Warszawa - Sobota, 21.06.2025 / Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Reklama

„Wybudzonych" zostanie osiem nieruchomości na Mokotowie, Woli, Targówku oraz w Śródmieściu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
WARSZAWA. Miasto porządkuje kwestie związane z dekretem Bieruta i publikuje kolejne ogłoszenia o „śpiochach". Tym razem „wybudzonych" zostanie osiem nieruchomości na Mokotowie, Woli, Targówku oraz w Śródmieściu.
 
"Dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej" odzyskaliśmy już 154 nieruchomości „dekretowe" spośród ponad dwustu opublikowanych adresów. Nie zgłoszono do nich żadnych roszczeń, więc sprawa jest zamknięta – pozostaną w naszych zasobach. W kolejnej, już 24 partii wybudzamy osiem śpiochów" – mówi Paweł Rabiej, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
 
W piątek, 15 marca, ukazały się ogłoszenia dotyczące ośmiu „śpiochów" czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale wnioskodawcy zaprzestali później dalszych działań zmierzających do ich odzyskania. Adresy nieruchomości: Bizmutowa (obecnie rejon ul. Kalorycznej i Dłutowskiej na Mokotowie), Drewniana 12 (Śródmieście), Elsnera 6 (Mokotów), Nowolipie 48 (Wola), Pratulińska 53 (Targówek), Smoleńska 26 (Targówek), Syrokomli 13 (Targówek) i Toruńska 25 (Targówek).
 
Działania te są możliwe dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej" (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która wprowadziła m.in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tzw. „śpiochów (reguluje to art. 214b ustawy o gospodarce nieruchomościami).
 
Osoby, które złożyły wnioski przed 1950 r. mają sześć miesięcy na zgłoszenie się do Urzędu m.st. Warszawy i kolejne trzy miesiące na przedstawienie dokumentów potwierdzających ich prawa do danej nieruchomości. Jeśli nikt się nie zgłasza postępowanie dekretowe jest umarzane a dana nieruchomość pozostaje w zasobach publicznych (dotyczy to miasta i Skarbu Państwa, gdzie działa prezydent, wykonując zadania zlecone jako starosta). Po zgłoszeniu wniosku i wykazaniu swoich praw, tam gdzie zachodzą przesłanki dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej", prezydentowi pozostaje nadal możliwość odmowy zwrotu nieruchomości.
 
Pierwsze ogłoszenia ukazały się w lutym 2017 r. Łącznie, w kraju i za granicą (we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji i Izraelu) opublikowano już ogłoszenia odnośnie 229 nieruchomości.
 
W styczniu 2018 r. w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne.
 
Ogółem na podstawie „małej ustawy reprywatyzacyjnej" wydano ponad 90 decyzji dotyczących tzw. śpiochów. Miasto odzyskało 77 nieruchomości, w których znajduje się 360 lokali miejskich.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Komunikacja miejska w okresie Bożego Ciała

W związku z uroczystością Bożego Ciała oraz długim weekendem czerwcowym, warszawski transport publiczny będzie funkcjonował według zmienionego rozkładu. W czwartek (19.06) będzie obowiązywał rozkład świąteczny, natomiast w piątek sobotni. Szczegóły poniżej. Czwartek...

Warszawa

Będzie nowa nawierzchnia na warszawskim odcinku S8

- W trzecim tygodniu czerwca zaplanowaliśmy wykonanie remontu nawierzchni na 2-kilometrowym odcinku trasy S8 – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W celu zminimalizowania utrudnień, prace będą prowadzone w godzinach nocnych.

Warszawa

W warszawskim ZOO powstanie nowy pawilon dla pingwinów

Podpisano umowę na budowę nowego pawilonu dla pingwinów przylądkowych w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.

Warszawa

45-latek postrzelony z łuku w białołęckim parku

45-letni mężczyzna trafił do szpitala, po tym jak został przypadkiem postrzelony strzałą z łuku. W sprawie zatrzymano 34-letniego obywatela Białorusi, który był sprawcą postrzelenia.

Warszawa

Rusza budowa nowej siedziby TR Warszawa. Umowa podpisana

Firma WARBUD zajmie się realizacją pierwszego etapu budowy TR Warszawa. Umowa z wykonawcą została już podpisana. Teatr powstanie obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Inwestycja finansowana jest z budżetu m.st. Warszawy.

Warszawa

Zostało już tylko kilka dni na głosowanie w budżecie obywatelskim

Głosować można do niedzieli – wystarczy mieszkać w Warszawie, nie trzeba być zameldowanym. W głosowaniu mogą brać udział dzieci, młodzież i dorośli.

Warszawa

Pierwszy testowy tramwaj dojechał na Stegny. Kiedy otwarcie nowej trasy?

Udało się przeprowadzić pierwsze testowe przejazdy tramwajów na Stegnach. Jako pierwszy do pętli dojechał tramwaj pomiarowy, a następnie tramwaje liniowe typu Hyundai, które już niedługo będą wozić pasażerów na tej trasie.

Warszawa

Skwer Gwary Warszawskiej przechodzi metamorfozę

Trwają zaawansowane prace na wolskim skwerze. Po modernizacji stanie się on miejscem sąsiedzkich spotkań, sportu i wydarzeń kulturalnych.

Reklama