Warszawa - Piątek, 20.06.2025 / Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama

Początek budowy pomnika Wojciecha Korfantego

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. W Al. Ujazdowskich u zbiegu z ul. Agrykoli rozpoczęły się prace przy budowie pomnika Wojciecha Korfantego. Monument wybitnego Ślązaka będzie kolejnym upamiętnieniem wielkich Polaków na Trakcie Królewskim. 
 
Porozumienie w sprawie wzniesienia pomnika w marcu zeszłego roku podpisali prezydent Warszawy i prezydent Świętochłowic w imieniu 14 samorządów śląskich. W  konkursie, rozstrzygniętym w październiku 2018 r. wybrano prace Karola Badyna. Obecnie w miejscu, gdzie stanie pomnik trwają prace ziemne. Następnie zostanie ułożona nawierzchnia z kostki a na niej w końcowym etapie posadowiony pomnik. Prace przewidują również zagospodarowanie terenu i oświetlenie monumentu. Powstanie pomnika finansuje m.st. Warszawa.
 
Lokalizacja 
 
Pomnik stanie w ważnym miejscu Warszawy, przy Trakcie Królewskim, po południowo-wschodniej stronie skrzyżowania Al. Ujazdowskich z ul. Agrykola przed ogrodzeniem Ogrodu Botanicznego. Wcześniej wzdłuż Traktu Królewskiego zostały już ulokowane monumenty wybitnych Polaków. Na pl. Trzech Krzyży stoi pomnik Wincentego Witosa, w parku Ujazdowskim upamiętniono Ignacego Jana Paderewskiego a Romana Dmowskiego u zbiegu Al. Ujazdowskich i al. Szucha. Przy Belwederze ustawiono posąg Józefa Piłsudskiego.  Do tego grona dołączy kolejna wielka postać związana z odzyskaniem przez Polskę niepodległości – Wojciech Korfanty. 
Pomnik
 
Pomnik o tradycyjnej formie, wzniesiony jest na niskiej platformie o trzech stopniach. Postać Wojciecha Korfantego będzie miała 2,5 metra wysokości. Zostanie odlana z patynowanego brązu. Bryła, obok której stoi postać, będzie wykonana z czarnego polerowanego granitu, na której zostanie umieszczony napis: „Wojciech Korfanty 1873-1939, polityk śląski, chrześcijański demokrata”.
 
Odsłonięcie pomnika
 
Pomnik zostanie odsłonięty w tym roku, w którym przypada 80. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego oraz setna rocznica wybuchu I powstania śląskiego. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Testują II linię metra. Jazda odbywa się bez usterek

Sprawdzenie kolei podziemnej przed dopuszczeniem do niej pasażerów jest konieczne, bowiem takie są procedury.

Warszawa

Poniedziałkowy wypadek. Osobówka potrąciła pieszego

Potrącenie było tak silne, że poszkodowany zmarł na miejscu. Nie udało się go utrzymać przy życiu mimo reanimacji.

Warszawa

Będą kary za niezdjęcie plakatów wyborczych

Powyborcze „posprzątanie” jest obowiązkowe. Wszystkie komitety mają dokładnie 30 dni na to, aby zdjąć porozwieszane na mieście plakaty.

Warszawa

Poranny korek na Trasie Siekierkowskiej. Auto ciężarowe złapało gumę

Do zdarzenia doszło dziś rano w rejonie ul. Polskiej. W związku ze zdarzeniem, utrudnione było przemieszczanie się prawym pasem ruchu.

Warszawa

II linia metra z kompletem pozwoleń

Są już skompletowane wszystkie pozwolenia potrzebne do rozpoczęcia użytkowania II linii metra tak wyczekiwanej przez mieszkańców stolicy.

Warszawa

Ruszył następny etap modernizacji Trasy Armii Krajowej

Drogowcy zamknęli w związku z tym odcinek Trasy Toruńskiej na węźle Modlińska.

Warszawa

Kolejny pożar mostu w Warszawie

Tym razem do wybuchu ognia doszło na w rejonie Marii Skłodowskiej-Curie.

Warszawa

Ogromne starty po pożarze mostu Łazienkowskiego

Niedawny wybuch pożaru na przeprawie Łazienkowskiej doprowadził do ogromnych strat. Zniszczenia są na tyle poważne, że konieczne będzie porządne odbudowanie obiektu.

Reklama