Warszawa - Sobota, 14.03.2026 / Imieniny: Leona, Matyldy, Jakuba
Reklama

Dotacje na remonty zabytkowych obiektów

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
 WARSZAWA. Po raz pierwszy w tym roku wnioski o dotacje mogą składać właściciele obiektów wpisanych do ewidencji zabytków. Tym samym szanse na remonty i modernizacje będą miały nie tylko nieruchomości wpisane do rejestru zabytków.
 
Wnioski o dotację z budżetu m.st. Warszawy na prace przy zabytkach można składać w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20, w nieprzekraczalnym terminie do 31 stycznia 2018 r.
 
Należy pamiętać, żeby wniosek był właściwie wypełniony, podpisany przez osoby uprawnione i zawierał wszystkie wymagane załączniki. Prace remontowe, będące przedmiotem wniosku, muszą być zgodne z katalogiem nakładów koniecznych, określonych w § 2 ust. 1 uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji. Formularz i tekst uchwały dostępny jest tutaj.
 
W grudniu 2017r. i na początku stycznia 2018r. pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przeprowadzili cykl spotkań z mieszkańcami, których celem było poinformowanie jak największej liczby właścicieli historycznych nieruchomości o zasadach udzielania dotacji. 
 
Wzięło w nich udział przeszło tysiąc osób. Spotkania były ważne zawłaszcza dla właścicieli i administratorów nieruchomości znajdujących się w ewidencji zbytków. Do tej pory nie mogli oni ubiegać się o dotacje. W 2018 r. na dofinansowanie remontów zarezerwowanych w budżecie miasta jest prawie 28 mln zł.
 
Od wielu lat Warszawa udziela dotacji na remonty zabytkowych obiektów.  W latach 2006-16 miasto przekazało na ten cel ponad 130 mln zł.
 
Wysokość miejskiego dofinansowania wynosi od 50 do blisko 90 procent kosztów inwestycji. Dzięki dotacji w zabytkowych kościołach, kamienicach, fortach czy na cmentarzach zostały wykonane prace, które zapobiegły ich degradacji i przywróciły dobrą kondycję obiektów. Najczęściej przeprowadzonymi pracami są remonty elewacji, osuszanie i izolacja fundamentów i piwnic, wymiana stolarki czy poszycia dachu.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Frog zatrzymany

Robert N. odpowie, ale nie tylko za szaloną jazdę po Warszawie.

Warszawa

Pijany kierowca autobusu. Wjechał w las

Badanie alkomatem wykazało u mężczyzny ponad trzy promile alkoholu.

Warszawa

Sprawdzili czy nie zamierzają się ścigać

Kilkuset kierowców zebrało się w Jankach oraz na parkingu przed centrum handlowym w Markach.

Warszawa

Ułatwią dojazd na Orange Warsaw Festival

W związku ze startującym dziś, jednym z największych przedsięwzięć muzycznych w Polsce, władze miasta postanowiły uruchomić dodatkowe autobusy i tramwaje. Wydłużony będzie także kurs metro.

Warszawa

Od dziś objazdy linii 177, 178 i 717

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że autobusy linii 177, 178 oraz 717 pojadą dziś objazdami.

Warszawa

Uwaga kierowcy! Utrudnienia przy al. Jerozolimskich

Rozpoczyna się wymiana nawierzchni przy al. Jerozolimskich. W związku z tym wystąpią problemy w ruchu.

Warszawa

Zabiorą się za przejście przy ul. Emilii Plater

W tej części stolicy dotychczasowej przejście dla pieszych pozostawia wiele do życzenia. Konieczna jest gruntowna modernizacja.

Warszawa

Zamierzał ukraść auto na oczach właściciela

Do zdarzenia doszło na Trakcie Brzeskim.

Reklama