Dzisiaj jest: 19 maja 2024, Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

Aktualności Warszawa

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Dodano: 15.12.2022

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

fot. Urząd m.st. Warszawy

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Morsowanie odbywa się na Plaży Rusałka/ZOO. W dotychczasowych uczestniczyło każdorazowo – między 170 a 220 osób. Każdego tygodnia, wraz ze spadkiem temperatur pasjonatów zimowej rekreacji nad Wisłą przybywa.

- Głównym założeniem morsowej szkółki Dzielnicy Wisła jest propagowanie aktywnego spędzania czasu nad rzeką w Warszawie – nie tylko w sezonie letnim. Wisła potrafi być atrakcyjna również wtedy, gdy za oknem szybciej robi się ciemno, jest chłodniej i pozornie najlepiej czas spędzić pod kocem w domu – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy w stołecznym Ratuszu.

Lodołamacze

Na plaży czeka na uczestników obowiązkowa taneczna rozgrzewka. Prowadząca co weekend inspiruje uczestników tańcami z innych zakątków świata. Do wody pierwsza wbiega zwykle kilkunastoosobowa grupka dzieci (pod opieką opiekunów). W tym sezonie w lodowatych kąpielach wzięło udział blisko 100 dzieciaków.

Poprzednie spotkania odbywały się rano, ale finał rozpoczyna się później. O 12:30 rozpoczyna się zbieranie śmieci. Chętni, którzy przyjdą wcześniej dostają worki i mogą pomóc w oczyszczeniu plaży i nadwiślańskich łęgów. Od początku listopada udało się w ten sposób zebrać 110 worków (po 120 litrów każdy) – w sumie blisko 1,5 tony śmieci! Tradycyjne sprzątanie towarzyszy większości wydarzeń realizowanych w ramach działań promujących i animujących warszawski odcinek Wisły realizowanych w ramach działań prowadzonych przez Zarząd Zieleni ms.t Warszawy. 

O godz. 13:30 rozpoczyna się rejestracja uczestników – w Beach Bar Aqutica przy ul. Wybrzeże Helskie 1/5(otwiera się w nowej karcie). Tam przewidziano też prelekcję dla nowicjuszy, a sama kąpiel odbędzie się na styku dnia i wieczora – o godz. 14:30. Po wyjściu z wody uczestnicy dostaną ciepłą zupę (zawsze jest też wersja wegańska). Zaś o 15:00 – ruszy ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

W spotkaniach uczestniczy jednostka Stołecznego WOPR. Ratownicy podczas kąpieli nie odstępują uczestników nawet na chwilę.

Dodatkowo, tuż po oficjalnym zaprezentowaniu nowej jednostki zabezpieczenia wodnego Straży Miejskiej, funkcjonariusze pojawiali się podczas wspólnego morsowania. 4 grudnia wodny pojazd Straży Miejskiej stał się oficjalnym zabezpieczeniem uczestników. Nowa motorówka wsparła jednostkę Policji, która od lat towarzyszy morsom podczas wspólnych kąpieli.REKLAMA

- Finał szkółki morsowej Dzielnicy Wisła jest naszym wspólnym zimowym świętem. Popularność spotkań każdego roku wzrasta, stały się one zimową tradycją. Cieszymy się, że podczas każdego z wydarzeń pojawią się nowi uczestnicy. Pierwszacy zarażają się miłością do Wisły, poznają uroki zimowej aktywności i bawią się jednocześnie dbając o międzywale Wisły, uczestnicząc we wspólnych akcjach sprzątania. Podczas finałowego koncertu przy ognisku będzie czas na wymianę doświadczeń, tańce i wspólną zabawę – entuzjazmuje się Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Dzielnicy Wisła.


Czysta woda

Szkółkę morsową Dzielnicy Wisła odwiedzało mobilne laboratorium MPWiK. Podczas wizyty laborantki opowiadały o czystości Wisły i procesach stałego monitoringu czystości wód rzeki. Na miejscu pobrane zostały próbki wody, które następnie zostały przebadane.

Wodociągi Warszawskie uzdatniają i dostarczają mieszkańcom stolicy dziennie średnio 350 mln l wysokiej jakości wody spełniającej normy krajowe i unijne. Woda jest pod stałą kontrolą - 24 h na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Laboranci MPWiK w czterech akredytowanych laboratoriach spółki rocznie wykonują około 200 tys. analiz wody, czyli średnio około 600 dziennie - czterokrotnie więcej, niż wymaga tego rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Akredytowane laboratoria MPWiK monitorują jakość wody. Nie tylko tej która po uzdatnieniu płynie siecią wodociągowa do odbiorców, ale także wody powierzchniowej – wiślanej i z Jeziora Zegrzyńskiego. Wyniki badań są publikowane na stronie mpwik.com.pl(otwiera się w nowej karcie).

Dzielnica Wisła zaprasza

W Pawilonie Edukacyjnym Kamień mimo zimowej aury odbywają się cykliczne spotkania dla szkół a na co dzień można skorzystać z oferty animacji i warsztatów. Warto obserwować programy pływających barek, pawilonów i lokali nad Wisłą. Również zimą można zjeść coś pysznego, napić się kawy lub spotkać ze znajomymi.

Sauna Wisła otwarta jest dla wszystkich 7 dni w tygodniu. Nowe pule bezpłatnych miejsc na sesje saunowe zwalniają się co dwa tygodnie.

Wioślarze i kajakarze korzystają z niezmarzniętych basenów Portu Czerniakowskiego, w którym trenuje KS Powiśle i Portu Żerańskiego, gdzie zajęcia prowadzi KS Spójnia. 
 

Podziel się z innymi

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Wszystkie filary mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą, są już gotowe. W miniony weekend zakończyło się betonowanie dwóch ostatnich rzecznych podpór. Kolejnym etapem prac będzie montaż elementów konstrukcji przeprawy.

Dodano: 12.12.2022 | Komentarze: 0

Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Z tej okazji w najwyższym punkcie obiektu zawisła tradycyjna wiecha.

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Bezpłatne wydarzenia nad Wisłą

Bezpłatne wydarzenia nad Wisłą

Trzy bezpłatne wydarzenia zaplanowano nanajbliższą niedzielę na warszawską Wisłą. Współorganizatorem jest m.st. Warszawa.

Dodano: 14.07.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama