Dzisiaj jest: 07 kwietnia 2020, Imieniny: Hermana, Rufina, Donata

Aktualności Warszawa

Warszawskie lato w 100-lecie niepodległości

Dodano: 26.06.2018

Warszawskie lato w 100-lecie niepodległości

Fot. Pixabay

WARSZAWA. Od kilku miesięcy Warszawa świętuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchodach może uczestniczyć każdy, bowiem z okazji rocznicy dzielnice i jednostki miejskie przygotowały wiele różnorodnych atrakcji.
 
"Zapraszam do udziału w wydarzeniach kulturalnych, jakie odbywają się w naszym mieście. Z okazji stulecia można zostawić po sobie trwały ślad wpisując się do „Księgi wolności”. Nasze przesłanie do przyszłych pokoleń przetrwa w niej kolejny wiek, aby w roku 2118 – mamy nadzieję - zostało odczytane przez naszych praprawnuków” – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
 
Wpisz się do „Warszawskiej księga wolności 1918-2018-2118”
 
Mieszkańcy wpisują się do „Warszawskiej księgi wolności”. Teksty są różnorodne - od życzeń dla miasta i Polski z okazji rocznicy, po oczekiwanie, że za 100 lat nasi następcy otwierając Księgę potwierdzą nasze słowa nadziei o Polsce demokratycznej i wspaniale się rozwijającej.  „Warszawska księga wolności” jest udostępniana podczas miejskich wydarzeń takich jak np. inauguracja pokazów w Multimedialnym Parku Fontann czy Wianki. Codziennie można się do niej wpisać w ratuszu przy pl. Bankowym 3/5 (wejście C, parter, obok informacji).
 
Zawierająca podpisy „Warszawska księga wolności” zostanie umieszczona w kapsule czasu i zakopana 13 października 2018 roku w przestrzeni publicznej Warszawy.  
 
Wybierz się w miasto 
 
Lato i wakacje to doskonała pora, aby skorzystać z bogatej oferty imprez kulturalnych przygotowanych przez miasto z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zwiedzanie Warszawy, przejażdżki, wystawy, koncerty – każdy znajdzie coś dla siebie. Z bogatego programu proponujemy wybrane, organizowane w lipcu.
 
1 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Śródmieście, zbiórka pl. Konstytucji 1.
 
Cykl pieszych i rowerowych wycieczek po dzielnicach Warszawy organizowany w 100. rocznicę wprowadzenia praw wyborczych dla kobiet w Polsce. Podczas spacerów odkryjemy kobiecą historię Warszawy i przypomnimy wybitne mieszkanki miasta, które pracowały, działały i tworzyły dla kraju i jego stolicy. Poznamy historię kurierek, łączniczek, sanitariuszek, rewolucjonistek, aktywistek, społeczniczek i artystek oraz przyjrzymy się kobiecej stronie miasta.
 
8 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Stare Miasto, zbiórka ul. Bonifraterska 12 
 
15 lipca, godz. 12.00 - Miasto Kobiet. Praga, zbiórka ul. Targowa 18
 
15 lipca, godz. 11.00 - Wolę pójść na wolę. Powstanie listopadowe na Woli, spacer – zbiórka u zbiegu ulic Bohaterów Września i Na Bateryjce. 
 
15 lipca, godz. 19.00  - „Szlagiery dwudziestolecia” koncert w Bemowskim Centrum Kultury, ul. Górczewska 201. 
 
21 lipca,  godz. 11.00 – Praskim szlakiem niepodległości, „Wielkie plany Niepodległej” – spacer po terenach wystawy krajowej. Zbiórka u zbiegu ul. Międzynarodowej i ul. Zwycięzców. 
22 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Ochota, zbiórka u zbiegu ulicy Filtrowej i al. Niepodległości.
 
29 lipca, godz. 12.00 - Miasto kobiet. Żoliborz, zbiórka ul. Krasińskiego 25.
 
29 lipca, godz. 19.00 - Lata 40. i 50. 100 lat piosenki na 100 lat niepodległości, koncert. Amfiteatr im. Michaela Jacksona, ul. Raginisa 1.
 
Lipiec, każda sobota i niedziela, godz. 12.00 - Tramwajem po Mokotowie - W wakacje po stołecznych szynach będzie jeździł tramwaj historyczny, dzięki któremu odkryjemy fakty i ciekawostki z dziejów miasta. Zbiórka pl. Narutowicza, trasa: - al. Niepodległości, Wołoska, Woronicza, metro Wilanowska, powrót na pl. Narutowicza tą samą trasą. Przejażdżka z przewodnikiem, w niedziele podróż umili Kapela Czerniakowska.
 
Lipiec - Miasto z góry. Warszawa w przeddzień niepodległości. Wystawa. Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 - Jak wyglądała Warszawa z lotu ptaka w przededniu odzyskania niepodległości? Jak widzieli ją piloci szybujący nad miastem w okresie I wojny światowej? 
 
Lipiec  - Wodociągi warszawskie od A do Z. Wystawa plenerowa, ul. Koszykowa 81- Na ogrodzeniu Stacji Filtrów do końca października br. można oglądać wystawę plenerową przygotowaną z okazji 100-lecia niepodległości Polski. 
 
Lipiec - Teraz będzie Polska. Wystawa plenerowa. Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 - Archiwalnym zdjęciom, ulotkom, plakatom i dokumentom towarzyszą relacje świadków tamtych dni, w kronikarskich zapisach i fragmentach korespondencji powraca klimat sprzed 90 lat.  Wystawa będzie prezentowana w poszczególnych dzielnicach Warszawy od II połowy maja. 
 
Lipiec - Krzysztof Miller, rok 1989. Wystawa fotografii.  Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 - Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera, który od 1989 r. współpracował z „Gazetą Wyborczą”. Na wystawie nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i z protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu. 
 
Lipiec, piątki i soboty, godz. 21.30 - Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann - Trzyminutowy film w formie ikonografik, opowiadający o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości Polski.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Koronawirus. 175 przypadków zakażenia w woj. mazowieckim  [23.03.2020r.]

Koronawirus. 175 przypadków zakażenia w woj. mazowieckim [23.03.2020r.]

  Zgodnie z najnowszymi danymi przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, w województwie mazowieckim jest już 175 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

Dodano: 23.03.2020 | Komentarze: 0

Warszawski Transport Publiczny kursuje jak w sobotę

Warszawski Transport Publiczny kursuje jak w sobotę

Od poniedziałku, 23 marca, pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego, z wyjątkiem pociągów SKM, kursują według sobotnich rozkładów jazdy.

Dodano: 23.03.2020 | Komentarze: 0

Zmiana w kursowaniu pociągów na Lotnisko Chopina

Zmiana w kursowaniu pociągów na Lotnisko Chopina

  Od piątku, 20 marca, od godz. 16.15 do odwołania wszystkie pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S2 i S3 oraz Kolei Mazowieckich linii RL będą kursowały w skróconej relacji, wyłącznie do i ze stacji Warszawa Służewiec.

Dodano: 23.03.2020 | Komentarze: 0

Reklama
Od 23 marca ograniczenie pracy urzędów

Od 23 marca ograniczenie pracy urzędów

Od poniedziałku, 23 marca do odwołania na Od poniedziałku, 23 marca do odwołania następuje ograniczenie pracy urzędów do godz. 16:00. stępuje ograniczenie pracy urzędów do godz. 16:00.

Dodano: 23.03.2020 | Komentarze: 0

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

 Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Dodano: 19.03.2020 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama