Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa
Dodano: 15.07.2022 r.
fot. UM Warszawa
Na placu Defilad powstaje nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kilka dni temu zakończyły się prace przy konstrukcji żelbetowej budynku. Z tej okazji w najwyższym punkcie obiektu zawisła tradycyjna wiecha.
W uroczystości udział wzięli: dyrektorka MSN-u Joanna Mytkowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska oraz Karol Puszerkiewicz – dyrektor Regionu Centrum firmy Warbud S.A., Generalnego Wykonawcy budynku.
Za projekt budynku odpowiada pracownia architektoniczna Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku oraz pracownia APA Wojciechowski Sp. z o.o. Generalny Wykonawca Warbud SA rozpoczął prace w 2019 roku.
Oprócz konstrukcji budynku gotowa jest już znaczna część białej betonowej fasady, wieża kinowa oraz przestrzenne ciągi komunikacyjne wraz z monumentalną, centralną klatką schodową.
Muzeum zajmuje blisko 20 000 m2 powierzchni. Ma cztery kondygnacje nadziemne i dwie usytuowane w podziemiach. We wnętrzach zaprojektowano ponad 4500 m2 przestrzeni ekspozycyjnych – 9 razy więcej niż w aktualnej siedzibie. W budynku znajdą się także sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, magazyny dzieł sztuki oraz kino z widownią na 150 osób. Wiernie odtworzone Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (legendarny SEPR), audytorium, czytelnia, nowoczesne bistro i księgarnia – dopełnią obrazu przyszłego Muzeum. Pracownicy instytucji znajdą tu nową przestrzeń administracyjno-techniczną.
Galerie główne przewidziano na pierwszym i drugim piętrze, wokół geometrycznej klatki schodowej. Te zaś, usytuowane na najwyższej kondygnacji doświetlą rozproszonym światłem słonecznym świetliki rozmieszczone w dachu. Na obu poziomach wystawowych znajdą się też tzw. City Rooms, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym spojrzenie na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy.
Prace przy budowie obiektu mają zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku.
W związku z uroczystością Bożego Ciała oraz długim weekendem czerwcowym, warszawski transport publiczny będzie funkcjonował według zmienionego rozkładu. W czwartek (19.06) będzie obowiązywał rozkład świąteczny, natomiast w piątek sobotni. Szczegóły poniżej. Czwartek...
- W trzecim tygodniu czerwca zaplanowaliśmy wykonanie remontu nawierzchni na 2-kilometrowym odcinku trasy S8 – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W celu zminimalizowania utrudnień, prace będą prowadzone w godzinach nocnych.
Podpisano umowę na budowę nowego pawilonu dla pingwinów przylądkowych w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.
45-letni mężczyzna trafił do szpitala, po tym jak został przypadkiem postrzelony strzałą z łuku. W sprawie zatrzymano 34-letniego obywatela Białorusi, który był sprawcą postrzelenia.
Firma WARBUD zajmie się realizacją pierwszego etapu budowy TR Warszawa. Umowa z wykonawcą została już podpisana. Teatr powstanie obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Inwestycja finansowana jest z budżetu m.st. Warszawy.
Udało się przeprowadzić pierwsze testowe przejazdy tramwajów na Stegnach. Jako pierwszy do pętli dojechał tramwaj pomiarowy, a następnie tramwaje liniowe typu Hyundai, które już niedługo będą wozić pasażerów na tej trasie.
W Piastowie pod Warszawą od 2 lat prowadzone są prace w związku z remontem przejścia podziemnego. Michał Sadecki, przedsiębiorca, mieszkaniec Piastowa oraz ojciec dwójki dzieci apeluje do Władz miasta oraz Inwestora o...