Warszawa - Sobota, 08.11.2025 / Imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana
Reklama

Zysk na podręcznikach

Dodano:

Z roku na rok spada popularność książek wydawanych w tradycyjnej formie. Dlatego też dla wielu wydawnictw, zwłaszcza niszowych, jedyną szansą na przetrwanie w trudnych czasach może być nie specjalizacja czy postawienie na znane, choćby tylko w gronie specjalistów, tytuły czy nazwiska. Są też i takie kilkuosobowe oficyny, które funkcjonują dzięki prężnie rozwiniętym dotacjom. Unijne programy wspierające inicjatywy kulturalne poniekąd zawyżają liczbę działających wydawnictw, przy okazji zakłamując prawdziwe dane o księgarskim rynku.
 
Kura znosząca złote jajka?
Choć wiele tradycyjnych wydawnictw ma poważne kłopoty, to jest branża, która od lat trzyma się solidnie, generując niemałe zyski właścicielom. Mimo cyfrowej rewolucji wciąż w polskich szkołach najbardziej popularne są tradycyjne wydane podręczniki. Niemal sześć stuleci od wynalazku Gutenberga, choć trzeba dodać, że prekursorami stosowania czcionki byli Chińczycy, wciąż podręczniki szkolne to ogromny biznes. Biznes na tyle opłacalny, że wciąż powstają nowe wydawnictwa i nowe pozycje. W gąszczu setek czy tysięcy propozycji rolą nauczyciela jest wybranie najlepszych rozwiązań. Subiektywnie i czy zawsze najlepiej?
 
Nisza czy kompletna oferta
Wydawnictwa wyspecjalizowane w ofercie skierowanej do szkół można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszą są ogromne molochy, takie jak chociażby Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne czy Wydawnictwo Szkolne PWN, które starają się oferować wszelkie pozycje, czasem z wyjątkiem specjalistycznych. Drugą grupą to niewielkie oficyny, gdzie postawiono na specjalizację - czasem może to być wyłącznie oferta dla szkół podstawowych, innym razem podział będzie tematyczny. Ostatnią grupę stanowią wydawnictwa współdziałające z uczelniami - specjalizacja oraz autorzy będący najczęściej pracownikami dydaktycznymi i naukowymi uniwersytetu bądź politechniki to najważniejsze wyróżniki. 
 
Pośrednicy
Chociaż sprzedaż podręczników pozwala na regularne wpływy, to i tak wiele wydawnictw ma poważne kłopoty ze zbilansowaniem rocznego budżetu. Winne są przepisy pozwalające nieuczciwym kontrahentom, zwłaszcza sieciowym księgarniom, na odwlekanie spłaty za książki. Kilka miesięcy zwłoki dla małej oficyny grozi zamknięciem działalności. Mało kto o tym pamięta, kompletując szkolną wyprawkę w sieciowej księgarni.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Wybuchł ogień w pustostanie przy skrzyżowaniu Stawki i Okopowej

Do zdarzenia doszło wczoraj w godzinach wieczornych. Ogień rozprzestrzenił się w opuszczonym budynku.

Warszawa

Uwaga! Dziś utrudnienia w związku z obchodami 5.rocznicy katastrofy smoleńskiej

Uroczystości rozpoczęły się przed Pałacem Prezydenckim około godz. 9.

Warszawa

To już pewne. Powstanie pomnik smoleński

Obiekt ma być wzniesiony w celu uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Warszawa

Będzie kara dla firmy odpowiedzialnej za modernizację bulwarów

Z ostatnich ustaleń wynika, że pierwszy fragment realizowanego projektu ma być gotowy do użytku dopiero w sezonie letnim.

Warszawa

Uwaga kierowcy! Duże utrudnienia po świętach

Zablokowane zostaną boczne szosy Trasy AK. Kłopoty w ruchu wynikać będą z przeprowadzanych prac modernizacyjnych.

Warszawa

Dreamliner zawrócił na lotnisko. Co się stało?

Dziś rano samolot LOT-u lecący do Warszawy musiał wrócić do polskiego portu lotniczego. Doszło do niespotykanych turbulencji, które pojawiły się po silnym powiewie wiatru.

Warszawa

Intensywne opady śniegu w stolicy

Prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne. Z przerwami występują na terenie Warszawy silne i gwałtowne opady śniegu.

Warszawa

Samolot do Hamburga musiał zawracać

Konieczne było sprawdzenie któregoś z systemów. Zarządzono powrót na lotnisko.

Reklama