Międzynarodowe Targi Książki. Warszawa na cztery dni staje się polską stolicą literatury
Dodano: 15.05.2025 r.
Od czwartku, 15 maja w Pałacu Kultury i Nauki i pod Kinoteką odbędą się największe w Polsce targi książki. Udział w wydarzeniu weźmie ponad 600 wystawców i wielu znakomitych twórców z kraju i z zagranicy. Gościem honorowym w tym roku jest Korea Południowa. Targi potrwają do niedzieli 18 maja. Wstęp jest bezpłatny.
Przez cztery dni Warszawa stanie się literackim sercem Polski — i nie jest to przypadek. Aż trzy czwarte mieszkańców stolicy regularnie sięga po książki, a tłumy odwiedzające poprzednie edycje targów tylko to potwierdzają. Już po raz dziesiąty miasto zaprezentuje się na własnym stoisku podczas tego wydarzenia.
- Zapraszam wszystkich do Pawilonu Warszawy na placu Defilad, gdzie na miłośników dobrych książek będą czekać m.in. tytuły nominowane do 18. Nagrody Literackiej Warszawy oraz reportaże, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
W miejskim namiocie zaplanowane zostały spotkania literackie, warsztaty i wspólne czytanie. Dostępny będzie też bezpłatny magazyn „Stolica Literatury” wydany przez Muzeum Karykatury. 17 maja, czyli w Dzień Reportażu, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie można spotkać (w godz. 12:00-17:00) autorki i autorów reportaży nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbędzie się wiele spotkań z autorami. Będzie można zakupic ich książki oraz zdobyć autografy. Wśród zaproszonych gości są, m.in. ks. Adam Boniecki, Jacek Antczak, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Jacek Cygan, Jakub Ćwiek, Katarzyna Grochola, Małgorzata Halber, Aneta Jadowska, Rafał Kosik, Wit Szostak, Marek Krajewski, Jolanta Kwaśniewska, Marisa de Lempicka, Stanisław Łubieński, Jul Łyskawa, Marcin Mortka, Juliusz Machulski, Vincent V. Severski, Beata Słama, Krzysztof Varga, Ziemowit Szczerek, Szczepan Twardoch, Ewa Woydyłło, Jakub Żulczyk, a także postacie znane z mediów czy podcastów: Tomasz Sianecki, Filip Cembala, Krzysztof Pyzia, Małgorzata Halber, Marta Markiewicz, Robert Rutkowski, Monika Sławecka, Artur Górski, Michał Wrzosek, Anita Werner i Michał Kołodziejczyk.
Targom towarzyszy wielowątkowy program dla miłośników literatury: festiwale i wydarzenia branżowe oraz – debiutująca w ubiegłorocznej edycji – Literacka InfluSpace, czyli panele i dyskusje z wiodącymi twórcami Bookmediów. Dodatkowo zorganizowana zostanie „strefa autografów” w ramach Festiwalu Literatury Young & New Adult, w której autorki najmłodszego pokolenia podpisywać będą swoje książki.
Wiele literackich atrakcji zaciekawi najmłodszych gości. Będą nowości wydawnicze i klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury, a także spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych.
Od kiedy podwarszawski rynek nieruchomości ostro przyspieszył, w miejscowościach położonych pod stolicą zaczęło pojawiać się sporo nowych inwestycji deweloperskich. Nie wszystkie z nich jednak zasługują na uwagę. Często wiele z nich bowiem...
Między Królewską i Miodową na Krakowskim Przedmieściu znów jeżdżą autobusy. W okresie wakacyjnym Zarząd Dróg Miejskich ułożył tam ponad 5200 mkw. nowej kostki. W najbliższych tygodniach prowadzone będą ostatnie prace związane z...
Rada m.st. Warszawy przyjęła na sesji 29 sierpnia uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy płatnego parkowania o nowe obszary na Dolnym i Górnym Mokotowie. Zgodnie z planem SPPN ma zacząć działać 3 lutego 2025...
Jak powszechnie wiadomo, rodzajów orzechów jest mnóstwo: brazylijskie, włoskie, laskowe makadamii, migdały, ziemne, nerkowce, czy chociażby ekskluzywne pistację. Ta smakowita przekąska kryje w sobie więcej tajemnic, niż wydawać by się mogło na...
Warszawa to miasto, do którego przenosi się wiele osób z całego kraju. Poszukują tu dobrej pracy. Powstaje coraz więcej firm, biur i inwestycji. Wielu młodych ludzi przyjeżdża do stolicy na studia. Łatwo...
Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.