Dzisiaj jest: 19 maja 2024, Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

Aktualności Warszawa

22 listopada 2019 r. mija rok prezydentury Rafała Trzaskowskiego

Dodano: 22.11.2019

22 listopada 2019 r. mija rok prezydentury Rafała Trzaskowskiego

fot. Urząd Miasta Warszawa/R.Motyl

WARSZAWA. 22 listopada 2019r. mija dokładnie rok od zaprzysiężenia na urząd prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Poniżej prezentujemy podsumowanie tego okresu.
 
"Minął rok, więc czas na podsumowanie wspólnego programu, wspólnego, bo pisaliśmy go razem z radnymi i z warszawiakami – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podczas konferencji prasowej. – To był trudny rok,  właściwie rok nieustającej kampanii wyborczej, zjawisk losowych i pierwszych ograniczeń budżetowych w związku z realizacją przez rządzących swojego programu" – podkreślił prezydent.
 
TRANSPORT
 
1. Trzy nowe stacje II linii metra - Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka – już działają. Dobiega końca budowa trzech kolejnych: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.
 
Sfinalizowano przetarg na dostawę 45 nowych wagonów dla metra. Jeszcze w tym roku podpiszemy umowę.
Otworzono oferty przetargowe na opracowanie projektu dwóch nowych stacji na I linii metra (Pl. Konstytucji i Muranów).
Zlecono prace koncepcyjne dla III linii metra na Pradze-Południe
Pozyskano dofinansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na kontynuację budowy metra (1,5 mld zł) – umowa podpisana we wrześniu.
Na budowie wolskiego odcinka linii metra M2 trwają ostatnie prace wykończeniowe. Koszt realizacji tego odcinka to 1 147 999 590 zł. Na powierzchni trwają prace związane z modernizacją ulicy Górczewskiej, która zyska prawdziwie śródmiejski charakter. Pojawią się nowe nasadzenia, ścieżka rowerowa, a także postulowane przez mieszkańców miejsca parkingowe. Dla poprawy bezpieczeństwa wszystkie przejścia na tym ciągu będą miały sygnalizację, pojawi się też nowe przejście na wysokości ul. Tyszkiewicza.
 
W planach dalsza rozbudowa sieci podziemnej kolei. Trwają intensywne prace na Bemowie i Bródnie. Na północno-wschodnim odcinku metra budowa stopniowo zagłębia się pod ziemię, a wykonawca przystąpił do drążenia tuneli.
 
2. Zamówiono 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych i 213 nowych tramwajów niskopodłogowych.
 
Autobusy wyprodukuje firma Solaris. To jeden z największych kontraktów na autobusy elektryczne w Europie. Pojazdy będą zeroemisyjne i bardzo ciche.
 
Dostawy przegubowych Solarisów Urbino 18 Electric rozpoczną się w połowie 2020 roku. Za 130 elektrycznych przegubowców MZA zapłaci 399 590 100 zł. Zakup pojazdów jest współfinansowany ze środków europejskich. Miejskie Zakłady Autobusowe budują również sieć ulicznych ładowarek pantografowych. Podpisano w umowę na takich 20 urządzeń.
 
Umowa na 213 niskopodłogowych tramwajów to największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie. Do stolicy trafią trzy rodzaje pojazdów szynowych, o różnej długości, w wersji jednokierunkowej i dwukierunkowej (85 tramwajów dwukierunkowych i 18 tramwajów jednokierunkowych o długości 32,5 m, a także 20 krótszych, o długości do 24 m. Pojazdy będą przyjazne środowisku – spełnią wysokie wymagania dotyczące emitowanych dźwięków, a oszczędność prądu zapewnią zasobniki energii.
 
3. Razem z gminami metropolii budujemy parkingi Parkuj i Jedź w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Mamy umowy na budowę 43 takich parkingów, na ponad 4,6 tysiąca samochodów i prawie dwa tysiące rowerów.
 
