Warszawa - Sobota, 19.07.2025 / Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
Reklama

Nieruchomości przy ul. Grodeckiej, Projektowanej i Joteyki wrócą do zasobów miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa / E.Lach
fot. Urząd Miasta Warszawa / E.Lach
WARSZAWA. Miasto wydało kolejne dwie decyzje i umorzyło roszczenia do terenu XLVIII LO oraz terenu pod blokiem mieszkalnym przy ul. M. Oczapowskiego.
 
Kolejne nieruchomości wracają do zasobów miasta i Skarbu Państwa. W ubiegłym tygodniu podpisano kolejne dwie decyzje umorzeniowe dotyczące:
 
 
  • nieruchomości przy ul. Grodeckiej i Projektowanej – obecnie to tereny mieszkaniowe przy skrzyżowaniu ulic M. Oczapowskiego i majora Pilcha „Doliny” na Bielanach (teren pomiędzy blokami i część terenu pod blokiem przy ul. M. Oczapowskiego 14),
  • nieruchomości przy ul. Joteyki, obecnie to teren XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego (dawne Gimnazjum nr 14) przy ul. Barskiej 32 na Ochocie (teren przy wjeździe, część parkingu i pod środkową częścią budynku szkoły). 

 

We wrześniu 2016 r. weszła w życie mała ustawa reprywatyzacyjna (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która wprowadziła m. in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tzw. „śpiochów (reguluje to art. 214b ustawy o gospodarce nieruchomościami), czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale wnioskodawcy zaprzestali później dalszych działań zmierzających do ich odzyskania.
 
W lutym ubiegłego roku rozpoczęto publikacje ogłoszeń o „śpiochach”. Łącznie w czternastu partiach ukazały się ogłoszenia dotyczące 206 takich nieruchomości.
 
W styczniu br. w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne. Ogółem wydano już 41 decyzji dotyczących tzw. śpiochów, w wyniku których m. st. Warszawa i Skarb Państwa reprezentowany przez Prezydenta m. st. Warszawy odzyskały 35 nieruchomości.
 
Miasto nie musi też zwracać nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne, takich jak szkoły, przedszkola czy domy opieki. Od roszczeń uwolniono już 53 tego typu obiekty i działki.
 
Ogółem, po zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, wydano już 283 decyzji, w tym 135 odmownych.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Projekt #ZieloneUlice Warszawy wchodzi w kolejnych dzielnicach w fazę konsultacji

WARSZAWA. Spotkania z mieszkańcami odbędą się w Śródmieściu, Wawrze, Wilanowie oraz na Mokotowie, Ochocie, Pradze-Południe, Woli i Ursynowie.

Warszawa

Dotacje na remonty zabytkowych obiektów

WARSZAWA. Po raz pierwszy w tym roku wnioski o dotacje mogą składać właściciele obiektów wpisanych do ewidencji zabytków.

Warszawa

Warszawa dba o rozwój bibliotek

 WARSZAWA. 200 placówek bibliotecznych, księgozbiór, który liczy ponad 5 milionów woluminów i nowoczesnych nośników. 

Warszawa

2,5 mld zł na budowę nowej trasy tramwajowej i rozbudowę II linii metra

  WARSZAWA. Komisja Europejska zatwierdziła unijne dofinansowanie do budowy nowej trasy tramwajowej i rozbudowy II linii metra. Warszawa dostanie ponad 2,5 mld zł.

Warszawa

Trzy bezkolizyjne przejazdy przez tory kolejowe powstaną w Rembertowie i Wesołej

 WARSZAWA. Dziś Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych podpisał trzecią, ostatnią umowę „przejazdową” – na projekt tunelu pod torami w Wesołej.

Warszawa

Międzynarodowe agencje potwierdzają stabilność finansową Warszawy

 WARSZAWA. W piątek, 22 grudnia br. agencja Fitch Ratings po raz pierwszy nadała Warszawie rating międzynarodowy na poziomie A.

Warszawa

10-lecie Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - historia, zadania, wyzwania

 WARSZAWA. Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych.

Warszawa

Coraz więcej warszawiaków. Wzrasta ilość urodzeń i mieszkańców

 WARSZAWA. Pobytem czasowym pod koniec minionego roku legitymowało się w stolicy 49 880 osób, o 772 więcej niż w grudniu 2016 roku (49 108).

Reklama