Dzisiaj jest: 21 czerwca 2024, Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Aktualności Warszawa

Uhonorowano warszawskich sportowców

Dodano: 18.05.2018

Uhonorowano warszawskich sportowców

fot. Urząd Miasta Warszawa

WARSZAWA. Podczas Gali Stypendystów warszawscy zawodnicy odebrali gratulacje i wyróżnienia za zeszłoroczne osiągnięcia sportowe. Do końca roku aż 416 najwybitniejszych reprezentantów stolicy, którzy trenują 44 dyscypliny w 80 klubach, otrzyma od 4 000 zł do 20 000 zł wsparcia.
 
"Jestem dumna, że tak duża grupa młodych ludzi osiągnęła wyniki kwalifikujące do otrzymania warszawskiego stypendium sportowego. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że możemy przyznawać stypendia większej niż dotychczas grupie zawodników z uwagi na nowy system stypendialny, który od tego roku obowiązuje w naszym mieście. To dzięki nowej uchwale stypendialnej i zabezpieczonych w budżecie m.st. Warszawy blisko 5 mln zł, możemy przyznać Państwu wysokie stypendia sportowe: młodzieżowe, olimpijskie i trenerskie i objąć wsparciem stypendialnym całą ścieżkę kariery sportowej" – mówiła podczas Gali Stypendystów Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
 
W tym roku stypendia sportowe m.st. Warszawy trafią do 416 zawodników, w tym 21 trenerów, którzy w 2017 r., seniorzy także w 2016 roku, wyróżnili się najlepszymi wynikami w rywalizacji sportowej. Środki te będą wypłacane co miesiąc do końca roku. Wysokość stypendium sportowego, w zależności od uzyskanego rezultatu, wyniesie od 500 zł do 2500 zł miesięcznie brutto. 
 
Warto nadmienić, że suma środków przeznaczanych na stypendia sportowe m.st. Warszawy, systematycznie wzrasta. W 2015 roku było to blisko 1,25 mln zł, w 2016 roku prawie 2 mln zł, 2017 roku to 2,13 mln zł, a w tym roku z zaplanowanych w budżecie 5 mln zł rozdzielono na ten cel ponad 3,3 mln zł. 
 
Od 2018 roku i w kolejnych latach stypendia będą rekordowe. Według szacunkowych wyliczeń budżet przeznaczony na nowy system stypendiów sportowych będzie wynosił w okresie od Igrzysk Olimpijskich do Igrzysk (które są rozgrywane co 4 lata) łącznie nie mniej niż 20 mln zł.
 
Do kogo trafią stypendia?
 
W zależności od rodzaju stypendium sportowego: olimpijskiego, młodzieżowego czy trenerskiego świadczenie wyniesie od 4000 zł brutto do 20 000 złotych brutto rocznie. Najwyższe wsparcie, w wysokości 2 500 zł brutto miesięcznie, otrzymają beneficjenci stypendium olimpijskiego (42 zawodników), a także zawodnicy  z niepełnosprawnościami, którzy zdobyli medale podczas Igrzysk Paraolimpijskich - to sportowcy i ich trenerzy reprezentujący: Integracyjny Klub Sportowy AWF, Mazowiecki Klub Sportowy Niesłyszących „Mazowsze”, a także po raz pierwszy od wielu lat Warszawski Klub Sportowy Młodzieży Niesłyszącej przy Instytucie Głuchoniemych w Warszawie. W tej grupie znajdują się medaliści Igrzysk Paraolimpijskich z Rio de Janeiro, tj. złota medalistka Katarzyna Marszał – tenis stołowy; „srebrni” medaliści: Wojciech Makowski – pływak oraz gwiazdy szermierki Michał Nalewajek i Dariusz Pender i zdobywca brązowego medalu Kamil Rząsa, a także duża grupa dziewcząt i chłopców z wysokimi wynikami osiągniętymi na Igrzyskach Olimpijskich Głuchych w Samsun nad Morzem Czarnym (Turcja) wraz z dwójką trenerów.
 
Wśród pełnosprawnych stypendystów, najwięcej jest zawodników uprawiających dyscypliny związane z wodą. Liderami są wioślarze – 38 osób, dalej są pływacy, zawodnicy pływania synchronicznego i skoków do wody – 47, waterpoliści i szermierze – w obu dyscyplinach po 17 zawodników. W czołówce plasują się również siatkarze (25 osób) i judocy (18 osób). Wśród pozostałych stypendystów znajdują się przedstawiciele takich dyscyplin jak: sporty walki, akrobatyka sportowa, boks, brydż sportowy, biegi na orientację, hokej, łyżwiarstwo figurowe i szybkie, biathlon, snowboard.
 
W sumie stypendia otrzymało 353 pełnosprawnych sportowców w wieku juniorskim i młodzieżowym. W tej grupie najniższe wsparcie w wysokości 6 400 zł brutto rocznie (w ub. r. 4 500 zł brutto) otrzymają zawodnicy gier zespołowych, którzy w ubiegłym roku wywalczyli brązowe medale w rywalizacji na poziomie Mistrzostw Polski. Sportowcy dyscyplin indywidualnych, którzy uzyskali podobny rezultat mogą liczyć na stypendium w wysokości 7 200 zł brutto rocznie (w ub. r. 6 210 zł brutto rocznie).
 