Wkrótce do tych już podpisanych umów dołączą kolejne. Dzięki wsparciu unijnemu metropolitarny system parkingów przesiadkowych wzbogaci się o kolejnych 19 obiektów. Ich budowa zostanie dofinansowana kwotą ponad 41 mln zł. Oprócz warszawskiego parkingu, który powstanie przy stacji PKP Jeziorki, nowe parkingi systemu „Parkuj i jedź” powstaną w Błoniu, Grodzisku Mazowieckim, Jabłonnie, Michałowicach, Milanówku, Piasecznie, Piastowie, Pruszkowie, Radzyminie, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie i Żyrardowie. W ten sposób wybudowanych zostanie kolejnych ponad 1400 miejsc dla samochodów oraz 850 dla rowerów.
Warszawa sama buduje też własny parking P+R PKP Żerań. Warszawski parking zostanie zlokalizowany w pobliżu linii kolejowej prowadzącej do Radomia, przy stacji PKP Warszawa Jeziorki, w pobliżu ulicy Karczunkowskiej. Obiekt będzie mógł pomieścić co najmniej 138 samochodów (w tym sześć miejsc dla osób z niepełnosprawnościami), a także nie mniej niż 40 miejsc postojowych dla rowerów. Na parkingu zamontowane zostaną również dwie ładowarki dla aut elektrycznych.
 
DZIECI, EDUKACJA
4. Opieka w miejskich żłobkach jest już bezpłatna. W 2019 r. zwiększamy liczbę miejsc w żłobkach o 75%.
 
Do końca 2019 r. liczba bezpłatnych miejsc w żłobkach wyniesie ponad 13 tysięcy (obecnie jest ich 12 tys.). 22 listopada 2018 r. miejsc w żłobkach zapewnianych przez miasto było ok. 7800 – i nie były one bezpłatne. Obecnie wszystkie dostępne miejsca w żłobkach są bezpłatne zarówno w miejskich żłobkach, jak i prywatnych pozyskiwanych w konkursach (obecnie mamy także 282 wolne miejsca w 8 dzielnicach). Cały czas rozwijamy infrastrukturę żłobkową: w 2020 r. w budowie będzie 10 nowych żłobków miejskich. W trosce o zdrowie najmłodszych wprowadziliśmy obowiązek szczepień dla dzieci przyjmowanych do żłobków.
 
5. Każdy warszawski uczeń dostał 100 złotych rocznie na wyjścia do kin, muzeów i teatrów, ośrodków sportu oraz nauki.
 
W warszawskich szkołach uruchomiono program edukacyjny „Szkoła bez przemocy” (na początku w trzech dzielnicach, do końca kadencji – w każdej szkole).
W 2020 r. w budowie będzie dziewięć nowych szkół.
W przyszłym roku będziemy też budować 10 przedszkoli.
Wiosną 2019 r. dyrektorzy warszawskich szkół dostali z budżetu miasta dodatkową pulę pieniędzy – 15 mln zł - na finansowanie udziału uczniów w wydarzeniach kulturalnych, naukowych, sportowych, odbywających się poza szkołą, w tym na zakup biletów do instytucji nauki, kultury, sportu, kin, teatrów, muzeów, galerii. Na wyjścia do takich miejsc jak Centrum Nauki Kopernik, zoo, Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.
 
W Warszawie jest ponad 600 miejsc edukacji kulturalnej, a już 22 tys. uczniów ma Indeks Qulturalny, czyli dokument potwierdzający ich aktywność! To oznacza, że wielu młodych ludzi realizuje się poza szkołą, przez działania artystyczne w nieformalnych grupach, domach kultury, stowarzyszeniach, fundacjach czy teatrach. Teraz ten dostęp do kultury jest łatwiejszy.
 
6. Podniesiono płace nauczycielom najmłodszym stażem (kontraktowym i stażystom) o średnio 250 złotych.
 
Warszawa zabezpieczyła w tegorocznym (2019) budżecie 39 mln zł na zapowiedziane w programie „Warszawa dla wszystkich” podwyżki dla nauczycieli: 250 zł dla stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym oraz 270 zł dla nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami.
 
7. O blisko trzy miliony złotych zwiększyliśmy w tym roku wydatki na szkolenie dzieci i młodzieży w warszawskich klubach sportowych.
 
Działanie obejmuje dofinansowanie całorocznego stacjonarnego szkolenia sportowego, udziału we współzawodnictwie, organizacji zgrupowań sportowych. W 2019 przeznaczono na ten cel 25 509 176 zł. a dofinansowaniem w skali całego miasta zostało objętych 45 052 młodych sportowców.
 
