Warszawa - Środa, 18.06.2025 / Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Reklama

Rusza przetarg na projekt ul. Nowotrockiej

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa / R. Motyl
fot. Urząd Miasta Warszawa / R. Motyl
WARSZAWA. Czwartkowym popołudniem, 21 czerwca, odbył się spacer informacyjny zapowiadający zmiany w parku Skaryszewskim. Podczas spotkania przedstawiciele Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprezentowali plany prac remontowych i rewitalizacji terenów zieleni.
 
"Popularny Skaryszak jest jednym z ulubionych parków warszawiaków. Stąd staranne przygotowania i konsultacje wszystkich prac, które chcemy tu przeprowadzić. Co ważne zapowiadane przez nas prace mają charakter remontowy i nie wprowadzą rewolucyjnych zmian w tej przestrzeni" – zapowiada Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
 
W planach remontowych jest m.in. naprawa nawierzchni alejek. Prace mają polegać na wyfrezowaniu starego, zniszczonego asfaltu i położeniu warstwy nowego. Remontowana powierzchnia to ok. 12 000 m2. Dzięki temu goście parku będą mogli znów cieszyć się równą ścieżką do jazdy na rolkach czy spacerów z wózkiem. Oprócz tego w kolejnym etapie robót zostanie przełożony rynsztok wykonany z kamieni brukowych. Aktualnie warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni zbierają oferty przetargowe.
 
Oś główna parku będzie odnawiana po otrzymaniu decyzji i pozwolenia na budowę. Na całym terenie stare, betonowe kosze zostaną wymienione na nowe. Inwestycja obejmie także wymianę latani. W parku pojawią się oszczędzające prąd pastorały warszawskie. 
 
Losy pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, obecnie stojącego w alei przy rondzie Waszyngtona, są zależne od stanowiska Muzeum Historii Polski. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, o zabezpieczeniu monumentu, rozpocznie się jego demontaż. Muzeum przejmie pomnik w depozyt. Wszelkie prace remontowe i naprawcze są stale uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
 
"Mamy świadomość, że w parku jest wiele miejsc wymagających naprawy i odtworzenia. Są to np. ogród daliowy na końcu osi głównej czy proszące o remont fontanny „Kapiąca” i „Faun”. Po wykonaniu najważniejszych prac przejdziemy do następnych etapów, żeby przywrócić pierwotną świetność i atrakcyjność całego parku" – dodaje Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
 
Kolejne etapy prac będą dotyczyły trzech mostków zlokalizowanych w alei osi głównej i obwodnicowej oraz do generalnego remontu balustrady betonowo - metalowej usytuowanej od ul. Zielenieckiej. Docelowo w park będzie wyłożony mineralną, ekologiczną ścieżką, przepuszczającą wodę. Ponadto powstają projekty dla nowych terenów do zabawy dla dzieci, a także inwestycje ekologiczne, wspierające przywrócenie bogactwa fauny parku. 
 
Zieleń jest jedną z największych wartości Warszawy. Stanowi ona około 40% powierzchni stolicy. W Warszawie mamy 27 kompleksów lasów miejskich, 85 parków oraz dziesiątki zieleńców. Wśród nich mamy także unikatowe siedliska, w tym obszary Natura 2000 i rezerwaty przyrody. Dodatkowo to miejsca, w których warszawiacy chętnie spędzają czas wolny. Mieszkańcy mają tam możliwość relaksu, rekreacji, a także uczestnictwa w imprezach rozrywkowych i edukacyjnych.
 
 
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

22 listopada 2019 r. mija rok prezydentury Rafała Trzaskowskiego

WARSZAWA. 22 listopada 2019r. mija dokładnie rok od zaprzysiężenia na urząd prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Warszawa

W niedzielę Piknik Historyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

WARSZAWA. Wspólne świętowanie zacznie się na pl. Zamkowym o godz. 12.00 inscenizacją powierzenia Józefowi Piłsudskiemu urzędu Naczelnika Państwa.

Warszawa

Ruszają prace związane z przebudową ul. Górczewskiej

WARSZAWA. Roboty wykonywane są w koordynacji z budową II linii metra.

Warszawa

Jesień w Warszawie obfituje w festiwale

WARSZAWA. Warszawskie festiwale filmowe zaliczają się do najważniejszych festiwali filmowych w Polsce, przy okazji wychowując sobie grono wiernych fanów. 

Warszawa

Zmiana na ul. Patriotów

WARSZAWA. We wtorek, 12 listopada, ok. godz. 11.00 ruch z zachodniej jezdni ul. Patriotów zostanie przełożony na tymczasową drogę

Warszawa

Święto Niepodległości. Sprawdź utrudnienia

WARSZAWA. W niedzielę i poniedziałek, 10 i 11 listopada, zaplanowano wiele zgromadzeń i przemarszów, związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Warszawa

Skwer przy ul. Glebowej przemienił się w park kieszonkowy

WARSZAWA. Aranżacja powstała w ramach budżetu obywatelskiego.

Warszawa

Na mieszkańców stolicy czeka bezpłatna oferta kulturalno-sportowa

WARSZAWA. Warszawianki i warszawiacy tłumnie poszli do urn. W ramach podziękowania stolica ma nagrodę dla wszystkich za wzorową postawę obywatelską.

Reklama