Warszawa - Piątek, 20.06.2025 / Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama

Na warszawskim Powiślu stanął pomnik gen. Zbigniewa Ścibor–Rylskiego

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Na warszawskim Powiślu, niedaleko miejsc w których walczył, w parku marszałka Rydza-Śmigłego, stanął pomnik gen. Zbigniewa Ścibor–Rylskiego, ps. „Motyl”(1917-2018).
 
Monument, w przeddzień 1 rocznicy śmierci generała, odsłonili przedstawiciele parlamentu z Małgorzatą Kidawą-Błońską, marszałek Sejmu, Ewa Malinowską-Grupińską, przewodniczącą Rady Miasta, Rafałem Trzaskowskim, prezydentem m.st. Warszawy.  Na uroczystości obecna była także rodzina generała oraz oczywiście powstańcy warszawscy.
 
- Dużo w ostatnich dniach mówimy o powstaniu warszawskim, a powstanie, walka w konspiracji to opowieść o naszych bohaterach i takim bohaterem była nasz pan generał Zbigniew Ścibor-Rylski, ps. „Motyl”  – powiedział podczas uroczystości odsłonięcia popiersia Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
 
- Po wojnie powstańcy włączali się w odbudowę Warszawy z ruin. Byliście lekarzami, nauczycielami, pełniliście różnorodne funkcje. To ważne, że nie obraziliście się na rzeczywistość, tylko ją współbudowaliście, i dzięki wam Polska wygląda tak jak wygląda. Wielu z was włączyło się później w „Solidarność” i budowało suwerenną Polską. Za to wam serdecznie chciałem podziękować. Jesteście dla nas przykładem zawsze – podkreślił prezydent Warszawy.
 
W uroczystości uczestniczyli także harcerze, członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz warszawiacy. Powstanie pomnika było inicjatywą społeczną.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Oszustwo na policjanta

WARSZAWA. Mężczyzna podaje się za policjanta i zatrzymuje zmotoryzowanych do kontroli.

Warszawa

Poranne utrudnienia w ruchu drogowym. Kolizja i gigantyczny korek

WARSZAWA. Zmotoryzowani, którzy ok. godz. 10 jechali S8 musieli uzbroić się w cierpliwość po tym, jak zderzyły się volkswagen i seat.

Warszawa

Awaria w Piasecznie. Pękła rura głównej magistrali

WARSZAWA. Do usterki doszło wczoraj w godzinach wieczornych. Pękła rura i awarię specjaliści ocenili jako poważną. Zablokowano chwilowo uszkodzony odcinek.

Warszawa

Pożar auta przy stacji Służew

WARSZAWA. Przy stacji metra Służew zapalił się samochód.

Warszawa

Kolizja przy ul. Radzymińskiej

WARSZAWA. Doszło do zderzenia lexusa i fiata. Są poszkodowani.

Warszawa

Gwałtowna burza przeszła nad stolicą

WARSZAWA. Połamane drzewa, podtopienia. Takie są skutki gwałtownej burzy, która przeszła dziś rano nad stolicą i wczoraj wieczorem nad stolicą.

Warszawa

Śmierć w tramwaju

WARSZAWA. Dziś rano doszło do zdarzenia w jednym z warszawskich tramwajów. Zasłabł pasażer. Wystąpiły utrudnienia w ruchu.

Warszawa

Podróżni mogą płacić w autobusach komórką

WARSZAWA. Pasażerowie korzystający z autobusów kursujących po stolicy mogą już dokonywać płatności przez telefon komórkowy.

Reklama