Dzisiaj jest: 24 czerwca 2024, Imieniny: Jana, Danuty, Janiny

Aktualności Warszawa

Warszawskie lato w 100-lecie niepodległości

Dodano: 26.06.2018

Warszawskie lato w 100-lecie niepodległości

Fot. Pixabay

WARSZAWA. Od kilku miesięcy Warszawa świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchodach może uczestniczyć każdy, bowiem z okazji rocznicy dzielnice i jednostki miejskie przygotowały wiele różnorodnych atrakcji.
 
"Zapraszam do udziału w wydarzeniach kulturalnych, jakie odbywają się w naszym mieście. Z okazji stulecia można zostawić po sobie trwały ślad wpisując się do „Księgi wolności”. Nasze przesłanie do przyszłych pokoleń przetrwa w niej kolejny wiek, aby w roku 2118 – mamy nadzieję - zostało odczytane przez naszych praprawnuków” – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
 
Wpisz się do „Warszawskiej księga wolności 1918-2018-2118”
 
Mieszkańcy wpisują się do „Warszawskiej księgi wolności”. Teksty są różnorodne - od życzeń dla miasta i Polski z okazji rocznicy, po oczekiwanie, że za 100 lat nasi następcy otwierając Księgę potwierdzą nasze słowa nadziei o Polsce demokratycznej i wspaniale się rozwijającej.  „Warszawska księga wolności” jest udostępniana podczas miejskich wydarzeń takich jak np. inauguracja pokazów w Multimedialnym Parku Fontann czy Wianki. Codziennie można się do niej wpisać w ratuszu przy pl. Bankowym 3/5 (wejście C, parter, obok informacji).
 
Zawierająca podpisy „Warszawska księga wolności” zostanie umieszczona w kapsule czasu i zakopana 13 października 2018 roku w przestrzeni publicznej Warszawy.  
 
Wybierz się w miasto 
 
Lato i wakacje to doskonała pora, aby skorzystać z bogatej oferty imprez kulturalnych przygotowanych przez miasto z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zwiedzanie Warszawy, przejażdżki, wystawy, koncerty – każdy znajdzie coś dla siebie. Z bogatego programu proponujemy wybrane, organizowane w lipcu.
 
1 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Śródmieście, zbiórka pl. Konstytucji 1.
 
Cykl pieszych i rowerowych wycieczek po dzielnicach Warszawy organizowany w 100. rocznicę wprowadzenia praw wyborczych dla kobiet w Polsce. Podczas spacerów odkryjemy kobiecą historię Warszawy i przypomnimy wybitne mieszkanki miasta, które pracowały, działały i tworzyły dla kraju i jego stolicy. Poznamy historię kurierek, łączniczek, sanitariuszek, rewolucjonistek, aktywistek, społeczniczek i artystek oraz przyjrzymy się kobiecej stronie miasta.
 
8 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Stare Miasto, zbiórka ul. Bonifraterska 12 
 
15 lipca, godz. 12.00 - Miasto Kobiet. Praga, zbiórka ul. Targowa 18
 
15 lipca, godz. 11.00 - Wolę pójść na wolę. Powstanie listopadowe na Woli, spacer – zbiórka u zbiegu ulic Bohaterów Września i Na Bateryjce. 
 
15 lipca, godz. 19.00  - „Szlagiery dwudziestolecia” koncert w Bemowskim Centrum Kultury, ul. Górczewska 201. 
 
21 lipca,  godz. 11.00 – Praskim szlakiem niepodległości, „Wielkie plany Niepodległej” – spacer po terenach wystawy krajowej. Zbiórka u zbiegu ul. Międzynarodowej i ul. Zwycięzców. 
22 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Ochota, zbiórka u zbiegu ulicy Filtrowej i al. Niepodległości.
 
29 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Żoliborz, zbiórka ul. Krasińskiego 25.
 
29 lipca, godz. 19.00 - Lata 40. i 50. 100 lat piosenki na 100 lat niepodległości, koncert. Amfiteatr im. Michaela Jacksona, ul. Raginisa 1.
 
Lipiec, każda sobota i niedziela, godz. 12.00 - Tramwajem po Mokotowie - W wakacje po stołecznych szynach będzie jeździł tramwaj historyczny, dzięki któremu odkryjemy fakty i ciekawostki z dziejów miasta. Zbiórka pl. Narutowicza, trasa: - al. Niepodległości, Wołoska, Woronicza, metro Wilanowska, powrót na pl. Narutowicza tą samą trasą. Przejażdżka z przewodnikiem, w niedziele podróż umili Kapela Czerniakowska.
 
Lipiec - Miasto z góry. Warszawa w przeddzień niepodległości. Wystawa. Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 - Jak wyglądała Warszawa z lotu ptaka w przededniu odzyskania niepodległości? Jak widzieli ją piloci szybujący nad miastem w okresie I wojny światowej? 
 
Lipiec  - Wodociągi warszawskie od A do Z. Wystawa plenerowa, ul. Koszykowa 81- Na ogrodzeniu Stacji Filtrów do końca października br. można oglądać wystawę plenerową przygotowaną z okazji 100-lecia niepodległości Polski. 
 
Lipiec - Teraz będzie Polska. Wystawa plenerowa. Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 - Archiwalnym zdjęciom, ulotkom, plakatom i dokumentom towarzyszą relacje świadków tamtych dni, w kronikarskich zapisach i fragmentach korespondencji powraca klimat sprzed 90 lat.  Wystawa będzie prezentowana w poszczególnych dzielnicach Warszawy od II połowy maja. 
 
Lipiec - Krzysztof Miller, rok 1989. Wystawa fotografii.  Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 - Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera, który od 1989 r. współpracował z „Gazetą Wyborczą”. Na wystawie nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i z protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu. 
 
Lipiec, piątki i soboty, godz. 21.30 - Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann - Trzyminutowy film w formie ikonografik, opowiadający o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości Polski.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Wszystkie filary mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą, są już gotowe. W miniony weekend zakończyło się betonowanie dwóch ostatnich rzecznych podpór. Kolejnym etapem prac będzie montaż elementów konstrukcji przeprawy.

Dodano: 12.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Z tej okazji w najwyższym punkcie obiektu zawisła tradycyjna wiecha.

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama