Warszawa - Środa, 18.06.2025 / Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Reklama

Ulice Warszawy po raz kolejny rozświetli świąteczna iluminacja

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. W sobotę, 9 grudnia, ulice Warszawy po raz kolejny rozświetli świąteczna iluminacja. Podczas spaceru Krakowskim Przedmieściem, Starym Miastem i po raz pierwszy Podzamczem warszawiacy będą mogli podziwiać świetlne ozdoby oraz poczuć świąteczny klimat stolicy dzięki przygotowanym atrakcjom.
Pomnik Mikołaja Kopernika
 
Krakowskie Przedmieście 9 grudnia przemieni się w prawdziwie świąteczną krainę. Tuż po zapadnięciu zmroku, wraz z rozbłyśnięciem świątecznej iluminacji, pod rozgwieżdżonym niebem Śnieżnego Planetarium przy pomniku Kopernika w magiczny klimat świąt wprawi nas występ Warszawskiego Chóru Chłopięcego oraz Teatru AKT. Spacerowiczom, którzy udadzą się szlakiem świetlnych ozdób aż do placu Zamkowego będzie akompaniować do godz. 18.00 świąteczna muzyka Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa.
 
Na Trakcie… 
 
…będzie można spotkać Mikołajów wraz z pomocnymi elfami, którzy obdarują warszawiaków upominkami – okularami, po założeniu których warszawska iluminacja stanie się jeszcze bardziej magiczna. Niezwykłą atmosferę dopełnią świąteczne melodie płynące z głośników rozmieszczonych wzdłuż ulicy oraz relacja na żywo z plenerowego studia Radia Zet – patrona medialnego wydarzenia. Z okazji inauguracji iluminacji Radio Zet przygotowało również na Trakcie Królewskim świąteczne niespodzianki. Jakie? Sprawdźcie sami już 9 grudnia!
 
Multimedialny Park Fontann 
 
Po raz pierwszy warszawskie fontanny zatańczą zimą – na iluminację fontann z muzyką zapraszamy w weekend, 9 i 10 grudnia o pełnych godzinach: 16, 17, 18, 19, 20 i 21. 
 
Zamiast wody, tańczącej w rytm muzyki, zatańczą strumienie światła. Główna parkowa fontanna przemieni się w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 tysiącami ledowych punktów. Na pokaz złożą się motywy filmowe oraz wpadające w ucho świąteczne utwory w wykonaniu klasycznym i popowym.
 
Podczas inauguracji zimowych fontann spragnionych i zmarzniętych spacerowiczów poczęstujemy aromatyczną, rozgrzewającą herbatą przygotowaną z warszawskiej kranówki przez MPWiK. Herbaciane stanowiska będą zlokalizowane na Podzamczu, ale także przy kościele Wizytek i Bibliotece Rolniczej. 
 
Piętnastominutowe świetlno-muzyczne pokazy będą się odbywały w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż do 28 stycznia 2018 roku o godz. 16,17 i 18.   
 
W dni powszednie fontanny będą się świecić bez muzyki.
 
 
Główną osią iluminacji świątecznych tradycyjnie będzie Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i ul. Agrykoli. Świątecznej metamorfozie poddane zostanie Stare i Nowe Miasto, od Rynku Starego Miasta przez ul. Świętojańską, ul. Piwną, ul. Zapiecek aż do ul. Nowomiejskiej, Barbakanu, Podwala, ul. Freta i Mariensztatu. 
 
Iluminacji nie zabraknie na ul. Mokotowskiej, placu Bankowym, ul. Marszałkowskiej (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji), placu Grzybowskim, ul. Emilii Plater, ul. Świętokrzyskiej (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona wraz z mostem Poniatowskiego). 
 
Świetlnymi dekoracjami rozbłysną również ul. Francuska, ul. Targowa i ul. Ząbkowska. Świątecznego blasku nabierze też al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim). Miłośnicy świetlnych dekoracji będą mogli cieszyć się nimi na placach Wileńskim i Powstańców Warszawy, ul. Świętokrzyskiej (od ul. Marszałkowskiej do Nowego Światu), części ul. Ząbkowskiej, a także na ul. Podwale. 
 
Świetlne rzeźby
 
Podobnie jak w zeszłym roku warszawiacy i odwiedzający stolicę goście będą mogli przechadzać się świetlnym szlakiem wyznaczonym przez iluminacje wolnostojące. Rozpocznie się on na placu Zamkowym, gdzie stanie najwyższa w Polsce, 27-metrowa choinka. Poza nią na miłośników spacerów i fotografii czekać będzie jeszcze 13 rozświetlonych feerią barw stacji: Śnieżne Planetarium (Krakowskie Przedmieście), Album Zimowej Warszawy (Krakowskie Przedmieście), Z Wizytą u św. Mikołaja (skwer Hoovera), Zaczarowana Ciuchcia (skwer Hoovera), Przez Świetliste Bramy do Nowego Światu (ul. Świętokrzyska), W Krainie Lodu (plac Wileński), Brama Życzeń (plac Grzybowski), Świąteczna Ślizgawka (Rynek Starego Miasta), Kolorowy Zawrót Głowy (Rynek Mariensztacki), Karuzela Blasku (Rynek Nowego Miasta), Czarujący Autobus (plac Na Rozdrożu), Królewski Paw (Al. Ujazdowskie w pobliżu Łazienek Królewskich).
 
Lokalizację zmieni natomiast lubiana przez mieszkańców Świąteczna Pocztówka z choinką. Świetlny napis z placu Powstańców Warszawy zostanie przeniesiony do Parku Fontann. – Zaproponowane przez nas wolnostojące iluminacje są doskonałą okazją do tego, by utrwalić piękno zimowej stolicy na licznych fotografiach i w mediach społecznościowych – dodaje Tomasz Podogrocki prezes firmy Multidekor.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Uwaga kierowcy! Zablokowany wiadukt przy Łopuszańskiej

Powodem utrudnień jest dachowanie osobowego opla, jakie miało miejsce w godzinach porannych. Mężczyzna zasiadający za kierownicą pojazdu był pod wpływem alkoholu.

Warszawa

Przedstawiono wyniki rekrutacji do przedszkoli. Możliwe odwołania

Wszyscy rodzice, których dzieci nie zostały przyjęte do określonych placówek przedszkolnych będą mogli złożyć odwołanie.

Warszawa

Parada Schumana

W minioną sobotę w Warszawie odbyła się parada Schumana, w której udział wzięło kilka tysięcy osób.

Warszawa

Pożar hali z foliami

Poranny pożar hali z foliami wybuchł w Regułach niedaleko Warszawy. Ogień rozprzestrzeniał się wyjątkowo szybko. Obrażenia odniosła piątka osób.

Warszawa

Szukają źródła dziwnego zapachu

Zapowiedziano szczegółową kontrolę wszystkich kamer systemu monitorującego w warszawskim metrze.

Warszawa

Blokada u. Towarowej

Odcinek od al. Jerozolimskich do al. Solidarności w Warszawie przez dwa weekendy będzie nieczynny dla tramwajów.

Warszawa

Rolkowe szaleństwo w ramach Nightskating

W dniu wczorajszym po warszawskim Śródmieściu, Mokotowie i Ursynowie przejechali miłośnicy rolek.

Warszawa

Przygotowano szosy na odcinku Sacharowa – Żeromskiego

Nowe fragmenty ulic są już oddane do użytku kierowców. Nowymi trasami można się przemieszczać na odcinku ul. Sacharowa – Żeromskiego – Marymoncka.

Reklama