Warszawa - Sobota, 21.06.2025 / Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Reklama

Miejski Szpital Specjalistyczny otwiera Centrum Porodów Naturalnych

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Miejski Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego otwiera Centrum Porodów Naturalnych, umożliwiające poród jak w warunkach domowych. To drugi tego typu oddział w stolicy, którego powstanie zostało zainspirowane rozwiązaniami funkcjonującymi w krajach europejskich.
 
Centrum to trzy dwupokojowe apartamenty wystylizowane na domowe zacisze. Składają się na nie pokoje do porodu z basenem porodowym oraz pokój dla mamy i dziecka z aneksem kuchennym i zapleczem sanitarnym. Z Centrum Porodów Naturalnych mogą korzystać kobiety z diagnozowaną ciążą niepowikłaną, wcześniej przygotowane do takiej formy porodu przez położne w szkole rodzenia lub podczas wizyt w przychodni przyszpitalnej. W centrum mogą rodzić także pacjentki skierowane z izby przyjęć przez lekarzy dyżurnych.
 
W skład zespołu Centrum Porodów Naturalnych wchodzą doświadczone położne oraz lekarze bloku porodowego. Poród na oddziale jest bezpłatny.
 
To drugi tego typu oddział w Warszawie. Pierwszy Przyszpitalny Dom Narodzin powstał w 2012 roku w Szpitalu Specjalistycznym Św. Zofii.
 
Poród do wody bezpieczny dla mamy i dziecka
Centrum Porodów Naturalnych oferuje możliwość porodu do wody, który jest bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka.
Podczas porodu woda wymieniana jest na bieżąco z dbałością o stałą temperaturę 36–37 stopni Celsjusza (przy temperaturze powietrza 26-27 stopni Celsjusza) oraz czystość.
 
Łagodzenie bólu porodowego
 
W Centrum Porodów Naturalnych stosowane są wyłącznie naturalne metody stymulacji czynności skurczowej. Są to m.in.:
• Immersja wodna w basenie porodowym lub pod prysznicem
Może obejmować wczesną fazę skurczów lub cały czas porodu, aż do narodzin dziecka.. Zanurzenie w ciepłej wodzie skraca czas porodu i czyni go mniej bolesnym.
 
• TENS  
To metoda przezskórnej stymulacji nerwów, sprawdzona klinicznie, nieinwazyjna i skuteczna, ograniczająca dolegliwości bólowe podczas porodu. Jest w 100% bezpieczna dla matki i dziecka.
 
• Masaż  
Masaż podczas porodu rozluźnia ciało i zwykle obejmuje okolicę lędźwiowo-krzyżową, co zmniejsza ból.
 
• Hipnobirthing
Hipnoza w porodzie to skuteczna i naturalna metoda łagodzenia bólu. Pomaga wyciszyć się i nawiązać lepszy kontakt z rodzącym się dzieckiem.
 
Pobyt po porodzie
 
Poród w Centrum Porodów Naturalnych jest bezpłatny. W apartamencie porodowym pacjentka przebywa do 2 godzin po porodzie - do czasu zakończenia pierwszego kontaktu z dzieckiem, tzw. kangurowania. Istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych usług niefinansowanych przez NFZ.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Wykradli odważniki z siłowni. Sprzęt ważył łącznie ok. 100 kg

WARSZAWA. Winnymi kradzieży są trzej mężczyźni. Wyniesione elementy wyposażenia oddali za zaledwie 100 zł paserowi.

Warszawa

Czapla siedziała na śniegu

WARSZAWA. Ekopatrol interweniował po tym, jak na jednym z obiektów na Trakcie Brzeskim dostrzeżono wymarzniętą czaplę.

Warszawa

Lotnisko Chopina z rekordową liczbą pasażerów

Warszawskie lotnisko w 2015 roku obsłużyło dokładnie 11 111 111 pasażerów. Tak dobrego wyniku port nie miał jeszcze nigdy.

Warszawa

Auto przejechało po mężczyźnie leżącym na szosie

Poszkodowany doznał na tyle silnych obrażeń, że zmarł w szpitalu.

Warszawa

Gigantyczny korek przy Dworcu Zachodnim

Dwa auta blokowały przejazd tunelem w rejonie Dworca Zachodniego.

Warszawa

Do 10 lat więzienia za przestępstwa narkotykowe

Policja zatrzymała Jacka M. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym. Wreszcie odpowie za przestępstwa narkotykowe, jakich się dopuścił.

Warszawa

Pożar samochodu

W Ursusie doszło do pożaru samochodu osobowego. Do zdarzenia doszło w nocy.

Warszawa

Policja szukała go 4 listami gończymi. Znaleźli go na stacji warszawskiego metra

Mężczyzna, którego w niedzielę zatrzymali funkcjonariusze p

Reklama