Warszawa - Wtorek, 17.06.2025 / Imieniny: Laury, Alberta, Marcjana
Reklama

Prezydent stolicy podpisał Deklarację LGBT+

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Kierując się podstawowym aktem prawnym jakim jest Konstytucja RP oraz wizją stolicy jako miasta dla każdego, prezydent Rafał Trzaskowski podpisał Deklarację LGBT+.
 
Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja a także praca. - Warszawa jest dla wszystkich. To nie tylko hasło wyborcze, lecz wizja mojego ukochanego miasta, w którym każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Przywódcy polityczni, również na szczeblu samorządowym, muszą zająć zdecydowane stanowisko przeciw homofobii i dyskryminacji, przyczyniając się tym samym do pozytywnej zmiany zachowań społecznych. Tę równość gwarantuje nam Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
 
"Samorządy mogą wpłynąć na sytuację społeczną osób LGBT+ poprzez poprawę ich bezpieczeństwa, zapewnienie wsparcia psychologicznego, edukację i uwrażliwienie społeczeństwa. Na sytuację prawną, w tym legalizację związków jednopłciowych nie mamy wpływu, to są kompetencje polskiego rządu" - mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej i dodaje - "Warszawianki i warszawiacy muszą czuć się w naszym mieście bezpiecznie, ich kreatywność i potencjał nie mogą być ograniczane, także w wymiarze sztuki. Powinni być szanowani i akceptowani niezależnie od tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, religii czy koloru skóry." 
 
 „Warszawska Polityka Miejska Na Rzecz Społeczności LGBT+” (Deklaracja LGBT+) jest dokumentem, który powstał z inicjatywy i na podstawie programu samorządowego Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza zajmującego się sprawami społeczności LGBT+ w Polsce we współpracy z czterema innymi warszawskimi organizacjami LGBT+. Promowany był podczas wyborów samorządowych jesienią 2018 r. W toku dalszych konsultacji zapisów uczestniczyli członkowie i członkinie Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania oraz urzędnicy. Podpisaniem deklaracji rozpoczyna się wspólny proces wdrażania wypracowanych rozwiązań. 
 
"Warszawska Deklaracja LGBT+ to pierwszy taki w Polsce i znaczący w naszej części Europy sygnał, że z punktu widzenia władz jesteśmy tak samo ważną częścią miejsca, w którym żyjemy" - mówi Oktawiusz Chrzanowski, inicjator i koordynator prac nad Deklaracją, członek zarządu Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza i dodaje - "Podpisanie Deklaracji jest świętem warszawskiej społeczności LGBT+ a jednocześnie jest zobowiązaniem prezydenta, do którego realizacji włączymy całą społeczność i będziemy monitorować, aby zostało zrealizowane z jak największą korzyścią dla społeczności LGBT+."
 
Deklaracja zakłada realizację postulatów ważnych dla społeczności LGBT+:
 
W obszarze bezpieczeństwa: reaktywacja hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ będących w trudnej sytuacji życiowej, zmuszonych do opuszczenia domu, stworzenie miejskiego mechanizmu zgłaszania, monitorowania przestępstw wynikających z homofobii i transfobii, jak też wzmocnienie działań antyprzemocowych w szkole. 
 
W dziedzinie edukacji: edukacja antydyskryminacyjna i seksualna zgodnej ze standardami WHO, aktywne wspieranie nauczycieli, jak i otwartość na inicjatywy III sektora dotyczące spraw społeczności.
 
W obszarze kultury i sportu: patronat prezydenta miasta nad Paradą Równości, stworzenie centrum kulturowo-społecznościowego dla osób LGBT+, wsparcie klubów sportowych skupiających osoby LGBT+.
 
W obszarze pracy: podpisanie Karty Różnorodności i współpracy z pracodawcami przyjaznymi osobom LGBT+. 
 
W obszarze administracji: rozszerzenie stosowania klauzul antydyskryminacyjnych w umowach z kontrahentami miasta. 
 
Deklaracja zakłada również powołanie w strukturach urzędu Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. Społeczności LGBT+. 
 
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Budują największy kolektor w Europie

W rejonie Marymonckiej w Warszawie trwają prace nad stworzeniem nowego kolektora Burakowski Bis, mającego być najpotężniejszym sprzętem tego rodzaju w całej Europie.

Warszawa

Rosną ceny mieszkań

W ciągu zaledwie roku mieszkania z rynku wtórnego podrożały o około 2%.

Warszawa

Od rana gigantyczne korki

Od rana w stolicy panują gigantyczne korki. Szczególnie ciężko było w godzinach szczytu przy ul. Powsińskiej.

Warszawa

Uwaga kierowcy! Dziś otwarcie odcinka ul. Tamka

Oddanie do użytku dotychczas nieczynnego fragmentu ul. Tamka ma nastąpić w dniu dzisiejszym. Odblokowaną trasą będzie można dojechać do mostu Świętokrzyskiego.

Warszawa

Uporządkują stolicę na wiosnę

Ze względu na poprawę warunków atmosferycznych rozpoczęto tegoroczne wielkie sprzątanie stolicy. Na pierwszy rzut zajęto się drogą prowadzącą do Lasu Kabackiego.

Warszawa

500 kilo materiałów wybuchowych do przestępstw

Warszawscy funkcjonariusze policji odnaleźli prawie 500 kilogramów środków wybuchowych. Arsenał tworzyły granaty ręczne i moździerzowe, bomba lotnicza, proch oraz pociski artyleryjskie. Znalezisko odkryto w lesie usytuowanym w pobliżu stolicy.

Warszawa

Wypadek na Trasie Siekierkowskiej. Samochód zderzył się z motocyklem.

Prawdopodobnie kierowca audi najechał na tył motocyklu. Nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Prowadzący jednoślad został przewieziony do szpitala na obserwację.

Warszawa

Będą naziemne przejścia przy rondzie Dmowskiego

Z informacji podanych ostatnio do wiadomości publicznej przez warszawskich urzędników wynika, że planowane od jakiegoś czasu nadziemne przejścia dla pieszych w rejonie ronda Dmowskiego zostaną wkrótce wybudowane.

Reklama