Dzisiaj jest: 23 maja 2024, Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

Aktualności

Gdzie produkowane jest euro?

Dodano: 17.05.2016

Gdzie produkowane jest euro?
Prawo do emisji banknotów euro posiada Europejski Bank Centralny (koordynujący wielkość emisji w poszczególnych krajach), jak i krajowe banki centralne państw strefy euro.
 

Gdzie produkowane jest euro?

 

Prawo do emisji banknotów euro posiada Europejski Bank Centralny (koordynujący wielkość emisji w poszczególnych krajach), jak i krajowe banki centralne państw strefy euro. Praktyka jednak wykazuje, że to głównie krajowe banki centralne prowadzą działania wprowadzające banknoty euro do obiegu oraz zajmują się ich wycofywaniem, wymianą oraz dystrybucją. Nieco inaczej kwestia ta odnosi się do monet euro, których to koordynacją emisji zajmuje się Komisja Europejska a prawo do emisji posiadają wszystkie państwa strefy euro.

 

Od 2002 roku wdrożono w życie decyzję Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, iż produkcja banknotów określonych nominałów, jak i koszty z tym związane, spoczywać będą na wszystkich krajach członkowskich strefy euro. Każde z państw będzie odpowiadać za część całkowitej rocznej produkcji.

 

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, we wrześniu 2002 roku, podjęła decyzję o stworzeniu rezerwy strategicznej Eurosystemu, która byłaby do wykorzystania w wyjątkowych sytuacjach. Rezerwa zabezpiecza dostępną ilość banknotów jak i gwarantuje nieprzerwaną ich dostawę, w przypadku niespodziewanej przerwy w produkcji lub dystrybucji. W normalnych warunkach wykorzystuje się rezerwy logistyczne w następujących sytuacjach:

  • optymalizacja dystrybucji banknotów pomiędzy poszczególnymi oddziałami krajowych banków centralnych państw członkowskich strefy euro,
  • realizacja wymiany uszkodzonych banknotów,
  • zabezpieczenie wzrostu zapotrzebowania na większą ilość banknotów,
  • zabezpieczenie okresowego wahania popytu.

 

Bezpośrednią produkcję (druk) banknotów prowadzi około 16 specjalnie zabezpieczonych drukarni, rozlokowanych w ca lej Europie. Po wykonaniu druku waluty, trafia ona do poszczególnych krajowych banków centralnych, których zadaniem jest dystrybucja banknotów.

 

Wszystkie drukarnie, uczestniczące w procesie produkcji banknotów euro, zobowiązane są nie tylko spełniać najwyższe walory bezpieczeństwa, ale również muszą wdrożyć wspólny system zarządzania jakością, tak by każdy z banknotów był technicznie identyczny, bez względu na to, w jakim europejskim państwie został wyprodukowany.

 

Źródło: http://www.ecb.europa.eu/euro/intro/production/html/index.pl.html

 

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Chcemy bezpiecznego przejścia! - list otwarty

Chcemy bezpiecznego przejścia! - list otwarty

W Piastowie pod Warszawą od 2 lat prowadzone są prace w związku z remontem przejścia podziemnego. Michał Sadecki, przedsiębiorca, mieszkaniec Piastowa oraz ojciec dwójki dzieci apeluje do Władz miasta oraz Inwestora o jak najszybsze dokończenie inwestycji...

Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0

Enologia i sommelier - czyli co w winie płynie

Enologia i sommelier - czyli co w winie płynie

Co płynie w winie, to jasne: złocisty, rubinowy, różowy moszcz gronowy, wyciśnięty z winogron, poddany fermentacji.

Dodano: 21.02.2019 | Komentarze: 0

Postaw na Radom i kup tanie bilety PKP Intercity z Warszawy dla całej rodziny!

Postaw na Radom i kup tanie bilety PKP Intercity z Warszawy dla całej rodziny!

Podróżowanie z dziećmi to możliwość wspólnego spędzenia czasu, odkrywania nowych miejsc, a także wzajemnej nauki. Każdy dorosły wie, że podróże kształcą, dlatego warto od najmłodszych lat zabierać swoje pociechy na dalsze czy bliższe wojaże.

Dodano: 13.02.2019 | Komentarze: 0

Reklama
Jakie auto wynająć w Warszawie kiedy w stolicy jesteś na kilka dni?

Jakie auto wynająć w Warszawie kiedy w stolicy jesteś na kilka dni?

Wybierasz się do Warszawy na kilka dni i nie wiesz gdzie oraz jak wypożyczyć auto? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym wynajem samochodu będzie szybki i prosty. Podpowiemy również, jakie auta najlepiej jest wybierać.

Dodano: 01.12.2018 | Komentarze: 0

Profesjonalne sprzątanie kuchni - podstawa funkcjonowania dobrej restauracji

Profesjonalne sprzątanie kuchni - podstawa funkcjonowania dobrej restauracji

Każdy, kto miał okazję obejrzeć program pokroju Kuchennych Rewolucji Magdy Gessler wie, jak zaniedbywane bywa w większości restauracji i punktów gastronomicznych sprzątanie kuchni. Tymczasem czysta kuchnia to podstawa działania w branży gastronomicznej. Jak powinno przebiegać sprzątanie kuchni w restauracji i jak często należy je wykonywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących zachowania czystości w kuchni i restauracji znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Dodano: 02.11.2018 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama