Warszawa - Sobota, 19.07.2025 / Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Reklama

Nieruchomości przy ul. Grodeckiej, Projektowanej i Joteyki wrócą do zasobów miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa / E.Lach
fot. Urząd Miasta Warszawa / E.Lach
WARSZAWA. Miasto wydało kolejne dwie decyzje i umorzyło roszczenia do terenu XLVIII LO oraz terenu pod blokiem mieszkalnym przy ul. M. Oczapowskiego.
 
Kolejne nieruchomości wracają do zasobów miasta i Skarbu Państwa. W ubiegłym tygodniu podpisano kolejne dwie decyzje umorzeniowe dotyczące:
 
 
  • nieruchomości przy ul. Grodeckiej i Projektowanej – obecnie to tereny mieszkaniowe przy skrzyżowaniu ulic M. Oczapowskiego i majora Pilcha „Doliny” na Bielanach (teren pomiędzy blokami i część terenu pod blokiem przy ul. M. Oczapowskiego 14),
  • nieruchomości przy ul. Joteyki, obecnie to teren XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego (dawne Gimnazjum nr 14) przy ul. Barskiej 32 na Ochocie (teren przy wjeździe, część parkingu i pod środkową częścią budynku szkoły). 

 

We wrześniu 2016 r. weszła w życie mała ustawa reprywatyzacyjna (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która wprowadziła m. in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tzw. „śpiochów (reguluje to art. 214b ustawy o gospodarce nieruchomościami), czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale wnioskodawcy zaprzestali później dalszych działań zmierzających do ich odzyskania.
 
W lutym ubiegłego roku rozpoczęto publikacje ogłoszeń o „śpiochach”. Łącznie w czternastu partiach ukazały się ogłoszenia dotyczące 206 takich nieruchomości.
 
W styczniu br. w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne. Ogółem wydano już 41 decyzji dotyczących tzw. śpiochów, w wyniku których m. st. Warszawa i Skarb Państwa reprezentowany przez Prezydenta m. st. Warszawy odzyskały 35 nieruchomości.
 
Miasto nie musi też zwracać nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne, takich jak szkoły, przedszkola czy domy opieki. Od roszczeń uwolniono już 53 tego typu obiekty i działki.
 
Ogółem, po zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, wydano już 283 decyzji, w tym 135 odmownych.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

W Warszawie powstaną trzy parki wybudowane przy wsparciu Unii Europejskiej

Powstanie park Akcji „Burza” - wokół Kopca Powstania Warszawskiego, Fort V Włochy oraz park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Warszawa

Warszawa atrakcyjna inwestycyjnie

Przedstawiciele stołecznego ratusza spotkali się 21 listopada z potencjalnymi inwestorami w siedzibie Bloomberga, w Londynie.

Warszawa

1200 nowych drzew przy stołecznych ulicach

W ciągu najbliższych trzech tygodni stolica wzbogaci się o blisko 1200 dorodnych drzew.

Warszawa

W szpitalu Grochowskim pojawił się nowy angiograf

Nowoczesny kardioangiograf został zakupiony z funduszy miasta za 2,5 mln zł.

Warszawa

28 listopada w Teatrze Dramatycznym odbędzie się koncert dla seniorów

Koncert „Świąteczna Warszawa Seniorów” będzie bezpłatny.

Warszawa

Dofinansowanie na zakup smartfonów dla niewidomych

Dofinansowanie może wynosić nawet do 2500 zł. Uczestnikami projektu jest 1000 osób niewidomych lub słabowidzących.

Warszawa

Prezydent m.st. Warszawy wnosi o delegalizacje ONR

Prezydent m.st. Warszawy kolejny raz wnosi do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego o delegalizację ONR.

Warszawa

Warszawscy łyżwiarze mogą uważać sezon za otwarty

Rozpoczął się sezon miejskich ślizgawek. Pierwsza z nich zaczęła działać na Targówku. Wkrótce dołączą do niej kolejne. Łącznie w sezonie 2017/2018 uruchomionych zostanie szesnaście lodowisk.

Reklama