Warszawa - Niedziela, 22.06.2025 / Imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora
Reklama

Trwa budowa przyszłej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Od kilku miesięcy trwa budowa przyszłej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Ta ważna dla miasta inwestycja, jest początkiem przebudowy całego otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Plac budowy odwiedził prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski. 
 
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest narodową instytucją kultury, powołaną do życia w 2005 roku. Od 2008 roku instytucja prowadzi szeroko zakrojony program, organizując wystawy i wydarzenia. Za budowę nowego gmachu Muzeum odpowiada m.st. Warszawa. W 2014 została podpisana umowa na projekt architektoniczny z amerykańską pracownią architektoniczną Thomas Phifer and Partners. Na początku tego roku Rada miasta zwiększyła budżet inwestycji o ponad 180 mln zł (do ponad 500 mln zł). Pozwoliło to rozstrzygnąć postępowanie przetargowe na wybór generalnego wykonawcy. Wybrana została oferta WARBUD S.A., z którą umowa na budowę została podpisana 28 lutego br. Budowa nowej siedziby Muzeum trwa od kwietnia br. Planowana data jej zakończenia to grudzień 2022 roku. 
 
Realizacja prac budowlanych nowej siedziby MSN stanowi kolejny etap zmian na placu Defilad. Powstaje plac Centralny według koncepcji wybranej w formule konkursu i konsultowanej z mieszkańcami Warszawy. 
 
- To jedna z naszych najważniejszych inwestycji kulturalnych ostatnich lat. Centrum miasta w ciągu najbliższych lat zyska zupełnie nowe oblicze. Od lat staramy się, żeby budynki, dla których inwestorem jest m.st. Warszawa były nie tylko funkcjonalne - tworzymy jednocześnie nową jakość przestrzeni miejskiej – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.
 
- Przebieg prac na budowie MSN jest zgodny z harmonogramem. Obecnie prowadzimy roboty ziemne, prace związane z przenoszeniem kolidujących z budynkiem sieci energetycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. Jesteśmy w trakcie wykonywania pali wielkośrednicowych, na których zostanie posadowiony budynek muzeum. Przed końcem roku natomiast rozpoczniemy realizację płyty fundamentowej - mówi Jarosław Nielipiński, dyrektor Zespołu Kontraktów Regionu Centrum w Warbud SA. 
 
Harmonogram prac
 
•    luty 2019, podpisanie umowy z generalnym wykonawcą
•    czerwiec 2019, rozpoczęcie prac budowlanych
•    grudzień 2019, wykonanie robót palowych
•    marzec-kwiecień 2020, wykonanie płyty fundamentowej
•    lipiec 2020, wykonanie stanu zerowego
•    grudzień 2020, wykonanie konstrukcji żelbetowej budynku
•    październik 2021, wykonanie elewacji budynku
•    czerwiec 2022, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie
•    grudzień 2022, otwarcie nowej siedziby MSN w Warszawie
 
Za projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners, we współpracy ze swoim partnerem w Polsce – pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o., natomiast projektantem konstrukcji i instalacji było biuro BuroHappold Engineering. Funkcję inżyniera kontraktu sprawuje konsorcjum Ecm Group Polska Sp. z o.o i Portico Project Management Sp z o.o.
 
Ogrodzenie terenu budowy od strony ul. Marszałkowskiej zostało zaprojektowane przez szwajcarskiego grafika i typografa Ludovica Ballanda i jego studio Typography Cabinet. Balland od 2008 r. współpracuje z Muzeum, jest też autorem identyfikacji wizualnej instytucji. Czarno-biała grafika towarzyszyć będzie inwestycji aż do planowego czasu ukończenia budowy. Aktualności związane z budową można śledzić już na nowym instagramowym koncie muzeumwbudowie.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Centralna Park za 350 mln euro!

Jeśli się uda, pierwsze łopaty wbite zostaną na placu budowy nowoczesnego i gigantycznego kompleksu w 2018 roku.

Warszawa

Ogromne zainteresowanie II linią metro. Planują kolejne stacje

Oficjalnie, centralny odcinek II linii metra warszawskiego został oddany do użytku 8 marca o godz. 9.30. Na tym jednak inwestycji w zakresie stołecznego metra nie koniec.

Warszawa

Odnaleźli ciało na śmietniku

Zwłoki mężczyzny znajdowały się w altance śmietnikowej w rejonie ul. Okrzei.

Warszawa

Zniszczony radiowóz. Policjanci w szpitalu

Taki jest bilans porannego wypadku, do jakiego doszło ok. godz. 10 w rejonie ul. Wawelskiej.

Warszawa

Od poniedziałku nabór do przedszkoli

Rekrutacja dotyczyć będzie dzieci dopiero rozpoczynających edukację na szczeblu przedszkolnym.

Warszawa

Podejrzenie odry. 17-latka zatrzymana w izolatce

Nieletnia przebywa w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej.

Warszawa

Uszkodził auto, wyrzucając butelkę przez okno

Mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Sytuacja miała miejsce około godz. 16 w warszawskim autobusie.

Warszawa

Pirat drogowy załapany przy ul. Marynarskiej

Mężczyzna pędził z prędkością ponad 210 kilometrów na godzinę.

Reklama