Warszawa - Sobota, 21.03.2026 / Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja
Reklama

Na warszawskim Powiślu stanął pomnik gen. Zbigniewa Ścibor–Rylskiego

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Na warszawskim Powiślu, niedaleko miejsc w których walczył, w parku marszałka Rydza-Śmigłego, stanął pomnik gen. Zbigniewa Ścibor–Rylskiego, ps. „Motyl”(1917-2018).
 
Monument, w przeddzień 1 rocznicy śmierci generała, odsłonili przedstawiciele parlamentu z Małgorzatą Kidawą-Błońską, marszałek Sejmu, Ewa Malinowską-Grupińską, przewodniczącą Rady Miasta, Rafałem Trzaskowskim, prezydentem m.st. Warszawy.  Na uroczystości obecna była także rodzina generała oraz oczywiście powstańcy warszawscy.
 
- Dużo w ostatnich dniach mówimy o powstaniu warszawskim, a powstanie, walka w konspiracji to opowieść o naszych bohaterach i takim bohaterem była nasz pan generał Zbigniew Ścibor-Rylski, ps. „Motyl”  – powiedział podczas uroczystości odsłonięcia popiersia Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
 
- Po wojnie powstańcy włączali się w odbudowę Warszawy z ruin. Byliście lekarzami, nauczycielami, pełniliście różnorodne funkcje. To ważne, że nie obraziliście się na rzeczywistość, tylko ją współbudowaliście, i dzięki wam Polska wygląda tak jak wygląda. Wielu z was włączyło się później w „Solidarność” i budowało suwerenną Polską. Za to wam serdecznie chciałem podziękować. Jesteście dla nas przykładem zawsze – podkreślił prezydent Warszawy.
 
W uroczystości uczestniczyli także harcerze, członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz warszawiacy. Powstanie pomnika było inicjatywą społeczną.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Wkrótce poznamy projekt nowego Centrum Edukacji Ekologicznej

WARSZAWA. Centrum Edukacji Ekologicznej o krok bliżej. Inwestycja powstanie w przyszłym roku w kompleksie Lasu Młocińskiego.

Warszawa

Trzy lata z II linią metra. Dotychczas przewiozła prawie 103,4 mln osób

 WARSZAWA. "Podróżowanie po stolicy komunikacją miejską stało się łatwiejsze" – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Warszawa

Trwają prace drogowców na ul. Miodowej

WARSZAWA. Przebudowa ul. Miodowej i pl. Krasińskich wchodzi w kolejny etap prac – rozpoczną się roboty na jezdni.

Warszawa

Przedstawiciele miasta na targach inwestycyjnych w Cannes

WARSZAWA. "Inwestorzy podkreślają, że Warszawa jest najlepszym w Europie Środkowo-Wschodniej miejscem do lokowania i rozwoju biznesu" - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa

Od marca wypożyczalnia rowerów Veturilo dostępna dla mieszkańców

WARSZAWA. To już siódmy sezon Veturilo. Od 1 marca będzie już można wypożyczać miejskie rowery. W ubiegłym sezonie przejechano na nich aż 10 mln kilometrów, a w tym roku liczymy na jeszcze...

Warszawa

Zła jakość powietrza w mieście. 2 marca notuje się podwyższone stężenie pyłu

WARSZAWA. W Warszawie notuje się podwyższone stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Warszawa

Radni zdecydowali co będzie przy ul. Twardej.

 WARSZAWA. Zgodnie z zapowiedziami władz stolicy, budynek będzie służył warszawskiej oświacie.

Warszawa

Nowy tomograf komputerowy w szpitalu przy Kopernika

 WARSZAWA. Nowoczesny, 16-rzędowy tomograf umożliwia modulowanie promieniowania w zależności od rzeczywistej pochłanialności badanej anatomii.

Reklama