ZIELEŃ, SMOG, KLIMAT
 
8. Tereny Lasów Miejskich powiększono o 50 hektarów.
 
Miasto zadbało o ochronę terenów szczególnie cennych przyrodniczo. Wykupiliśmy zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Dęby Młocińskie” na Bielanach - pow. 9,26 ha. (Trwają tam prace nad pełną inwentaryzacją przyrodniczą, która posłuży do opracowania programu adaptacji i udostępnienia tego obszaru mieszkańcom).
Na leśnych terenach posadziliśmy tej jesieni 103 300 drzew. Z kolei w parkach, skwerach i przy warszawskich ulicach posadziliśmy już 1755 drzew, a teraz sadzimy kolejne 8295, co łącznie daje 10050 sztuk w 2019 r.
 
9. Podwyższono dotacje na wymianę kopciuchów. Warszawa dopłaci nawet 40 tys. złotych do podłączenia domu jednorodzinnego do sieci grzewczej.
 
Walczymy ze smogiem. W tym roku zwiększyliśmy dofinansowanie na likwidację kopciuchów - teraz warszawiacy mogą uzyskać od 12 tys. do nawet 200 tys. zł. Np. stolica dopłaci 40 tys. zł do podłączenia domu jednorodzinnego do sieci grzewczej. Ułatwiliśmy proces składania wniosków o dotacje, by mieszkańcy mogli się zgłaszać przez cały rok w każdym urzędzie dzielnicy.
 
Z Warszawy do końca roku zniknie też 540 kotłów w miejskim zasobie komunalnym.
 
Ogłoszono już przetarg na zakup stacji monitorowania powietrza i szykujemy kolejny na zakup 150 mniejszych czujników, które dane uzupełnią Warszawski Indeks Powietrza.
 
Od stycznia Straż Miejska korzysta z dwóch dronów, by kontrolować skład dymu z kominów i nakładać kary za spalanie nielegalnych substancji. We wrześniu podpisaliśmy umowę na zakup dodatkowych 80 wilgotnościomierzy, które służą funkcjonariuszom do sprawdzania, czy mieszkaniec ogrzewa dom tylko suchym drewnem.
 
10. Uruchomiono też miejskie dotacje – 4 do 10 tysięcy złotych – na instalację zbiorników retencyjnych. To ważne działanie dostosowujące Warszawę do zmian klimatycznych.
 
Rada Warszawy w lipcu 2019 r. przyjęła Strategię adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy - Adaptcity. Pomoże ona wzmocnić odporność Warszawy na ekstremalne zjawiska pogodowe.
 
KULTURA
 
11. Rozpoczęto budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej – nowej wizytówki kulturalnej Warszawy. To początek przebudowy całego otoczenia Pałacu Kultury i Nauki.
 
Budowa MSN zakończy się w 2022 roku. Na jej realizację w budżecie miasta zarezerwowano ponad 500 mln zł. To początek przebudowy całego otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Powstaje plac Centralny według koncepcji wybranej w formule konkursu i konsultowanej z mieszkańcami Warszawy. Centrum miasta w ciągu najbliższych lat zyska zupełnie nowe oblicze. Na wiosek Prezydenta, decyzją Rady Warszawy budżet na realizację inwestycji został zwiększony do 502 mln zł
 
Kupiono budynek przy ul. Kasprzaka 22 - siedzibę Teatru na Woli.
 
Wydano zwolenie na budowę i realizujemy projekt Sinfonii Varsovii. Ze względów budżetowych realizację tego projektu rozciągamy w czasie – do 2027 roku.
 
Warszawa realizuje Program rozwoju bibliotek. Powstał Centralny katalog bibliotek, zakupiliśmy ponad 200 tys. książek i audiobooków do warszawskich bibliotek.
 
POLITYKA MIESZKANIOWA
 
12. W 2019 r. przeznaczono235 mln złotych na remonty i modernizację miejskiego zasobu mieszkaniowego. W ramach tej kwoty do końca roku wyremontujemy m.in. ponad 2000 pustostanów.
 
W tym roku podłączono do sieci ciepłowniczej kolejnych 60 budynków z ok. tysiącem lokali w ramach projektu „Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych”. Od 2010r. podłączyliśmy już ponad 190 budynków z 3760 lokalami (przeznaczyliśmy na ten cel 62 mln). Łączny koszt programu to 125 mln zł.
 
Miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Na modernizację 64 budynków przeznaczyliśmy kwotę 120 mln. Do końca 2018 roku zmodernizowano 21 budynków za 36 mln złotych. Trwa modernizacja kolejnych 19, remonty trzech zakończą się jeszcze w tym roku (Targowa 12, Łochowska 37 i Ząbkowska 36).
 
Przeznaczono też 30 mln złotych na program budowy wind w budynkach komunalnych (95 wind osobowych w 58 budynkach z blisko 1800 lokalami).  W latach 2019-2021 przeznaczymy na to na łączną kwotę ok. 17 mln zł.
 
13. Przyspieszono budowę nowych mieszkań miejskich. Do końca 2019 r. Warszawa i jej spółki TBS oddadzą do użytku 236 nowych lokali.
 
W tym roku przekazano już klucze do lokali przy ul. Berenta, Małej 15 i Łomżyńskiej 20. A niebawem pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do lokali w budynkach komunalnych przy ul. Zagłoby (Ursus) i  ul. Bambusowej (Wawer) oraz w budynkach TBS przy ul. Korzona (Targówek) oraz ul. Stalowej 29 (Praga-Północ).  
 
Trwają lub przygotowywane są inwestycje, w ramach których do użytku zostanie oddanych 1700 takich mieszkań. Miasto przeznaczy na ten cel blisko 370 mln zł.
 
14. Uruchomiono program pomocy dla lokatorów domów komunalnych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i mają zaległości w opłacaniu czynszu.
Nowy program pomocy dla dłużników czynszowych wszedł w życie 29 czerwca br. i zakończy się w 2030 roku. Dzięki wprowadzonym zasadom, warszawiacy mogą częściowo spłacić dług w dogodnym dla siebie okresie, nawet do 10 lat. A po spłacie części zadłużenia pozostała kwota zostanie umorzona. Wnioski można składać do końca przyszłego roku. Do 32 tys. osób wysłano już zawiadomienia o możliwości przystąpienia do restrukturyzacji długów.
 
POLITYKA ZDROWOTNA
 
15. Otworzyliśmy dwa nowe Dzienne Domy Opieki Medycznej (DDomy) - na Białołęce i w Wawrze.
 
Domy powstały z myślą głównie o seniorach. Wśród osób korzystających ze wsparcia połowę podopiecznych powinny stanowić osoby powyżej 65 r.ż. których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej, ale nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego. Do DDom-ów mogą być zatem przyjęte osoby bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, rehabilitacji. Pobyt jest dla podopiecznych bezpłatny. Projekt uzyskał dofinansowanie unijne.
 
16. Zwiększyliśmy miejskie wsparcie dla rodziców starających się o dziecko metodą in vitro: dofinansowanie wynosi 6 000 zł dla jednej pary.
 
Obecny program będzie obowiązywała do 2022r, łącznie przeznaczyliśmy na niego 33 320 510 zł. Od listopada 2017 r. (czyli wtedy gdy ruszyła I edycja programu w Warszawie) do końca października 2019 r. z programu skorzystało 2718 par. Potwierdzono 1537 ciąży klinicznych. Dotychczas urodziło się 496 dzieci.
 
17. W dwóch warszawskich szpitalach, na Solcu i w Praskim, otworzyliśmy pierwsze gabinety ginekologiczne dla osób z niepełnosprawnościami.
 
Ułatwieniem dla pacjentek jest nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim forma zapisów i przebieg samej wizyty lekarskiej. Uruchomienie gabinetów poprzedzone zostało cyklem szkoleń personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek i położnych. Uruchomiono specjalny telefon i adres mailowy służące do zapisów, możliwe jest zamówienie asysty przy dotarciu do lekarza oraz tłumacza migowego. Funkcjonowanie gabinetów w szpitalach Praskim i Soleckim sfinansowane zostały z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy w wysokości 1,1 mln zł.
 
Uruchomiono pierwszy w Polsce miejski program szczepień przeciw grypie dla kobiet w ciąży.
Uruchomiliono też miejski program szczepień przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców.
 
