Warszawa - Poniedziałek, 15.09.2025 / Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
Reklama

Nowe zadania Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków

Dodano:

Fot. E. Lach
Fot. E. Lach
WARSZAWA. Po szesnastu latach Stołeczny Konserwator Zabytków decyzją wojewody mazowieckiego, oddaje swoje kompetencje Mazowieckiemu Konserwatorowi Zabytków. Przed biurem – nowe zadania m.in. rozszerzenia listy beneficjentów dotacji na remonty, tak oczekiwane przez właścicieli zabytkowych obiektów.

Michał Krasucki, dotychczasowy stołeczny konserwator, podkreślił, że biuro będzie działać nadal, ale z nowymi zadaniami, takimi jak m.in. weryfikacja i waloryzacja gminnej ewidencji zabytków, parki kulturowe, jako dodatkowe narzędzie kontroli przestrzeni zabytkowych, wzmocnienie nadzoru konserwatorskiego nad inwestycjami miejskimi, większa aktywizacja mieszkańców w obszarach związanych z ochroną zabytków.

Od 1 listopada cała odpowiedzialność za warszawskie zabytki spada na konserwatora mazowieckiego – powiedział podczas konferencji prasowej Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy.

W dalszym ciągu BSKZ będzie zarządzać udzielnymi przez Radę Miasta dotacjami dla zabytków ujętych nie tylko w rejestrze zabytków, ale także, co jest nowością w gminnej ewidencji zabytków, na które do tej pory przeznaczono blisko 150 mln zł.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Niższe opłaty za wodę i ścieki

WARSZAWA. Warszawscy wodociągowcy wystąpili o obniżenie ceny za wodę i odprowadzenie ścieków. Nowa, niższa taryfa ma obowiązywać przez trzy lata. 

Warszawa

Zakończono prace konserwatorskie w kościele św. Anny

WARSZAWA. Dotacja m.st. Warszawy dla kościoła św. Anny wyniosła 414 tys. zł co stanowiło 55% kosztów całkowitych. 

Warszawa

Wkrótce poznamy projekt nowego Centrum Edukacji Ekologicznej

WARSZAWA. Centrum Edukacji Ekologicznej o krok bliżej. Inwestycja powstanie w przyszłym roku w kompleksie Lasu Młocińskiego.

Warszawa

Trzy lata z II linią metra. Dotychczas przewiozła prawie 103,4 mln osób

 WARSZAWA. "Podróżowanie po stolicy komunikacją miejską stało się łatwiejsze" – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Warszawa

Trwają prace drogowców na ul. Miodowej

WARSZAWA. Przebudowa ul. Miodowej i pl. Krasińskich wchodzi w kolejny etap prac – rozpoczną się roboty na jezdni.

Warszawa

Przedstawiciele miasta na targach inwestycyjnych w Cannes

WARSZAWA. "Inwestorzy podkreślają, że Warszawa jest najlepszym w Europie Środkowo-Wschodniej miejscem do lokowania i rozwoju biznesu" - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa

Od marca wypożyczalnia rowerów Veturilo dostępna dla mieszkańców

WARSZAWA. To już siódmy sezon Veturilo. Od 1 marca będzie już można wypożyczać miejskie rowery. W ubiegłym sezonie przejechano na nich aż 10 mln kilometrów, a w tym roku liczymy na jeszcze...

Warszawa

Zła jakość powietrza w mieście. 2 marca notuje się podwyższone stężenie pyłu

WARSZAWA. W Warszawie notuje się podwyższone stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Reklama