Warszawa - Piątek, 04.07.2025 / Imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana
Reklama

Zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
WARSZAWA. Miasto jest przygotowane do zmian w prawie własności – opracowano procedurę oraz wzory dokumentów a urzędy dzielnic rozpoczęły wydawanie zaświadczeń mieszkańcom. 21 lutego radni wysłuchali informacji na ten temat i wprowadzili zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych.
 
Z dniem 1 stycznia br., ponad 440 tys. warszawiaków zostało uwłaszczonych - byli użytkownikami wieczystymi, zostali właścicielami gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.
 
Niestety tzw. ustawa „uwłaszczeniowa” - ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów nie jest dopracowana, a niektóre kwestie dotyczące np. garaży doprecyzowano dopiero w nowelizacjach (z 6 grudnia 2018 r. i 31 stycznia 2019 r.).    
 
"Jesteśmy przygotowani. Uruchomiliśmy procedurę i rozpoczęliśmy wydawanie pierwszych zaświadczeń właścicielom. Urzędy dzielnic wysłały 363 dokumenty do mieszkańców. I co ważne dla warszawiaków, w lutym wyjaśniła się wreszcie kwestia bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie garaży i miejsc postojowych" – mówi Robert Soszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
 
W czwartek, 21 lutego uchwałę w tej sprawie podjęli radni, wprowadzając dodatkowy zapis w uchwale nr LXXV/2128/2018 (w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości),  rozszerzając jej zakres o garaże i miejsca postojowe, umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.  
 
Procedura
 
Warszawiacy do końca br., bezpłatnie i bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, otrzymają zaświadczenia od urzędów dzielnic. W dokumencie będzie informacja o wysokości opłaty przekształceniowej.
 
Po otrzymaniu zaświadczenia mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z bonifikat i wnieść opłatę jednorazową muszą zgłosić taki zamiar do urzędu dzielnicy, który w ciągu 14 dni poinformuje ich o wysokości opłaty jednorazowej.
 
Po wniesieniu opłaty jednorazowej, mieszkańcy w ciągu 30 dni otrzymają z urzędu dzielnicy zaświadczenie, potwierdzające spłatę należności.
 
Inne, ustawowe terminy przekształcenia obowiązują w odniesieniu do użytkowników, którzy  składali wcześniej wnioski o przekształcenie, cudzoziemców wobec których przepisy przewidują obowiązek uzyskania zgody na nabycie nieruchomości (uwaga – dotyczy tylko właścicieli domów jednorodzinnych) oraz dla tzw. „nieruchomości mieszanych”.
 
W Warszawie - 98 proc. bonifikata od opłaty jednorazowej
 
Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Z tego tytułu nowy właściciel gruntu ponosi opłatę na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat. Jednostki samorządu terytorialnego udzieliły, na podstawie uchwały rady, bonifikaty od tej opłaty.
 
Warszawianki i warszawiacy otrzymali 98-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Warszawa pomaga zwierzakom przetrwać zimę

WARSZAWA. Urząd Miasta Warszawa zachęca warszawianki i warszawiaków do pomocy kotom żyjącym na wolności i ptakom w przetrwaniu zimy.

Warszawa

Loty w tunelu aerodynamicznym – teraz dla każdego!

Skok ze spadochronem to niezapomniane emocje, szczególnie podczas fazy swobodnego spadania przed otwarciem spadochronu. Jednak skok nie jest jedyną okazją do tego, aby poczuć adrenalinę. Można również skorzystać z tańszej alternatywy, a...

Warszawa

Nowe stawki za odbiór odpadów

WARSZAWA. Jeszcze w 2016 r. gospodarka odpadami kosztowała Warszawę 323 mln zł, teraz trzykrotnie więcej – stolica będzie musiała wydać 925 mln zł w 2020 r.

Warszawa

Ulubione zajęcia seniorów

Krzyżówka, nordic walking, wyjście do kawiarni, objazdowa wycieczka, łowienie ryb… – osoby w wieku 50+ coraz chętniej korzystają z różnych propozycji spędzania wolnego czasu, które pozytywnie wpływają na ich psychikę i kondycję...

Warszawa

Lodowiska w stolicy. Będzie ich aż 15-naście

WARSZAWA. Dodatkowo na miłośników zimowych szaleństw czeka zmodernizowana Górka Szczęśliwicka.

Warszawa

Kremacja ciała – jak ją zorganizować i komu zlecić?

Kremacja jeszcze nie wyparła tradycyjnego pochówku, ale jest coraz powszechniej stosowaną praktyką. Można ją przeprowadzić tylko w określonych warunkach, jak zatem zacząć rozwiązywać związane z nią kwestie organizacyjne?

Warszawa

Znamy zwycięzców piątej edycji Nagrody Architektonicznej

WARSZAWA.  Po raz pierwszy jury przyznało też dwie nagrody specjalne - za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.

Warszawa

Jakie są ciekawe miejsca dla dzieci w Warszawie?

 Miejsc w Warszawie przeznaczonych dla rodziców z dziećmi, na które warto zwrócić uwagę można by wymieniać bardzo dużo. Wielu rodziców czuje się zagubionych w gąszczu atrakcji, które ma do zaoferowania stolica. Trudno...

Reklama