Międzynarodowe Targi Książki. Warszawa na cztery dni staje się polską stolicą literatury
Dodano: 15.05.2025 r.
Od czwartku, 15 maja w Pałacu Kultury i Nauki i pod Kinoteką odbędą się największe w Polsce targi książki. Udział w wydarzeniu weźmie ponad 600 wystawców i wielu znakomitych twórców z kraju i z zagranicy. Gościem honorowym w tym roku jest Korea Południowa. Targi potrwają do niedzieli 18 maja. Wstęp jest bezpłatny.
Przez cztery dni Warszawa stanie się literackim sercem Polski — i nie jest to przypadek. Aż trzy czwarte mieszkańców stolicy regularnie sięga po książki, a tłumy odwiedzające poprzednie edycje targów tylko to potwierdzają. Już po raz dziesiąty miasto zaprezentuje się na własnym stoisku podczas tego wydarzenia.
- Zapraszam wszystkich do Pawilonu Warszawy na placu Defilad, gdzie na miłośników dobrych książek będą czekać m.in. tytuły nominowane do 18. Nagrody Literackiej Warszawy oraz reportaże, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
W miejskim namiocie zaplanowane zostały spotkania literackie, warsztaty i wspólne czytanie. Dostępny będzie też bezpłatny magazyn „Stolica Literatury” wydany przez Muzeum Karykatury. 17 maja, czyli w Dzień Reportażu, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie można spotkać (w godz. 12:00-17:00) autorki i autorów reportaży nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbędzie się wiele spotkań z autorami. Będzie można zakupic ich książki oraz zdobyć autografy. Wśród zaproszonych gości są, m.in. ks. Adam Boniecki, Jacek Antczak, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Jacek Cygan, Jakub Ćwiek, Katarzyna Grochola, Małgorzata Halber, Aneta Jadowska, Rafał Kosik, Wit Szostak, Marek Krajewski, Jolanta Kwaśniewska, Marisa de Lempicka, Stanisław Łubieński, Jul Łyskawa, Marcin Mortka, Juliusz Machulski, Vincent V. Severski, Beata Słama, Krzysztof Varga, Ziemowit Szczerek, Szczepan Twardoch, Ewa Woydyłło, Jakub Żulczyk, a także postacie znane z mediów czy podcastów: Tomasz Sianecki, Filip Cembala, Krzysztof Pyzia, Małgorzata Halber, Marta Markiewicz, Robert Rutkowski, Monika Sławecka, Artur Górski, Michał Wrzosek, Anita Werner i Michał Kołodziejczyk.
Targom towarzyszy wielowątkowy program dla miłośników literatury: festiwale i wydarzenia branżowe oraz – debiutująca w ubiegłorocznej edycji – Literacka InfluSpace, czyli panele i dyskusje z wiodącymi twórcami Bookmediów. Dodatkowo zorganizowana zostanie „strefa autografów” w ramach Festiwalu Literatury Young & New Adult, w której autorki najmłodszego pokolenia podpisywać będą swoje książki.
Wiele literackich atrakcji zaciekawi najmłodszych gości. Będą nowości wydawnicze i klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury, a także spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych.
26 lutego, o godz. 18.00 w siedzibie Nowego Teatru (ul. Madalińskiego 10/16) odbędzie się debata na temat rozwoju stołecznych scen, w szczególności w kontekście społecznego uczestnictwa w kulturze.
W wyniku dwudniowych działań skontrolowano łącznie 5986 pojazdów, zatrzymano 33 nietrzeźwych kierujących, nałożono 162 mandaty karne, zatrzymano 13 dowodów rejestracyjnych i 24 praw jazdy.
Zapraszamy na kontrole autokarów prowadzone przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (ITD), połączone z dobrowolnymi badaniami serca kierowców.
Do zderzenia czterech pojazdów doszło w poniedziałek rano na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Błonie Wieś. W zdarzeniu brały udział cztery pojazdy, w tym samochód osobowy, ciężarowy, dostawczy oraz bus przewożący...