Pierwszy raz w historii stypendia otrzymali także trenerzy, do których trafi wsparcie w wysokości 500 zł brutto miesięcznie. Podczas Gali Stypendystów 21 najlepszych w ostatnich dwóch latach szkoleniowców ze stolicy odbierało gratulacje w parze ze swoimi zawodnikami.
 
Zasady przyznawania stypendiów
 
O kwocie przyznanego świadczenia zawodniczego czy trenerskiego decyduje osiągnięty wynik – od Igrzysk Olimpijskich do Mistrzostw Polski Juniorów. Pod uwagę brana jest również dyscyplina. W przypadku gier zespołowych, członkowie drużyn mogą otrzymać maksymalnie 85% wartości stypendium odpowiadającego wynikowi uzyskanemu w rywalizacji indywidualnej.
 
Stypendia sportowe m.st. Warszawy udzielane są od 2003 r. Ich wysokość oraz warunki przyznawania reguluje od II kwartału tego roku Uchwała Rady m.st. Warszawy nr LXI/1639/2018 z 8 lutego 2018 r. Wsparcie finansowe przydzielane jest wszystkim zawodnikom i szkoleniowcom, którzy spełnią łącznie kryteria zawarte w tym dokumencie. Wśród wymagań znajdują się m.in.: zamieszkanie na terenie m.st. Warszawy oraz uzyskanie w roku poprzedzającym przyznanie stypendium wyniku sportowego określonego w uchwale.
 
Zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie przyznania stypendiów sportowych m.st. Warszawy w 2018 roku wraz z pełną listą stypendystów jest dostępne tutaj.
 
Kluczowe dane:
 
liczba stypendystów – 416 ( w 2017 r. – 355, w 2016 r. – 374, w 2015 r. – 305, w 2014 r. – 295),
liczba klubów – 80 (w 2017 r. – 71, w 2016 r. – 71, w 2015 r. – 65, w 2014 r. – 54),
liczba dyscyplin – 44 (w 2017 r. – 44, w 2016 r. – 41, w 2015 r. – 37, w 2014 r. – 35),
najwyższe stypendium – 2 500 zł brutto miesięcznie (łącznie do końca roku 20 000 zł),
najniższe stypendium – 500 zł brutto miesięcznie (łącznie do końca roku 4 000 zł). 
 
Stypendia sportowe m.st. Warszawy - zmiany
 
Uchwała Rady m.st. Warszawy w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów m.st. Warszawy wprowadza m.in.  rozróżnienie na trzy rodzaje stypendiów sportowych:
 
olimpijskie – dedykowane przede wszystkim zawodnikom dorosłym i osobom uczestniczącym we współzawodnictwie seniorów (obejmujące sportowców z niepełnosprawnościami). Stypendium przyznawane jest w perspektywie wieloletniej (maksymalnie na 4 lata z coroczną weryfikacją) sportowcom osiągającym najwyższe wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym, 
młodzieżowe i dla osób z niepełnosprawnościami – dedykowane młodszym zawodnikom od kategorii junior do 23 roku życia oraz osobom z niepełnosprawnościami bez względu na wiek. Świadczenie przyznawane jest maksymalnie na okres roku kalendarzowego,
trenerskie – dedykowane szkoleniowcom najlepszych warszawskich zawodników, w tym dla trenerów sportowców z niepełnosprawnościami. Wsparcie przyznawane jest maksymalnie na okres jednego roku kalendarzowego.
 
Dotychczas obowiązywał jeden rodzaj stypendium juniorsko-młodzieżowe, obejmujące dwie grupy beneficjentów: pełnosprawnych do 23 roku życia i zawodników z niepełnosprawnościami bez określania progów wiekowych. Obecnie przewiduje się objęcie wsparciem stypendialnym całej ścieżki kariery sportowej poprzez rozszerzenie systemu stypendialnego o sportowców w kategorii wiekowej senior. Warszawa stworzyła unikalny i nowatorski system wspierający zawodnika w ww. kategorii przez cały okres przygotowań do Igrzysk Olimpijskich (ok. 42 miesiące). Nowym rozwiązaniem jest również stypendium dla trenerów najlepszych zawodników, którego celem jest kompleksowe zapewnienie wsparcia systemu szkolenia (przyznawane maksymalnie na rok kalendarzowy).
Nagrody i wyróżnienia sportowe
 
Zmiany wprowadzono również w zasadach nagród sportowych i wyróżnień dot. m.in. zwiększenia maksymalnego pułapu nagrody dla sportowca z 15 000 zł brutto do 87 500 zł brutto. Umożliwiają również przyznawanie nagrody trenerom w roku osiągnięcia wyniku w wysokości na poziomie 50% nagrody zawodnika - maksymalny wymiar to 43 750 zł brutto (dotychczas było to 15 000 zł brutto). 
 
Istotnym rozwiązaniem ujętym zarówno w uchwale stypendialnej i nagrodowej jest możliwość wprowadzenia systemu elektronicznej obsługi celem przyspieszenia rozstrzygnięć oraz zapewnienia transparentności etapowania, weryfikacji oraz kontaktowania się z beneficjentami, jak również tworzenia społeczności beneficjentów stypendiów sportowych m.st. Warszawy.  

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Wszystkie filary mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą, są już gotowe. W miniony weekend zakończyło się betonowanie dwóch ostatnich rzecznych podpór. Kolejnym etapem prac będzie montaż elementów konstrukcji przeprawy.

Dodano: 12.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Z tej okazji w najwyższym punkcie obiektu zawisła tradycyjna wiecha.

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama