Warszawa - Piątek, 04.07.2025 / Imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana
Reklama

Zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
WARSZAWA. Miasto jest przygotowane do zmian w prawie własności – opracowano procedurę oraz wzory dokumentów a urzędy dzielnic rozpoczęły wydawanie zaświadczeń mieszkańcom. 21 lutego radni wysłuchali informacji na ten temat i wprowadzili zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych.
 
Z dniem 1 stycznia br., ponad 440 tys. warszawiaków zostało uwłaszczonych - byli użytkownikami wieczystymi, zostali właścicielami gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.
 
Niestety tzw. ustawa „uwłaszczeniowa” - ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów nie jest dopracowana, a niektóre kwestie dotyczące np. garaży doprecyzowano dopiero w nowelizacjach (z 6 grudnia 2018 r. i 31 stycznia 2019 r.).    
 
"Jesteśmy przygotowani. Uruchomiliśmy procedurę i rozpoczęliśmy wydawanie pierwszych zaświadczeń właścicielom. Urzędy dzielnic wysłały 363 dokumenty do mieszkańców. I co ważne dla warszawiaków, w lutym wyjaśniła się wreszcie kwestia bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie garaży i miejsc postojowych" – mówi Robert Soszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
 
W czwartek, 21 lutego uchwałę w tej sprawie podjęli radni, wprowadzając dodatkowy zapis w uchwale nr LXXV/2128/2018 (w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości),  rozszerzając jej zakres o garaże i miejsca postojowe, umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.  
 
Procedura
 
Warszawiacy do końca br., bezpłatnie i bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, otrzymają zaświadczenia od urzędów dzielnic. W dokumencie będzie informacja o wysokości opłaty przekształceniowej.
 
Po otrzymaniu zaświadczenia mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z bonifikat i wnieść opłatę jednorazową muszą zgłosić taki zamiar do urzędu dzielnicy, który w ciągu 14 dni poinformuje ich o wysokości opłaty jednorazowej.
 
Po wniesieniu opłaty jednorazowej, mieszkańcy w ciągu 30 dni otrzymają z urzędu dzielnicy zaświadczenie, potwierdzające spłatę należności.
 
Inne, ustawowe terminy przekształcenia obowiązują w odniesieniu do użytkowników, którzy  składali wcześniej wnioski o przekształcenie, cudzoziemców wobec których przepisy przewidują obowiązek uzyskania zgody na nabycie nieruchomości (uwaga – dotyczy tylko właścicieli domów jednorodzinnych) oraz dla tzw. „nieruchomości mieszanych”.
 
W Warszawie - 98 proc. bonifikata od opłaty jednorazowej
 
Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Z tego tytułu nowy właściciel gruntu ponosi opłatę na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat. Jednostki samorządu terytorialnego udzieliły, na podstawie uchwały rady, bonifikaty od tej opłaty.
 
Warszawianki i warszawiacy otrzymali 98-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Korepetycje z niemieckiego w Warszawie - na co zwracać uwagę, aby dobrze wybrać. Poznaj Preply

Warszawa, jako stolica Polski to miasto o bogatej kulturze, do którego nieustannie przyjeżdżają ludzie z całego świata. Jest to centrum, gdzie rozwijają się kontakty biznesowe w błyskawicznym tempie. Zapotrzebowanie na znajomość języków...

Warszawa

Koniec reklamowego chaosu w Warszawie

WARSZAWA. Radni Warszawy 16 stycznia przyjęli uchwałę krajobrazową.

Warszawa

ABC konferencji – czyli co wiedzieć trzeba, by dobrze wybrać

Przeglądając oferty dotyczące organizacji konferencji, możemy odnieść wrażenie, że jest to jedna z najpopularniejszych dzisiaj usług. Czy to dobrze? Z jednej strony tak, bo im większa konkurencja, tym jakość usług powinna być...

Warszawa

Zbiórka poświątecznych choinek

WARSZAWA. Trwa warszawska akcja „Ciepło z natury” - iglaki będą odbierane spod domów mieszkańców do końca marca 2020 roku.

Warszawa

Jak dziś w Warszawie kultywowane są tradycje kultury żydowskiej?

Przedwojenną wielokulturową społeczność Polski w dużej mierze stanowili polscy Żydzi, którzy od pokoleń zamieszkiwali nadwiślańskie tereny. Historie narodu polskiego i żydowskiego splatały się wielokrotnie, udowadniając tym samym, jak ważne są tolerancja i...

Warszawa

Nowe zasady segregacji odpadów

WARSZAWA. Teraz mieszkańcy segregują odpady do pięciu pojemników: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio oraz zmieszane.

Warszawa

Zysk na podręcznikach

Z roku na rok spada popularność książek wydawanych w tradycyjnej formie. Dlatego też dla wielu wydawnictw, zwłaszcza niszowych, jedyną szansą na przetrwanie w trudnych czasach może być nie specjalizacja czy postawienie na...

Warszawa

Orszak Trzech Króli wyruszy z placu Zamkowego

WARSZAWA.  Pierwsza procesja wyruszy z placu Zamkowego ok. godz. 12.00 i przejdzie Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską na pl. marsz. J. Piłsudskiego.

Reklama