Warszawa - Środa, 18.06.2025 / Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Reklama

Do Warszawy przyjechał głaz sprzed miliarda lat

Dodano:

fot. HB Reavis
fot. HB Reavis
WARSZAWA. Na budowie jednego z wysokościowców w stolicy miała miejsce niezwykła operacja. W sobotę, 21 października, z głębokości około 10 metrów, poniżej poziomu jezdni, wydobyto blisko 60-tonowy głaz narzutowy, którego wiek szacowany jest nawet na około półtora miliarda lat.

Ponad cztery godziny trwała operacja wydobycia wielkiego monolitu – jego obwód to ponad 12,5 metra – z budowy wieżowca Varso u zbiegu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II. Do podniesienia głazu, który prawdopodobnie przybył do Polski z terenu Skandynawii około 130 tysięcy lat temu, użyto specjalistycznego dźwigu. Kamień umieszczono następnie na stalowych platformach i na dłużycy przewieziono na Pole Mokotowskie, gdzie został ustawiony przy ul. Leszowej nieopodal gmachu Biblioteki Narodowej.

Dokładny wiek i pochodzenie głazu zostaną określone po specjalistycznych badaniach przeprowadzonych przez naukowców. Wyniki ekspertyz pozwolą również objąć głaz ochroną prawną, prawdopodobnie już wkrótce zostanie uznany za pomnik przyrody.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Pociągi linii S1 będą kursowały na skróconej trasie

WAARSZAWA. Duże zmiany będą także w kursowaniu pociągów Kolei Mazowieckich. 

Warszawa

Zasady dotyczące odbioru odpadów wielkogabarytowych

WARSZAWA. Przypominamy zasady dotyczące odbioru odpadów wielkogabarytowych. 

Warszawa

Trwa budowa metra na Bródnie. Zmieniono przebieg torów

WARSZAWA. Do końca wakacji tramwaje pojadą inaczej, a pasażerowie będą mogli skorzystać z zastępczej linii autobusowej.

Warszawa

Metallica na PGE Narodowym

WARSZAWA. W środę, 21 sierpnia, na PGE Narodowym wystąpi Metallica. Będą zmiany w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.  

Warszawa

Nowa lokalizacja Biura Administracji i Spraw Obywatelskich

WARSZAWA. 19 sierpnia śródmiejska delegatura Biura Administracji i Spraw Obywatelskich rozpocznie funkcjonowanie w nowej lokalizacji.

Warszawa

Trwa przebudowa ul. Trakt Lubelski

WARSZAWA. Objazdy zamkniętych odcinków ulicy zostały poprowadzone ul. Wał Miedzeszyński.

Warszawa

Na warszawskim Powiślu stanął pomnik gen. Zbigniewa Ścibor–Rylskiego

WARSZAWA. Monument, w przeddzień 1 rocznicy śmierci generała, odsłonili m.in. przedstawiciele parlamentu.

Warszawa

W pasażu Wiecha stanął obelisk powstańca z Nigerii

 WARSZAWA. „Ali” był jedynym czarnoskórym powstańcem.

Reklama