Warszawa - Czwartek, 19.06.2025 / Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława
Reklama

„Wybudzonych" zostanie osiem nieruchomości na Mokotowie, Woli, Targówku oraz w Śródmieściu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
WARSZAWA. Miasto porządkuje kwestie związane z dekretem Bieruta i publikuje kolejne ogłoszenia o „śpiochach". Tym razem „wybudzonych" zostanie osiem nieruchomości na Mokotowie, Woli, Targówku oraz w Śródmieściu.
 
"Dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej" odzyskaliśmy już 154 nieruchomości „dekretowe" spośród ponad dwustu opublikowanych adresów. Nie zgłoszono do nich żadnych roszczeń, więc sprawa jest zamknięta – pozostaną w naszych zasobach. W kolejnej, już 24 partii wybudzamy osiem śpiochów" – mówi Paweł Rabiej, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
 
W piątek, 15 marca, ukazały się ogłoszenia dotyczące ośmiu „śpiochów" czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale wnioskodawcy zaprzestali później dalszych działań zmierzających do ich odzyskania. Adresy nieruchomości: Bizmutowa (obecnie rejon ul. Kalorycznej i Dłutowskiej na Mokotowie), Drewniana 12 (Śródmieście), Elsnera 6 (Mokotów), Nowolipie 48 (Wola), Pratulińska 53 (Targówek), Smoleńska 26 (Targówek), Syrokomli 13 (Targówek) i Toruńska 25 (Targówek).
 
Działania te są możliwe dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej" (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która wprowadziła m.in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tzw. „śpiochów (reguluje to art. 214b ustawy o gospodarce nieruchomościami).
 
Osoby, które złożyły wnioski przed 1950 r. mają sześć miesięcy na zgłoszenie się do Urzędu m.st. Warszawy i kolejne trzy miesiące na przedstawienie dokumentów potwierdzających ich prawa do danej nieruchomości. Jeśli nikt się nie zgłasza postępowanie dekretowe jest umarzane a dana nieruchomość pozostaje w zasobach publicznych (dotyczy to miasta i Skarbu Państwa, gdzie działa prezydent, wykonując zadania zlecone jako starosta). Po zgłoszeniu wniosku i wykazaniu swoich praw, tam gdzie zachodzą przesłanki dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej", prezydentowi pozostaje nadal możliwość odmowy zwrotu nieruchomości.
 
Pierwsze ogłoszenia ukazały się w lutym 2017 r. Łącznie, w kraju i za granicą (we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji i Izraelu) opublikowano już ogłoszenia odnośnie 229 nieruchomości.
 
W styczniu 2018 r. w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne.
 
Ogółem na podstawie „małej ustawy reprywatyzacyjnej" wydano ponad 90 decyzji dotyczących tzw. śpiochów. Miasto odzyskało 77 nieruchomości, w których znajduje się 360 lokali miejskich.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Inwestycje i remonty w 2018 roku

 WARSZAWA. Baza danych Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym na 2018 r. zawiera 1308 remontów i inwestycji.

Warszawa

Miasto startuje z pilotażowym projektem „Osiedla Warszawy”

 WARSZAWA. Celem jest opracowanie pomysłów dla nowych wielofunkcyjnych osiedli, które zagwarantują wysoki standard pod względem użytkowym, ekonomicznym, komunikacyjnym i estetycznym.

Warszawa

W tym tygodniu rozpocznie się budowa tuneli metra na Woli

 WARSZAWA. "To bardzo ważny moment, lada dzień rozpocznie się drążenie tunelu. Chciałabym, żeby tarcza pobiła dotychczasowe rekordy" - mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. 

Warszawa

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn i kobiet

 WARSZAWA. Dodatkowo przed komisje lekarskie zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998.

Warszawa

Zobacz iluminowany napis „I love Warsaw”

 WARSZAWA. Warszawską iluminację na zlecenie ZDM wykonała firma Multidekor.

Warszawa

Miasto odzyskało 60 nieruchomości – mała ustawa działa

WARSZAWA. Miasto nadal porządkuje kwestie związane z dekretem Bieruta. Kilkadziesiąt nieruchomości zmieni swój status - przestaną być tzw. „śpiochami” i pozostaną w zasobach miasta oraz Skarbu Państwa. 

Warszawa

Ruszy remont alei L. Kondratowicza

WARSZAWA. Dużo zieleni, nowe chodniki i drogi rowerowe, uporządkowane parkowanie – tak będzie wyglądała ul. L. Kondratowicza po wybudowaniu metra. Szukamy projektanta budowy nowej ulicy.  

Warszawa

Warszawiacy nie chcą pomników na placu Piłsudskiego

WARSZAWA. 71% warszawiaków negatywnie oceniło pomysł ewentualnej lokalizacji pomnika poświęconego ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem na terenie placu Piłsudskiego. 

Reklama