Warszawa - Sobota, 21.06.2025 / Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Reklama

Warszawa pomaga zwierzakom przetrwać zimę

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
WARSZAWA. Urząd Miasta Warszawa zachęca warszawianki i warszawiaków do pomocy kotom żyjącym na wolności i ptakom w przetrwaniu zimy. Niskie temperatury i brak pokarmu nie sprzyjają zwierzętom. Czworonogi potrzebują schronienia w piwnicach, a skrzydlaci przyjaciele świeżej wody i ziaren podczas mrozów.
 
Wspierajmy koty, których domem jest ulica, aby w mroźne dni mogły schronić się w cieple i bezpiecznie napić się wody. Prosimy zarządców budynków, administratorów nieruchomości, jak również wszystkich warszawiaków, by umożliwili zwierzętom swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
 
Koty wolno żyjące w naturalny sposób zapobiegają występowaniu gryzoni w budynkach. Ich schronieniem przez cały rok, szczególnie cennym w jesienno-zimowym okresie, są piwnice. Mieszkańcy mogą wydzielić dla zwierząt nieużywane pomieszczenie piwniczne, w którym będą miały dostęp do czystej wody i jedzenia.
 
Miasto troszczy się o koty wolno żyjące przez cały rok – dokarmia, finansuje ich leczenie, a także udziela dotacji organizacjom pozarządowym na ochronę zwierząt. W stolicy żyje blisko 30 tys. zarejestrowanych kotów wolno żyjących. W dwóch ostatnich latach Warszawa zakupiła blisko 460 tys. kg karmy suchej i mokrej, którą dzielnicowe urzędy przekazały społecznym opiekunom zwierząt.
 
Ptasia stołówka
 
Podczas mrozów warszawiacy mogą pomóc ptakom przetrwać zimowe miesiące. Podawana karma powinna być czysta, sucha i wydawana w ograniczonej ilości, aby nie zamarzła.
 
Ptaki, które szukają pożywienia na podwórkach i w parkach, najchętniej zjadają łuskane ziarno słonecznika. Są to m.in. sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, szczygły, wróble, trznadle, mazurki, gołębie, kawki i gawrony. Kosy i kwiczoły żywią się też jabłkami oraz zostawionymi na gałązkach krzaków owocami. Gołębie, wrony, gawrony i kawki można dokarmiać pszenicą lub kaszą (z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej). Ptaki krukowate są smakoszami orzechów włoskich. Z kolei łabędzie i kaczki najchętniej jedzą ziarna zbóż, np. pszenicę i mieloną kukurydzę, a także surowe lub gotowane, drobno pokrojone warzywa. Mieszanki te nie powinny być wrzucane do wody, tylko pozostawiane na brzegu zbiornika.
 
Ważne, by jedzenie nie zawierało soli, ponieważ jest ona bardzo szkodliwa dla zwierząt. Ptakom, w trakcie mrozów, trudno jest też ugasić pragnienie i czyścić pióra. Mieszkańcy mogą im pomóc wystawiając miski z czystą wodą.
 
Miłośnicy skrzydlatych zwierząt dbają o karmniki na bieżąco usuwając zaległe, zgniłe resztki i odchody. Dla bezpieczeństwa pokarm podają w zacisznym miejscu, oddalonym od kotów i innych drapieżników, blisko krzewu bądź niskiego drzewa.
 
Dokarmianie skrzydlatych zwierząt w Warszawie rozpoczyna się wraz z nadejściem ujemnych temperatur bądź śniegu. Szczegóły można znaleźć w zakładce „zwierzęta w mieście”.
 
Zgodnie ze Światową Deklaracją Praw Zwierząt wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji. Polska ustawa O ochronie zwierząt nakazuje humanitarnie traktować wszystkie ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Informacje o miejskich zwierzętach dostępne są na zielona.um.warszawa.pl.
 
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Tramwaj nr 17 od dziś także na Tarchomin

Wydłużono trasę przejazdu tramwaju linii 17.

Warszawa

Mieli zacząć kolejny remont, ale nie wystartowali

Wraz z początkiem bieżącego tygodnia miały być rozpoczęte roboty w rejonie ul. Grzybowskiego.

Warszawa

Pożar przy moście Śląsko-Dąbrowskim

Ogień rozprzestrzenił się na placu budowy.

Warszawa

Bus najechał na taksówkę i wpadł w przystanek

Do zdarzenia doszło na warszawskich Bielanach. Na skutek wypadku dwie osoby zostały ranne.

Warszawa

Od dziś utrudnienia na Trasie AK

Od dziś utrudnienia na Trasie AK

Warszawa

Śmiertelny wypadek na placu budowy centrum handlowego

Do tragicznego zdarzenia doszło wczoraj. W godzinach popołudniowych do jednego z warszawskich szpitali trafił robotnik pracujący na placu budowy nowego centrum handlowego powstającego stolicy.

Warszawa

Wypadek na Mokotowie. Kolizja z udziałem dwóch osobówek i autobusu

W wyniku zdarzenia jeden z uczestników wypadku został poszkodowany. Rannego przewieziono do szpitala.

Reklama