Warszawa - Sobota, 05.07.2025 / Imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny
Reklama

Zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
WARSZAWA. Miasto jest przygotowane do zmian w prawie własności – opracowano procedurę oraz wzory dokumentów a urzędy dzielnic rozpoczęły wydawanie zaświadczeń mieszkańcom. 21 lutego radni wysłuchali informacji na ten temat i wprowadzili zmiany w uchwale o bonifikatach dotyczące garaży i stanowisk postojowych.
 
Z dniem 1 stycznia br., ponad 440 tys. warszawiaków zostało uwłaszczonych - byli użytkownikami wieczystymi, zostali właścicielami gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.
 
Niestety tzw. ustawa „uwłaszczeniowa” - ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów nie jest dopracowana, a niektóre kwestie dotyczące np. garaży doprecyzowano dopiero w nowelizacjach (z 6 grudnia 2018 r. i 31 stycznia 2019 r.).    
 
"Jesteśmy przygotowani. Uruchomiliśmy procedurę i rozpoczęliśmy wydawanie pierwszych zaświadczeń właścicielom. Urzędy dzielnic wysłały 363 dokumenty do mieszkańców. I co ważne dla warszawiaków, w lutym wyjaśniła się wreszcie kwestia bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie garaży i miejsc postojowych" – mówi Robert Soszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
 
W czwartek, 21 lutego uchwałę w tej sprawie podjęli radni, wprowadzając dodatkowy zapis w uchwale nr LXXV/2128/2018 (w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości),  rozszerzając jej zakres o garaże i miejsca postojowe, umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.  
 
Procedura
 
Warszawiacy do końca br., bezpłatnie i bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, otrzymają zaświadczenia od urzędów dzielnic. W dokumencie będzie informacja o wysokości opłaty przekształceniowej.
 
Po otrzymaniu zaświadczenia mieszkańcy, którzy będą chcieli skorzystać z bonifikat i wnieść opłatę jednorazową muszą zgłosić taki zamiar do urzędu dzielnicy, który w ciągu 14 dni poinformuje ich o wysokości opłaty jednorazowej.
 
Po wniesieniu opłaty jednorazowej, mieszkańcy w ciągu 30 dni otrzymają z urzędu dzielnicy zaświadczenie, potwierdzające spłatę należności.
 
Inne, ustawowe terminy przekształcenia obowiązują w odniesieniu do użytkowników, którzy  składali wcześniej wnioski o przekształcenie, cudzoziemców wobec których przepisy przewidują obowiązek uzyskania zgody na nabycie nieruchomości (uwaga – dotyczy tylko właścicieli domów jednorodzinnych) oraz dla tzw. „nieruchomości mieszanych”.
 
W Warszawie - 98 proc. bonifikata od opłaty jednorazowej
 
Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Z tego tytułu nowy właściciel gruntu ponosi opłatę na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata jest wnoszona przez okres 20 lat. Jednostki samorządu terytorialnego udzieliły, na podstawie uchwały rady, bonifikaty od tej opłaty.
 
Warszawianki i warszawiacy otrzymali 98-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

W Warszawie powstaną trzy parki wybudowane przy wsparciu Unii Europejskiej

Powstanie park Akcji „Burza” - wokół Kopca Powstania Warszawskiego, Fort V Włochy oraz park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Warszawa

Warszawa atrakcyjna inwestycyjnie

Przedstawiciele stołecznego ratusza spotkali się 21 listopada z potencjalnymi inwestorami w siedzibie Bloomberga, w Londynie.

Warszawa

1200 nowych drzew przy stołecznych ulicach

W ciągu najbliższych trzech tygodni stolica wzbogaci się o blisko 1200 dorodnych drzew.

Warszawa

W szpitalu Grochowskim pojawił się nowy angiograf

Nowoczesny kardioangiograf został zakupiony z funduszy miasta za 2,5 mln zł.

Warszawa

28 listopada w Teatrze Dramatycznym odbędzie się koncert dla seniorów

Koncert „Świąteczna Warszawa Seniorów” będzie bezpłatny.

Warszawa

Dofinansowanie na zakup smartfonów dla niewidomych

Dofinansowanie może wynosić nawet do 2500 zł. Uczestnikami projektu jest 1000 osób niewidomych lub słabowidzących.

Warszawa

Prezydent m.st. Warszawy wnosi o delegalizacje ONR

Prezydent m.st. Warszawy kolejny raz wnosi do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego o delegalizację ONR.

Warszawa

Warszawscy łyżwiarze mogą uważać sezon za otwarty

Rozpoczął się sezon miejskich ślizgawek. Pierwsza z nich zaczęła działać na Targówku. Wkrótce dołączą do niej kolejne. Łącznie w sezonie 2017/2018 uruchomionych zostanie szesnaście lodowisk.

Reklama