Warszawa - Sobota, 21.06.2025 / Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Reklama

Gdzie produkowane jest euro?

Dodano:

Prawo do emisji banknotów euro posiada Europejski Bank Centralny (koordynujący wielkość emisji w poszczególnych krajach), jak i krajowe banki centralne państw strefy euro.
 

Gdzie produkowane jest euro?

 

Prawo do emisji banknotów euro posiada Europejski Bank Centralny (koordynujący wielkość emisji w poszczególnych krajach), jak i krajowe banki centralne państw strefy euro. Praktyka jednak wykazuje, że to głównie krajowe banki centralne prowadzą działania wprowadzające banknoty euro do obiegu oraz zajmują się ich wycofywaniem, wymianą oraz dystrybucją. Nieco inaczej kwestia ta odnosi się do monet euro, których to koordynacją emisji zajmuje się Komisja Europejska a prawo do emisji posiadają wszystkie państwa strefy euro.

 

Od 2002 roku wdrożono w życie decyzję Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, iż produkcja banknotów określonych nominałów, jak i koszty z tym związane, spoczywać będą na wszystkich krajach członkowskich strefy euro. Każde z państw będzie odpowiadać za część całkowitej rocznej produkcji.

 

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, we wrześniu 2002 roku, podjęła decyzję o stworzeniu rezerwy strategicznej Eurosystemu, która byłaby do wykorzystania w wyjątkowych sytuacjach. Rezerwa zabezpiecza dostępną ilość banknotów jak i gwarantuje nieprzerwaną ich dostawę, w przypadku niespodziewanej przerwy w produkcji lub dystrybucji. W normalnych warunkach wykorzystuje się rezerwy logistyczne w następujących sytuacjach:

  • optymalizacja dystrybucji banknotów pomiędzy poszczególnymi oddziałami krajowych banków centralnych państw członkowskich strefy euro,
  • realizacja wymiany uszkodzonych banknotów,
  • zabezpieczenie wzrostu zapotrzebowania na większą ilość banknotów,
  • zabezpieczenie okresowego wahania popytu.

 

Bezpośrednią produkcję (druk) banknotów prowadzi około 16 specjalnie zabezpieczonych drukarni, rozlokowanych w ca lej Europie. Po wykonaniu druku waluty, trafia ona do poszczególnych krajowych banków centralnych, których zadaniem jest dystrybucja banknotów.

 

Wszystkie drukarnie, uczestniczące w procesie produkcji banknotów euro, zobowiązane są nie tylko spełniać najwyższe walory bezpieczeństwa, ale również muszą wdrożyć wspólny system zarządzania jakością, tak by każdy z banknotów był technicznie identyczny, bez względu na to, w jakim europejskim państwie został wyprodukowany.

 

Źródło: http://www.ecb.europa.eu/euro/intro/production/html/index.pl.html

 
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Autobus wjechał w drzewo

Na skutek silnego uderzenia drzewo zostało powalone na ulicę. Ranny jest kierowca autobusu

Warszawa

Mieli ugasić pożar altanek, natrafili na pocisk artyleryjski

Do nietypowego zdarzenia doszło w rejonie Dworca Wschodniego. Strażacy zjawili się, aby ugasić palące się altanki. Podczas akcji odnaleźli pocisk artyleryjski.

Warszawa

Przechodził ul. Chrościckiego, gdy spadł na niego konar

Wypadek miał miejsce przy ul. Chrościckiego we Włochach. Poszkodowany trafił do szpitala.

Warszawa

Upalne lato pomoże w wyczyszczeniu Wisły

Zapowiedziano dokładne wysprzątanie Wisły. Sprzyja temu…susza.

Warszawa

Skoda zderzyła się z citroenem

Do wypadku doszło w rejonie skrzyżowania Fieldorfa z Wałem Miedzeszyńskim.

Warszawa

Wisła poniżej 50 cm

Spada poziom wody w Wiśle. Już jest poniżej 50 cm.

Warszawa

Zderzenie aut na Wilanowskiej

Do wypadku doszło wczoraj, ok. godz. 17. Najechały na siebie Volkswagen oraz renault.

Warszawa

Potrącenie pieszej przez tramwaj. Wypadek na rondzie

Do zdarzenia doszło na rondzie de Gaulle’a. Tramwaj potrącił pieszą.

Reklama