Warszawa - Środa, 18.06.2025 / Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Reklama

Bielik powrócił nad Wisłę

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa/E. Lach
fot. Urząd Miasta Warszawa/E. Lach
WARSZAWA. Bielik, który był rehabilitowany w Ptasim Azylu przy warszawskim zoo, wyfrunął na nadrzeczne łęgi. Ptak odzyskał sprawność po 11 miesiącach terapii. To już drugi orzeł w tym roku, który odzyskał siły, dzięki pomocy stołecznych weterynarzy i specjalistów.
 
Postrzelona samica orła bielika, przywieziona spod Tomaszowa Lubelskiego, trafiła postrzelona do Ptasiego Azylu w marcu 2018 roku. W jej skrzydłach zostały znalezione dwa śruty, które pochodziły z broni zazwyczaj używanej przez myśliwych i kłusowników. Rany spowodowały, że w jednej z łap orła częściowo zanikły mięśnie.
 
Ptak na początku miał też problemy z przyjmowaniem pokarmu, gdyż najprawdopodobniej zjadł truciznę. Po leczeniu i intensywnej rehabilitacji, warszawscy specjaliści uznali, że zwierzę jest już sprawne i może ćwiczyć rozlatywanie w szerokiej wolierze. Dzięki zapewnionej opiece, drapieżnik znów będzie radził sobie ze zdobywaniem pożywienia np. płoci czy małych karpi. Bielik został dziś wypuszczony w Pieńkowie, przy wale nad Wisłą.
 
W sobotę, 2 lutego, do naturalnego środowiska powrócił też młodszy samiec bielika. Ptak został znaleziony pod koniec ubiegłego roku przy stawach hodowlanych, niedaleko Siedlec. Ubrudził się polując na martwe ryby leżące w opróżnionym zbiorniku wody. Sklejone skrzydła nie pozwoliły mu odlecieć i osłabiony trafił do stołecznej placówki. Ponieważ drapieżnik nie miał poważnych urazów, w Ptasim Azylu dostał tylko leki na odrobaczenie. Teraz orzeł znów cieszy się wolnością.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Od połowy czerwca remont ul. Kleszczowej

Jeszcze do niedawna zapowiadano, że na czas modernizacji ul. Kleszczowa zostanie całkowicie zamknięta. Tak jednak nie będzie.

Warszawa

Zlikwidowano wyrwę przy ul. Kruczej

W rejonie ul. Kruczej pojawiła się wyrwa, która uniemożliwiała ruch w tej części stolicy. Usterkę już zlikwidowano.

Warszawa

Kolejna usterka na warszawskim metro

Tym razem uszkodzone zostały drzwi nowego pojazdu.

Warszawa

Podejrzana o gwałt częściowo przyznała się do zarzutów

Nauczycielka, której postawiono już zarzut gwałtu na uczennicy, posiadania oraz hodowania marihuany oraz upijania młodzieży przyznała, że miała styczność z narkotykami.

Warszawa

Od rana kolejne ulewy. Policja apeluje o ostrożność

Od wczesnego poranka intensywnie pada. Pogarszają się warunki drogowe.

Warszawa

Plac Powstańców Warszawy estetyczniejszy

Wkrótce rozpoczną się konkretne prace nad nowym wyglądem placu Powstańców Warszawy.

Warszawa

Dziś planowane otwarcie ul. Targowej

Trasa została zamknięta ze względu na osunięcie ziemi, jakie miało miejsce przy pracach nad odcinkiem II linii metra.

Warszawa

Innowacja w budownictwie. Domy ogrzewane słońcem

Plan stworzenia pierwsze osiedla ogrzewanego słońcem zrodził się wśród warszawskich inwestorów.

Reklama