Warszawa - Czwartek, 11.09.2025 / Imieniny: Jacka, Dagny, Prota
Reklama

Nowe zasady segregacji odpadów

Dodano:

fot. E. Lach
fot. E. Lach
WARSZAWA. Nowe zasady segregacji odpadów obowiązują od blisko roku. Gdy dojdzie do wymieszania surowców operatorzy zobowiązani są odebrać je jako odpady „zmieszane”. Z kolei w miejscach na „gabaryty” nie mogą być składane „elektroodpady” czy materiały budowlane. Mieszkańcy dowiedzą się o tym dzięki naklejkom.
 
Nowy regulamin utrzymania czystości i porządku był stopniowo wprowadzany w Warszawie od stycznia 2019 r. Teraz mieszkańcy segregują odpady do pięciu pojemników: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio oraz zmieszane. Operatorzy odbierają również odpady zielone (liście, rozdrobnione gałęzie itp.) od marca do listopada. Odpady wielkogabarytowe wywożą co cztery tygodnie spod zabudowy wielolokalowej, a co trzy miesiące z domów jednorodzinnych i nieruchomości niezamieszkałych - właściciel nieruchomości ustala miejsce ich odbioru. Tzw. „gabaryty” można wystawić nie wcześniej, niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem wywozu. 
 
Warszawa wprowadziła w tym roku kolejny element informacyjny – specjalne naklejki, które operatorzy mogą umieszczać na pojemnikach, workach czy odpadach. To sygnał dla mieszkańców i administracji o zasadach poprawnej segregacji odpadów. Oznaczenia są w dwóch wersjach: informujące o zmieszaniu frakcji oraz o tym, że odpad nie jest odbierany „w systemie”.
 
Co oznaczają naklejki zmieniania różnych frakcji?
 
Jeśli operatorzy odbierający odpady zauważą, że w pojemniku znajdują się nieodpowiednie surowce np. w „metalach i tworzywach sztucznych” są kartony czy zepsuta żywność, mogą oznaczyć pojemnik lub worek specjalną naklejką informującą o zmieszaniu frakcji. Takie oznakowanie to sygnał, że operator odbierze źle posegregowane surowce w dniu odbioru odpadów „zmieszanych”.
 
Czym są odpady wielogabarytowe? 
 
Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy, przez odpady wielkogabarytowe rozumiane są m.in.: stare meble (także rozłożone na części) oraz wyroby tapicerskie (np. fotele, wersalki, pufy), materace, zabawki dużych rozmiarów. 
 
Natomiast, do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: sprzętu elektrycznego i elektronicznego (np. starych pralek, lodówek), materiałów i odpadów budowlanych, remontowych (np. gruzu), wanien, umywalek, grzejników, muszli toaletowych, ram okiennych, drzwi, niesprasowanych dużych kartonów, opon samochodowych.
 
Zarówno „gabaryty” jak i inne odpady komunalne, w tym odpady niebezpieczne, mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).
 
Co z „elektroodpadami”?
 
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można przekazać do PSZOK-ów lub oddać w czasie zbiórek, które mają miejsce w każdej dzielnicy Warszawy. Harmonogramy oraz wykaz punktów zbiórek znajdują się na stronie www.czysta.um.warszawa.pl. 
 
Segreguj na 5!
 
Teraz warszawiacy mogą szybko i wygodnie sprawdzić, do którego kosza wyrzucić produkowane przez siebie odpady – służy do tego wyszukiwarka #SegregujNa5 dostępna na stronie segregujna5.um.warszawa.pl. Informacje, broszury i plakaty o zasadach prawidłowej selektywnej zbiórki odpadów dostępne są w urzędach dzielnic  oraz na stronie www.czysta.um.warszawa.pl.
 
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Pożar samochodu

W Ursusie doszło do pożaru samochodu osobowego. Do zdarzenia doszło w nocy.

Warszawa

Policja szukała go 4 listami gończymi. Znaleźli go na stacji warszawskiego metra

Mężczyzna, którego w niedzielę zatrzymali funkcjonariusze p

Warszawa

Nie żyje pieszy potrącony przez Volvo

W rejonie al. Jerozolimskich doszło do potrącenia pieszego.

Warszawa

Ciężarówka zablokowała pas Alei Jerozolimskich

WARSZAWA. Zepsuty pojazd ciężarowy sparaliżował część stolicy. Zablokowano pas Alei Jerozolimskich w stronę centrum.

Warszawa

Powrót autobusów na ul. Wołoską. Koniec prac

Ze względu na koniec robót drogowych realizowanych przy ul. Wołoskiej w Warszawie, przywrócono dawny rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

Warszawa

Ul. Wołoska oddana do użytku

Od dziś ulica Wołoska została ponownie oddana do użytku kierowców.

Warszawa

Złodzieje rowerów w rękach policji

Udało się zatrzymać trzech mężczyzn, którzy są podejrzani o kradzieże.

Warszawa

Pożar w mieszkaniu na siódmym piętrze. Są poszkodowani

W sobotnią noc doszło do wybuchu pożaru w jednym z mieszkań wieżowca w Warszawie.

Reklama