Dzisiaj jest: 05 października 2024, Imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

Aktualności Warszawa

Warszawa pomaga zwierzakom przetrwać zimę

Dodano: 03.01.2020

Warszawa pomaga zwierzakom przetrwać zimę

fot. Pixabay

WARSZAWA. Urząd Miasta Warszawa zachęca warszawianki i warszawiaków do pomocy kotom żyjącym na wolności i ptakom w przetrwaniu zimy. Niskie temperatury i brak pokarmu nie sprzyjają zwierzętom. Czworonogi potrzebują schronienia w piwnicach, a skrzydlaci przyjaciele świeżej wody i ziaren podczas mrozów.
 
Wspierajmy koty, których domem jest ulica, aby w mroźne dni mogły schronić się w cieple i bezpiecznie napić się wody. Prosimy zarządców budynków, administratorów nieruchomości, jak również wszystkich warszawiaków, by umożliwili zwierzętom swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
 
Koty wolno żyjące w naturalny sposób zapobiegają występowaniu gryzoni w budynkach. Ich schronieniem przez cały rok, szczególnie cennym w jesienno-zimowym okresie, są piwnice. Mieszkańcy mogą wydzielić dla zwierząt nieużywane pomieszczenie piwniczne, w którym będą miały dostęp do czystej wody i jedzenia.
 
Miasto troszczy się o koty wolno żyjące przez cały rok – dokarmia, finansuje ich leczenie, a także udziela dotacji organizacjom pozarządowym na ochronę zwierząt. W stolicy żyje blisko 30 tys. zarejestrowanych kotów wolno żyjących. W dwóch ostatnich latach Warszawa zakupiła blisko 460 tys. kg karmy suchej i mokrej, którą dzielnicowe urzędy przekazały społecznym opiekunom zwierząt.
 
Ptasia stołówka
 
Podczas mrozów warszawiacy mogą pomóc ptakom przetrwać zimowe miesiące. Podawana karma powinna być czysta, sucha i wydawana w ograniczonej ilości, aby nie zamarzła.
 
Ptaki, które szukają pożywienia na podwórkach i w parkach, najchętniej zjadają łuskane ziarno słonecznika. Są to m.in. sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, szczygły, wróble, trznadle, mazurki, gołębie, kawki i gawrony. Kosy i kwiczoły żywią się też jabłkami oraz zostawionymi na gałązkach krzaków owocami. Gołębie, wrony, gawrony i kawki można dokarmiać pszenicą lub kaszą (z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej). Ptaki krukowate są smakoszami orzechów włoskich. Z kolei łabędzie i kaczki najchętniej jedzą ziarna zbóż, np. pszenicę i mieloną kukurydzę, a także surowe lub gotowane, drobno pokrojone warzywa. Mieszanki te nie powinny być wrzucane do wody, tylko pozostawiane na brzegu zbiornika.
 
Ważne, by jedzenie nie zawierało soli, ponieważ jest ona bardzo szkodliwa dla zwierząt. Ptakom, w trakcie mrozów, trudno jest też ugasić pragnienie i czyścić pióra. Mieszkańcy mogą im pomóc wystawiając miski z czystą wodą.
 
Miłośnicy skrzydlatych zwierząt dbają o karmniki na bieżąco usuwając zaległe, zgniłe resztki i odchody. Dla bezpieczeństwa pokarm podają w zacisznym miejscu, oddalonym od kotów i innych drapieżników, blisko krzewu bądź niskiego drzewa.
 
Dokarmianie skrzydlatych zwierząt w Warszawie rozpoczyna się wraz z nadejściem ujemnych temperatur bądź śniegu. Szczegóły można znaleźć w zakładce „zwierzęta w mieście”.
 
Zgodnie ze Światową Deklaracją Praw Zwierząt wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji. Polska ustawa O ochronie zwierząt nakazuje humanitarnie traktować wszystkie ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Informacje o miejskich zwierzętach dostępne są na zielona.um.warszawa.pl.
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

​Tramwaje Warszawskie zakończyły ocenę ofert otrzymanych w przetargu na zaprojektowanie trasy tramwajowej na wschodnią część Białołęki. Budowa tej oczekiwanej przez mieszkańców dzielnicy inwestycji powinna rozpocząć się w 2028 roku.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Między Królewską i Miodową na Krakowskim Przedmieściu znów jeżdżą autobusy. W okresie wakacyjnym Zarząd Dróg Miejskich ułożył tam ponad 5200 mkw. nowej kostki. W najbliższych tygodniach prowadzone będą ostatnie prace związane z naprawą zatok przystankowych i wlotów ulic poprzecznych.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

​Rada m.st. Warszawy przyjęła na sesji 29 sierpnia uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy płatnego parkowania o nowe obszary na Dolnym i Górnym Mokotowie. Zgodnie z planem SPPN ma zacząć działać 3 lutego 2025 roku. Na mieszkańców czekać będzie nowy model parkomatów oraz uproszczone zasady działania abonamentów. Poprawi się też bezpieczeństwo na ulicach wewnątrz nowej strefy.

Dodano: 06.09.2024 | Komentarze: 0

Reklama
Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama