Warszawa - Wtorek, 02.12.2025 / Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała
Reklama

Tramwaje do Wilanowa jeżdżą już rok

Dodano: /

Warszawa Trasa tramwajowa do Wilanowa
Warszawa Trasa tramwajowa do Wilanowa

Rok temu, 29 października 2024 r. tramwaje wróciły do Wilanowa. 

Pierwszy skład na uruchomionej trasie wyjechał z nowej zajezdni R5 na Annopolu. Od tego czasu z tego kierunku skorzystały miliony pasażerów.

Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa stanowi jedną z największych inwestycji komunikacyjnych Warszawy ostatnich lat. Oprócz torowiska powstały nowe instalacje podziemne, jezdnie, chodniki i drogi rowerowe. Trasa o długości ok. 6,5 km biegnie przez Belwederską, Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej. Jest to najdłuższy odcinek tramwajowy oddany do użytku w stolicy od lat 50. XX wieku i jeden z najdłuższych w kraju.

Trzy linie tramwajowe na nowej trasie

Pierwszy tramwaj z pasażerami dotarł do terminala Miasteczko Wilanów 29 października o godz. 4:30. Na trasie kursują linie:

  • 14 – Wilanów–Politechnika–Ochota
  • 16 – Wilanów–Marszałkowska–Piaski
  • 19 – Stegny–Dw. Centralny–Bielany (od czerwca 2025 r.)

Miliony pasażerów na jednej trasie

W ciągu roku z linii 14, 16 i 19 skorzystało łącznie 20 mln pasażerów – po 10 mln w każdym półroczu. Około 42 proc. podróży odbywa się na odcinku Miasteczko Wilanów–Goworka, z którego skorzystało 8,4 mln osób. Nowe przystanki cieszą się dużym wykorzystaniem – siedem z 10 najpopularniejszych przystanków na trasie tych linii znajduje się właśnie na trasie do Wilanowa: Dolna (966 tys.), Goworka (898 tys.), św. Bonifacego (880 tys.), Nałęczowska, Miasteczko Wilanów, Oś Królewska i Mangalia. Liderem pozostaje Centrum (1,5 mln wejść).

Największym zainteresowaniem cieszy się linia 16 – 14,2 mln pasażerów rocznie, z czego 6,4 mln na nowym odcinku. Z linii 14 skorzystało 3,4 mln osób (1,5 mln na nowym odcinku), a z linii 19 – 2,5 mln (500 tys. na nowym torowisku).

Nowoczesna zajezdnia na Annopolu

Uruchomienie trasy wiązało się z otwarciem nowej zajezdni tramwajowej R5 na Annopolu. Obiekt zajmuje 12 ha, posiada 16 km toru, 100 zwrotnic i 14 budynków serwisowych. Hala postojowa mieści 152 tramwaje. System zarządzania umożliwia automatyczne ustawianie zwrotnic i semaforów. Zajezdnia stawia na ekologię i zieleń.

Obecnie przypisanych jest do niej 93 tramwaje, codziennie wyjeżdża 60 brygad. Zatrudnionych jest 340 osób, w tym 204 motorniczych i 91 pracowników zaplecza. W grudniu planowane jest zwiększenie liczby pojazdów. R5 przygotowywana jest do obsługi kolejnych tras, m.in. na Zieloną Białołękę.

Inwestycja na finiszu

Zasadnicze prace drogowe wzdłuż trasy zostały zakończone – jezdnie mają docelowy przekrój, kończą się roboty przy chodnikach i drogach rowerowych, trwa nasadzanie zieleni. Przygotowywane jest uruchomienie wspólnych torowisk autobusowo-tramwajowych (TTA). Trwają prace nad organizacją ruchu i programami sygnalizacji świetlnej.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Zlikwidowano wyrwę przy ul. Kruczej

W rejonie ul. Kruczej pojawiła się wyrwa, która uniemożliwiała ruch w tej części stolicy. Usterkę już zlikwidowano.

Warszawa

Kolejna usterka na warszawskim metro

Tym razem uszkodzone zostały drzwi nowego pojazdu.

Warszawa

Podejrzana o gwałt częściowo przyznała się do zarzutów

Nauczycielka, której postawiono już zarzut gwałtu na uczennicy, posiadania oraz hodowania marihuany oraz upijania młodzieży przyznała, że miała styczność z narkotykami.

Warszawa

Od rana kolejne ulewy. Policja apeluje o ostrożność

Od wczesnego poranka intensywnie pada. Pogarszają się warunki drogowe.

Warszawa

Plac Powstańców Warszawy estetyczniejszy

Wkrótce rozpoczną się konkretne prace nad nowym wyglądem placu Powstańców Warszawy.

Warszawa

Dziś planowane otwarcie ul. Targowej

Trasa została zamknięta ze względu na osunięcie ziemi, jakie miało miejsce przy pracach nad odcinkiem II linii metra.

Warszawa

Innowacja w budownictwie. Domy ogrzewane słońcem

Plan stworzenia pierwsze osiedla ogrzewanego słońcem zrodził się wśród warszawskich inwestorów.

Warszawa

Zmiana organizacji ruchu przy Powsińskiej

W rejonie ul. Powsińskiej można już skręcić w lewo w stronę Augustówki.

Reklama