Warszawa - Czwartek, 17.07.2025 / Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Reklama

Nieruchomości przy ul. Grodeckiej, Projektowanej i Joteyki wrócą do zasobów miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa / E.Lach
fot. Urząd Miasta Warszawa / E.Lach
WARSZAWA. Miasto wydało kolejne dwie decyzje i umorzyło roszczenia do terenu XLVIII LO oraz terenu pod blokiem mieszkalnym przy ul. M. Oczapowskiego.
 
Kolejne nieruchomości wracają do zasobów miasta i Skarbu Państwa. W ubiegłym tygodniu podpisano kolejne dwie decyzje umorzeniowe dotyczące:
 
 
  • nieruchomości przy ul. Grodeckiej i Projektowanej – obecnie to tereny mieszkaniowe przy skrzyżowaniu ulic M. Oczapowskiego i majora Pilcha „Doliny” na Bielanach (teren pomiędzy blokami i część terenu pod blokiem przy ul. M. Oczapowskiego 14),
  • nieruchomości przy ul. Joteyki, obecnie to teren XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego (dawne Gimnazjum nr 14) przy ul. Barskiej 32 na Ochocie (teren przy wjeździe, część parkingu i pod środkową częścią budynku szkoły). 

 

We wrześniu 2016 r. weszła w życie mała ustawa reprywatyzacyjna (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która wprowadziła m. in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tzw. „śpiochów (reguluje to art. 214b ustawy o gospodarce nieruchomościami), czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale wnioskodawcy zaprzestali później dalszych działań zmierzających do ich odzyskania.
 
W lutym ubiegłego roku rozpoczęto publikacje ogłoszeń o „śpiochach”. Łącznie w czternastu partiach ukazały się ogłoszenia dotyczące 206 takich nieruchomości.
 
W styczniu br. w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne. Ogółem wydano już 41 decyzji dotyczących tzw. śpiochów, w wyniku których m. st. Warszawa i Skarb Państwa reprezentowany przez Prezydenta m. st. Warszawy odzyskały 35 nieruchomości.
 
Miasto nie musi też zwracać nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne, takich jak szkoły, przedszkola czy domy opieki. Od roszczeń uwolniono już 53 tego typu obiekty i działki.
 
Ogółem, po zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, wydano już 283 decyzji, w tym 135 odmownych.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Loty w tunelu aerodynamicznym – teraz dla każdego!

Skok ze spadochronem to niezapomniane emocje, szczególnie podczas fazy swobodnego spadania przed otwarciem spadochronu. Jednak skok nie jest jedyną okazją do tego, aby poczuć adrenalinę. Można również skorzystać z tańszej alternatywy, a...

Warszawa

Warszawa pomaga zwierzakom przetrwać zimę

WARSZAWA. Urząd Miasta Warszawa zachęca warszawianki i warszawiaków do pomocy kotom żyjącym na wolności i ptakom w przetrwaniu zimy.

Warszawa

Ulubione zajęcia seniorów

Krzyżówka, nordic walking, wyjście do kawiarni, objazdowa wycieczka, łowienie ryb… – osoby w wieku 50+ coraz chętniej korzystają z różnych propozycji spędzania wolnego czasu, które pozytywnie wpływają na ich psychikę i kondycję...

Warszawa

Nowe stawki za odbiór odpadów

WARSZAWA. Jeszcze w 2016 r. gospodarka odpadami kosztowała Warszawę 323 mln zł, teraz trzykrotnie więcej – stolica będzie musiała wydać 925 mln zł w 2020 r.

Warszawa

Kremacja ciała – jak ją zorganizować i komu zlecić?

Kremacja jeszcze nie wyparła tradycyjnego pochówku, ale jest coraz powszechniej stosowaną praktyką. Można ją przeprowadzić tylko w określonych warunkach, jak zatem zacząć rozwiązywać związane z nią kwestie organizacyjne?

Warszawa

Lodowiska w stolicy. Będzie ich aż 15-naście

WARSZAWA. Dodatkowo na miłośników zimowych szaleństw czeka zmodernizowana Górka Szczęśliwicka.

Warszawa

Jakie są ciekawe miejsca dla dzieci w Warszawie?

 Miejsc w Warszawie przeznaczonych dla rodziców z dziećmi, na które warto zwrócić uwagę można by wymieniać bardzo dużo. Wielu rodziców czuje się zagubionych w gąszczu atrakcji, które ma do zaoferowania stolica. Trudno...

Warszawa

Znamy zwycięzców piątej edycji Nagrody Architektonicznej

WARSZAWA.  Po raz pierwszy jury przyznało też dwie nagrody specjalne - za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.

Reklama