Trwa inwentaryzacja warszawskiej zieleni. Zbadano już ponad 30 tys. drzew
Dodano: 03.12.2021 r.
fot. Pixabay
W tym roku, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w ramach analizy warszawskiej zieleni, zinwentaryzował kolejne parki, skwery, zieleńce i pasy zieleni przy ulicach. W sumie od 2019 r. zbadano niemal 20 tysięcy drzew parkowych i ponad 16 tys. drzew przyulicznych.
W Warszawie rośnie około 9 milionów drzew. Aby skutecznie je chronić, miejscy ogrodnicy muszą zebrać szczegółowe informacje dotyczące ich stanu i charakterystyki.
Inwentaryzacja terenów zielonych oraz drzew rosnących przy ulicach rozpoczęła się kilka lat temu. Prace wykonują zarówno pracownicy Zarządu Zielnie, jak i działający na ich zlecenie specjaliści zewnętrzni. W tym roku zbadano 13 parków oraz pasy zieleni przy kilkudziesięciu ulicach.
W ramach inwentaryzacji oznaczono gatunki oraz wymiary drzew i krzewów, oceniono je także pod względem stanu fitosanitarnego. Drzewa poddano dodatkowej analizie pod względem bezpieczeństwa, przypisując im odpowiednie klasy ryzyka oraz związane z nimi zalecenia – odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i termin kolejnej kontroli. Każde zinwentaryzowane drzewo dostaje własny numer identyfikacyjny zwany arbotagiem, który pozwoli zlokalizować je w miejskim serwisie mapowym i sprawdzić podstawowe informacje na jego temat – np. gatunek czy stan zdrowotny.
Prace nad odświeżeniem wyglądu Ogrodu Krasińskich trwały jakieś półtora roku. Realizowanemu projektowi rewitalizacji przeciwnych była grupa mieszkańców.
Od minionego poniedziałku ruszyły tegoroczne matury. Egzamin dojrzałości maturzyści mają już za sobą z języka polskiego oraz matematyki na poziomie podstawowym. Dziś otworzono arkusze z języka angielskiego.
Do końca maja można wypełniać i dostarczać tak zwane „karty zgłoszeń dziecka”, na podstawie których maluchy mogą korzystać z oferty przedszkoli również w sezonie wakacyjnym.