dotyczące np. garaży doprecyzowano dopiero w nowelizacjach (z 6 grudnia 2018 r. i 31 stycznia 2019 r.).    
 
"Jesteśmy przygotowani. Uruchomiliśmy procedurę i rozpoczęliśmy wydawanie pierwszych zaświadczeń właścicielom. Urzędy dzielnic wysłały 363 dokumenty do mieszkańców. I co ważne dla warszawiaków, w lutym wyjaśniła się wreszcie kwestia bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie garaży i miejsc postojowych" – mówi Robert Soszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
 
W czwartek, 21 lutego uchwałę w tej sprawie podjęli radni, wprowadzając dodatkowy zapis w uchwale nr LXXV/2128/2018 (w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości),  rozszerzając jej zakres o garaże i miejsca postojowe, umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.  
 
Procedura
 
Warszawiacy do końca br., bezpłatnie i bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, otrzymają zaświadczenia od urzędów dzielnic. W dokumencie będzie informacja o wysokości opłaty przekształceniowej.
 
Po otrzymaniu zaświadczenia mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z bonifikat i wnieść opłatę jednorazową muszą zgłosić taki zamiar do urzędu dzielnicy, który w ciągu 14 dni poinformuje ich o wysokości opłaty jednorazowej.
 
Po wniesieniu opłaty jednorazowej, mieszkańcy w ciągu 30 dni otrzymają z urzędu dzielnicy zaświadczenie, potwierdzające spłatę należności.
 
Inne, ustawowe terminy przekształcenia obowiązują w odniesieniu do użytkowników, którzy  składali wcześniej wnioski o przekształcenie, cudzoziemców wobec których przepisy przewidują obowiązek uzyskania zgody na nabycie nieruchomości (uwaga – dotyczy tylko właścicieli domów jednorodzinnych) oraz dla tzw. „nieruchomości mieszanych”.
 
W Warszawie - 98 proc. bonifikata od opłaty jednorazowej
 
Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Z tego tytułu nowy właściciel gruntu ponosi opłatę na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat. Jednostki samorządu terytorialnego udzieliły, na podstawie uchwały rady, bonifikaty od tej opłaty.
 
Warszawianki i warszawiacy otrzymali 98-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Inchcape Motor Polska z pierwszym sklepem typu moto convenience w warszawskim centrum handlowym

 Sprzedaż samochodów w Polsce rośnie czterokrotnie szybciej niż w całej Unii Europejskiej. W 2017 roku zarejestrowano najwięcej nowych aut od kilkunastu lat*. Wysokie tempo życia, presja czasu zarówno z powodu pracy, jak...

Warszawa

W centrum Warszawy otwarto plac Pięciu Rogów

Kolejny etap budowy Nowego Centrum Warszawy został zakończony. Rozległe skrzyżowanie przecinające śródmiejski odcinek ul. Chmielnej zmieniło się w zieloną przestrzeń, w której można odpocząć.

Warszawa

Rodzaje impregnacji posadzek przemysłowych

Należy pamiętać, że rodzaj impregnacji uzależniony jest od typu posadzki przemysłowej, ma ona duży wpływ na żywotność oraz jakość użytkowania powierzchni.

Warszawa

326 projektów w budżecie obywatelskim na 2023 rok

Ponad 101 mln zł wyda Warszawa na realizację zadań ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok. Wybrano łącznie 326 projektów.

Warszawa

Mieszkania w aglomeracji warszawskiej

Duże miasta zawsze przyciągają do siebie nowych mieszkańców. Głównie ze względu na większe możliwości w znalezieniu pracy, ale również dostęp do miejskich rozrywek. Największą aglomerację w kraju tworzy aglomeracja warszawska. To Warszawa,...

Warszawa

Będzie nowa zajezdnia tramwajowa, najnowocześniejsza w Polsce

Na Annopolu powstanie najnowocześniejsza w Polsce, inteligentna zajezdnia tramwajowa. Będzie to piąta zajezdnia w stolicy. Spółka Tramwaje Warszawskie podpisała umowę na jej budow

Warszawa

Amerykańska pizza w Warszawie

 Amerykańska pizzeria Domino's która od kilku lat rozgościła się w Polsce i jest dostępna w większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków ma już swoich ulubieńców, a wciąż zdobywa nowych.

Warszawa

Policyjna eskorta auta z rodzącą kobietą

Jedna z białołęckich załóg patrolowych pomogła rodzącej kobiecie dotrzeć na czas do szpitala. Szczęśliwy tata narodzonego dziecka wysłała  do policjantów maila z podziękowaniami.

Reklama