POLITYKA SPOŁECZNA
 
18. Uruchomiono program wsparcia dla seniorów 75+ „Złota rączka”. Opłaceni przez miasto fachowcy dokonują drobnych napraw w domach seniorów.
 
Z tej formy pomocy skorzystało 750 osób, w budżecie miasta zarezerwowaliśmy środki na rozszerzenie programu.
 
SPORT, REKREACJA
 
19. W tym roku rozpoczęto rewitalizację Ośrodka Hutnik przy ul. Marymonckiej 42, a  boiska sportowe "Orlik" zostaną zadaszone halami pneumatycznymi.
 
Rewitalizacja ośrodka „Hutnik” zakłada stworzenie całorocznej bazy treningowej dla piłkarzy z możliwością organizowania meczy piłkarskich do III ligi włącznie. Miłośnicy tenisa ziemnego będą trenować na czterech nowych kortach, będą to obiekty całoroczne.
 
Powstaną nowe zaplecza szatniowo-sanitarne. Modernizacji ulegnie także teren przyległy wraz z drogami, ciągami pieszymi oraz parkingiem. Zostanie przebudowana ul. Marymoncka co usprawnieni wjazd do ośrodka. Na rewitalizację obiektu przy ul. Marymonckiej m.st. Warszawa przeznaczyło 41,8 mln zł.
 
Do końca roku zadaszą halami pneumatycznymi pierwsze trzy boiska „Orlik” na Białołęce, Mokotowie oraz w Ursusie.  Natomiast czwarty „Orlik” na Pradze-Północ, zyska pneumatyczne przykrycie w 2020 roku. Na zadaszenie wymienionych obiektów m.st. Warszawa przeznaczyło kwotę blisko 4 000 000 zł.
 
BEZPIECZEŃSTWO 
 
20. Warszawa zapłaciła policji 4,6 mln złotych za  20 tysięcy służb ponadnormatywnych. Opłacone przez miasto dodatkowe patrole zostały skierowane m.in. na most Poniatowskiego.
 
Dodatkowe służby ponadnormatywne na moście Poniatowskiego obecne są od lutego tego roku. Od tego czasu przeprowadzono blisko 2250 kontroli drogowych. W 1247 przypadkach zakończyły się one mandatami karnymi, a w 349 pouczeniami. W 65 przypadkach kontrole zakończyły się zatrzymaniem prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym, a w 16 skierowano sprawy do sądu o ukaranie.
 
Służby ponadnormatywne policjanci pełnią w najbardziej niebezpiecznych miejscach wskazanych przez warszawiaków na spotkaniach grup osiedlowych w ramach miejskiego programu „Bezpieczne osiedle”. Średnio w miesiącu na terenie stolicy wskazywanych jest około 100 takich lokalizacji, które obejmowane są szczególnym nadzorem policji.
 
Wg. „Barometru warszawskiego” bezpieczeństwo w mieście oceniane jest przez mieszkańców bardzo wysoko. 90% respondentów ocenia je dobrze, a 91% czuje się bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku.
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Portal wawa.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Finałowe morsowanie w Dzielnicy Wisła już w niedzielę

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Dodano: 15.12.2022 | Komentarze: 0

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Dodano: 13.12.2022 | Komentarze: 0

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Rośnie most pieszo-rowerowy na Wiśle

Wszystkie filary mostu pieszo-rowerowego, który połączy Śródmieście z Pragą, są już gotowe. W miniony weekend zakończyło się betonowanie dwóch ostatnich rzecznych podpór. Kolejnym etapem prac będzie montaż elementów konstrukcji przeprawy.

Dodano: 12.12.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Konstrukcja nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej gotowa

Z tej okazji w najwyższym punkcie obiektu zawisła tradycyjna wiecha.

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Ukradł 270 kg truskawek. Mężczyzna usłyszał zarzut

Dodano: 15.07.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Pobił go i poszczuł psem, bo odmówił imprezowaniapiotrek: Co to się dzieje w tej...
Lider grupy Coma zagra soloAmeba: Wolę Roguckiego z Comą...
Illusion powraca z nowym albumemArtemon: Fantastyczna wiadomość,...
ENEMEF: Noc OskarowaKinoman: Zniewolony i Wilk z...
Bullet For My ValentineMikołaj: Bedzie miazga!!!
Reklama

Nowe na portalu

Reklama