Warszawa - Poniedziałek, 16.03.2026 / Imieniny: Herberta, Izabeli, Henryki
Reklama

Na Placu Powstańców Warszawy powstaje skwer

Dodano: /

Wizualizacja:  LAP Studio / źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Wizualizacja: LAP Studio / źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Już w przyszłym roku Plac Powstańców Warszawy zyska zupełnie nowe oblicze – pojawi się tu 58 drzew, tysiące roślin w rabatach, nowe alejki spacerowe, oświetlenie oraz pergola opleciona pnączami. W samym sercu stolicy trwają prace, które sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej przyjazna i atrakcyjna dla mieszkańców.

Skąd ta zmiana?


Projekt docelowej aranżacji placu powstał na podstawie warsztatów Charette z 2017 r. i został podzielony na dwa etapy. Trzy lata później odbyły się kolejne konsultacje, podczas których dostosowano koncepcję do warunków wynikających z budowy podziemnego parkingu. Obecnie realizowany jest drugi etap – zakłada on powstanie Ogrodu Muzyki i placu pod pergolami. Część robót jest już zaawansowana, m.in. gotowe są fundamenty pod pergolę.

– Najpierw, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, wybudowaliśmy podziemny parking na 420 miejsc. Teraz przyszedł czas na zagospodarowanie przestrzeni nad nim. Plac zyska 58 drzew, tysiące roślin, alejki, pergolę i nowe oświetlenie. Krótko mówiąc – będzie zielono i przyjemnie! – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Ogród Muzyki wśród zieleni


Nowa część placu stanie się kameralnym miejscem do odpoczynku. Powstaną tu wyniesione rabaty, dwa szpalery drzew, a także mniejsze gatunki ozdobne i byliny. Wśród roślin znajdą się m.in. lipy srebrzyste „Varsaviensis”, klony tatarskie i platan klonolistny, a rabaty wypełni blisko 11 tysięcy roślin. Spacerowicze będą mogli odkrywać je, przechadzając się alejkami z nawierzchni mineralnej. Do Ogrodu Muzyki powrócą także instrumenty plenerowe – dzwony rurowe, bębenki czy fragmenty ksylofonu – które wcześniej zdobiły plac, a na czas budowy parkingu zostały zdemontowane.

Zielona pergola i mała architektura


Od strony ul. Świętokrzyskiej powstanie plac pod pergolami. Posadzonych zostanie tam 14 lip srebrzystych (część w specjalnej mieszance kamienno-glebowej), krzewy oraz ponad 3 tysiące bylin i pnączy, takich jak wiciokrzew zaostrzony, winorośl japońska czy glicynia chińska. Z czasem rośliny oplatające pergolę stworzą naturalną, zieloną osłonę.

Nie zabraknie również elementów małej architektury – ławek, stojaków na rowery i koszy na śmieci. Za realizację odpowiada firma Garden Designers, pracująca według projektu LAP Studio, opartego na koncepcji przygotowanej przez Mycielski Architecture & Urbanism (MAU).

Zakończenie inwestycji planowane jest na późną wiosnę 2026 r., a całe przedsięwzięcie prowadzi Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Warszawska tęcza znowu podpalona

Po raz kolejny doszło do podpalenia warszawskiej tęczy znajdującej się przy placu Zbawiciela.

Warszawa

Kolejny dzień pielgrzymek

Dziś, podobnie jak wczoraj, mieszkańcy Warszawy wyruszyli na Jasną Górę.

Warszawa

Awaria syreny

Syreny zawyły dziś przed godz. 7.

Warszawa

Motocyklista wjechał w auto osobowe

Kolizja wyglądała wyjątkowo groźnie.

Warszawa

Odnowią plac Trzech Krzyży

Rozpoczęcie prac zaplanowano jeszcze na sierpień.

Warszawa

Jest płyta postojowa dla samolotów transportowych

Dobiegły końca roboty nad stworzeniem płyty dla warszawskiego lotniska

Warszawa

Pałac Kultury rozbłysnął barwami Białorusi

Wczoraj reprezentacyjny obiekt świecił się na biało-czerwono-biało, tj. w odcieniach nieoficjalnych flag Białorusi.

Warszawa

Wyruszyły warszawskie pielgrzymki na Jasną Górę

Policja apeluje o ostrożność, ponieważ mogą pojawić się utrudnienia.

Reklama