Warszawa - Czwartek, 21.08.2025 / Imieniny: Joanny, Kazimiery, Wiktorii
Reklama

Zbiórka poświątecznych choinek

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Choinki mogą służyć również po świętach. Trwa warszawska akcja „Ciepło z natury” - iglaki będą odbierane spod domów mieszkańców do końca marca 2020 roku. Świerki i sosny w donicach mają szansę zasilić miejskie lasy. Ze ściętych drzewek powstanie zielona energia.
 
Mieszkańcy mogą zostawić świąteczne drzewko w punkcie zbiórki odpadów wielkogabarytowych 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Tegoroczna akcja obejmuje wszystkie dzielnice. Operatorzy odbierają choinki, które są oczyszczone z ozdób, lampek, folii i stojaków.
 
Warszawiacy mogą też osobiście dostarczyć iglaka składu recyklingowego przy ul. Księcia Ziemowita 29. Leśnicy otworzą punkt zbiórki doniczkowych choinek w sobotę, 18 stycznia w CEPL przy ul. Rydzowej 2 (Ursynów) oraz w sobotę, 25 stycznia w siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A (Wawer).
 
Drzewka w donicach zakupione przez warszawiaków i warszawianki wzbogacą miejskie tereny zieleni nadal produkując tlen i pochłaniając zanieczyszczenia. Przekazane ścięte choinki staną się wysokoenergetyczną zieloną energią, wykorzystywaną do produkcji prądu. Akcję „Ciepło z natury” organizuje m.st. Warszawa wraz z firmą Segromet. Rekordem inicjatywy było 1 400 ton zebranych choinek.
 
Jak powstaje prąd z choinki?
 
Drzewka odbierane od mieszkańców po wstępnej kontroli braku dekoracji i uzyskaniu odpowiedniej wilgotności przetwarzane są w biopaliwo. Po rozdrobnieniu iglaków powstają zrębki. Następnie zrębka jest spalana w specjalnych instalacjach, gdzie w wyniku uzyskanej temperatury (powyżej 850 stopni Celsjusza) powstaje energia cieplna i elektryczna. Jedna tona choinek jest w stanie zastąpić około 450 kg węgla. W ten sposób zmniejsza się emisję dwutlenku węgla.
 
Mniej zanieczyszczeń powietrza
 
Elektrociepłownia zwiększa do maksimum wykorzystanie potencjału energetycznego paliwa. Dzięki wtórnemu obiegowi spalin, a także nadzorowanej emisji gazów cieplarnianych eliminuje się produkcję cząsteczek pyłów PM10 i PM 2,5, które tworzą smog. Paląc choinkę w domowym piecu osiąga się jedynie 1% zdolności profesjonalnej instalacji.
 
Choinki w doniczkach wymagają pielęgnacji
 
Choinkę doniczkową należy trzymać w mieszkaniu krótko, najlepiej nie dłużej niż siedem dni oraz nie stawiać jej w pobliżu kaloryfera. Po świętach najlepiej drzewko wystawić w chłodne miejsce, np. do garażu lub ogródka. Latem iglak wymaga pielęgnacji, jak każda inna roślina doniczkowa. Przy odrobinie opieki drzewko będzie towarzyszyło przez kilka sezonów świątecznych, a później może zostać posadzone w ogrodzie lub na działce.
 
Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy iglak wyrósł w doniczce, a nie został do niej włożony po wyjęciu z gruntu – widać to po stanie gleby – jeśli jest świeża, a doniczka jest mała w stosunku do wielkości drzewka – najpewniej choinka została do niej włożona przed sprzedażą, co uszkodziło korzenie i uniemożliwia dalsze rośnięcie. Rodzime gatunki, takie jak sona czy świerk pospolity można sadzić w lesie, natomiast obce odmiany np. jodła mogą zasilić zieleńce.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Wjechał w budowę II linii metra

Sytuacja miała miejsce dziś w nocy. Mężczyzna był odurzony.

Warszawa

Tej inwestycji może pozazdrościć cała Europa

Innowacyjna oczyszczalnia ścieków powstanie na terenie Józefowa.

Warszawa

Zerwana sieć trakcyjna. Robią się korki

Przy skrzyżowaniu ul. Wolskiej oraz al. Prymasa Tysiąclecia doszło do zerwania sieci trakcyjnej.

Warszawa

Pasażerom będzie łatwiej

Już wkrótce kolejna inwestycja w ramach Systemu Informacji Pasażerskiej.

Warszawa

Koniec z lewymi biletami

Prowadzone są prace nad lepszymi niż dotychczas zabezpieczeniami kart miejskich.

Warszawa

Warszawskie taksówki zmienią design

Będą bardziej rzucające się w oczy oraz spójne wizualnie.

Warszawa

Dziewięcioro rannych w wypadku w środku stolicy

Do zdarzenia doszło w samym centrum. Wśród poszkodowanych są dzieci.

Warszawa

Stolica zzielenieje

Już w ciągu kilku najbliższych lat przeprowadzone zostaną prace nad uatrakcyjnieniem terenów wokół Wisły.

Reklama