Warszawa - Wtorek, 19.08.2025 / Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana
Reklama

Aleja w śródmiejskim parku będzie nosić imię Pawła Adamowicza

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Aleja w śródmiejskim parku będzie nosić imię Pawła Adamowicza – tak zdecydowali w czwartek, 16 stycznia warszawscy radni, przyjmując w głosowaniu odpowiednią uchwałę. Inicjatorem uczczenia w ten sposób tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska był Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
 
- Skorzystałem z przysługujących mi prerogatyw i wystąpiłem z wnioskiem o upamiętnienie Pawła Adamowicza już teraz, rok po zamachu na prezydenta Gdańska. Cieszę się, że radni poparli mój wniosek, a stolica zyskała nowego patrona - mówi prezydent Trzaskowski. 
 
Nazwę Aleja Pawła Adamowicza (nazwa skrócona: al. P. Adamowicza) nosić będzie śródmiejska aleja  parkowa, biegnąca od ulicy Jazdów, wzdłuż zachodniej krawędzi Parku Tadeusza Mazowieckiego, a następnie już w granicach parku - do ulicy Górnośląskiej.
 
Wcześniej projekt uchwały został zaopiniowany przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy oraz Radę Dzielnicy Śródmieście. Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. 
 
Paweł Bogdan Adamowicz (ur. 2 listopada 1965 w Gdańsku, zm. 14 stycznia 2019 tamże) – polski prawnik, samorządowiec i polityk, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, w latach 1998–2019 prezydent Gdańska. Był jednym z organizatorów strajków w 1988 jako przewodniczący studenckiego komitetu strajkowego na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1990–1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 1990 uzyskał mandat radnego, a w latach 1994–1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. 13 stycznia 2019 roku, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, został śmiertelnie ugodzony nożem.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Uwaga warszawianie! Dziś utrudnienia w ruchu

Problemy komunikacyjne występują od rana. Powodem ograniczeń są obchody Święta Wolności oraz pobyt prezydenta Baracka Obamy i 40 innych delegacji w stolicy.

Warszawa

Zderzenie przy Południowej Obwodnicy Warszawy

W wyniku uderzenia doszło do zakleszczenia kobiety. Musieli przyjechać z pomocą strażacy.

Warszawa

Próbowała sprzedać kradzioną komórkę policji

21-latka zatrzymała dwóch mężczyzn, oferując im sprzedaż dobrego aparatu komórkowego po „promocyjnej” cenie. Okazało się, że telefon pochodził z kradzieży, a zaczepieni to policjanci.

Warszawa

Nowa trasa tramwajowa w Warszawie

Stolica już od kilku lat przymierza się do uruchomienia nowego połączenia tramwajowego. Być może teraz się uda.

Warszawa

Grupa pseudokibiców zaatakowała pasażerów tramwaju

Niespodziewanie zamaskowani mężczyźni wtargnęli do jednego z tramwajów, wrzucając petardy oraz atakując nastolatków.

Warszawa

W parku zawaliło się drzewo. Obok były dzieci

Sytuacja miała miejsce w parku przy ul. Ratuszowej 2 tuż obok wejścia do zoo.

Warszawa

Wywrotka ciężarówki. Wysypały się puszki z piwem

Do zdarzenia doszło na węźle Piłsudskiego na trasie S8. Ciężarówka przewróciła się na bok. Rozsypały się setki puszek.

Warszawa

Dym w jednym z pociągów

Funkcjonariusze straży pożarnej sprawdzają pojazd.

Reklama