Warszawa - Piątek, 18.07.2025 / Imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana
Reklama

Nieruchomości przy ul. Grodeckiej, Projektowanej i Joteyki wrócą do zasobów miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa / E.Lach
fot. Urząd Miasta Warszawa / E.Lach
WARSZAWA. Miasto wydało kolejne dwie decyzje i umorzyło roszczenia do terenu XLVIII LO oraz terenu pod blokiem mieszkalnym przy ul. M. Oczapowskiego.
 
Kolejne nieruchomości wracają do zasobów miasta i Skarbu Państwa. W ubiegłym tygodniu podpisano kolejne dwie decyzje umorzeniowe dotyczące:
 
 
  • nieruchomości przy ul. Grodeckiej i Projektowanej – obecnie to tereny mieszkaniowe przy skrzyżowaniu ulic M. Oczapowskiego i majora Pilcha „Doliny” na Bielanach (teren pomiędzy blokami i część terenu pod blokiem przy ul. M. Oczapowskiego 14),
  • nieruchomości przy ul. Joteyki, obecnie to teren XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego (dawne Gimnazjum nr 14) przy ul. Barskiej 32 na Ochocie (teren przy wjeździe, część parkingu i pod środkową częścią budynku szkoły). 

 

We wrześniu 2016 r. weszła w życie mała ustawa reprywatyzacyjna (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która wprowadziła m. in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tzw. „śpiochów (reguluje to art. 214b ustawy o gospodarce nieruchomościami), czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale wnioskodawcy zaprzestali później dalszych działań zmierzających do ich odzyskania.
 
W lutym ubiegłego roku rozpoczęto publikacje ogłoszeń o „śpiochach”. Łącznie w czternastu partiach ukazały się ogłoszenia dotyczące 206 takich nieruchomości.
 
W styczniu br. w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne. Ogółem wydano już 41 decyzji dotyczących tzw. śpiochów, w wyniku których m. st. Warszawa i Skarb Państwa reprezentowany przez Prezydenta m. st. Warszawy odzyskały 35 nieruchomości.
 
Miasto nie musi też zwracać nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne, takich jak szkoły, przedszkola czy domy opieki. Od roszczeń uwolniono już 53 tego typu obiekty i działki.
 
Ogółem, po zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, wydano już 283 decyzji, w tym 135 odmownych.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Radni zatwierdzili podwyżki dla nauczycieli

WARSZAWA. W czwartek, 7 marca, radni Warszawy podjęli uchwałę o zwiększeniu uposażenia nauczycieli stażystów i kontraktowych.

Warszawa

O warszawskich planach rozwoju w Cannes

WARSZAWA. Od 12 do 15 marca stolica będzie się prezentować na najbardziej prestiżowych targach nieruchomości w Europie – MIPIM 2019.

Warszawa

Prezydent stolicy podpisał Deklarację LGBT+

WARSZAWA. Deklaracja zakłada również powołanie w strukturach urzędu Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. Społeczności LGBT+. 

Warszawa

Zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych

 WARSZAWA. Miasto jest przygotowane do zmian w prawie własności – opracowano procedurę oraz wzory dokumentów.

Warszawa

Warszawski Szpital dla Dzieci zakończył remont

WARSZAWA. Szpital w 2018 r. przyjął 54 451 pacjentów, udzielono 49 885 porad, miało miejsce 22 824 hospitalizacji.

Warszawa

Otwarto nowoczesne przedszkole na Pradze-Północ

WARSZAWA. Przedszkole i plac zabaw mają monitoring. Koszt inwestycji to 7,4 mln zł.

Warszawa

Powstał spacerownik po warszawskiej przyrodzie

WARSZAWA. W spacerowniku mieszkańcy znajdą kilka tras po warszawskich parkach i nadrzecznych łęgach.

Warszawa

Trwa remont pałacyku Konopackiego

WARSZAWA.  Koszt robót budowlanych to 13 mln zł. 

Reklama