Warszawa - Sobota, 21.06.2025 / Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Reklama

1200 nowych drzew przy stołecznych ulicach

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Przy warszawskich ulicach rozpoczęły się jesienne nasadzenia. Tegoroczne prace mają jednak szczególnych charakter. Wynika to z faktu, że w ciągu najbliższych trzech tygodni stolica wzbogaci się o blisko 1200 dorodnych drzew, a także z racji tego, że miejsca do nasadzeń wskazali sami mieszkańcy.
 
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że warszawiacy tak chętnie włączyli się do wirtualnych nasadzeń w aplikacji „Milion drzew”. Od marca wskazali nam ponad siedem i pół tysiąca miejsc, gdzie chcieliby, aby pojawiła się nowa zieleń. Teraz przyszedł czas, aby wypełnić nasze zobowiązanie wobec mieszkańców. Zgodnie z ich postulatami sadzimy nowe drzewa w miejscach które sami wybrali – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
 
W pierwszej kolejności, spośród wszystkich elektronicznych wniosków, wyłoniliśmy te ulice, gdzie zaznaczonych zostało najwięcej „edrzewek”. Był to dla nas wyraźny sygnał, że to właśnie w tych lokalizacjach mieszkańcom zieleni brakuje najbardziej. By to poprawić w wielu miejscach oprócz drzew zasadzimy także – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
 
Bardzo się cieszę, że we wskazanych przez mieszkańców miejscach, tak szybko pojawią się drzewa. To dowód na to, że zielone potrzeby warszawiaków są traktowane poważnie, a zasadzenie „Miliona drzew” jest w pełni realne – mówi Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.
 
Jesienne nasadzenia prowadzone będą we wszystkich dzielnicach. W sumie w pasach przyulicznych oraz w parkach pojawią się 1192 nowe drzewa. Wśród nich znajdą się zarówno popularne brzozy, jarzęby, leszczyny czy lipy, jak również dorodne dęby, klony i platany, ale także mniej licznie występujące w stolicy jabłonie, grusze czy wiśnie. Wszystkie zasadzone rośliny objęte są trzyletnią pielęgnacją przez dostawcę.
 
Wszystkie sadzone przez nas drzewa były rekomendowane przez dendrologów do trudnych warunków miejskich. Pamiętając jednak o specyfice wielkiego miasta przez pierwsze trzy lata nowo posadzonym roślinom zapewniliśmy dodatkową pielęgnację, nawożenie i podlewanie – dodaje dyrektor Piwowarski.
 
Sadzone są już „dorosłe” (6-10 letnie), kilkumetrowe drzewa o obwodach pnia od 12 do nawet 40 centymetrów. Wszystko zgodnie z „Programem ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”.
 
Dbamy o to by przyjęte przez nas „Standardy kształtowania zieleni w Warszawie” nie były jedynie kolejnym segregatorem na półce w urzędzie. Zawarte tam wytyczne są dla nas jasnymi dyspozycjami, jak kształtować miasto by było ono zielone – zapewnia prezydent Olszewski.
 
Drzewa pojawią się m.in. przy ulicy Filtrowej (4 klony), Gierdziejewskiego (6 kasztanowców), Jana Kazimierza (7 klonów), Kadetów (18 klonów), Kajki (18 klonów), Marymonckiej (13 lip), Modlińskiej (11 dębów), Namysłowskiej (6 klonów), Niemcewicza (7 klonów), Nowowiejskiej (4 jesiony), Odrowąża (6 klonów), Przyczółkowej (13 li), Rzymowskiego (6 lip i 22 platany), Sokratesa (14 dębów), Stryjeńskich (2 wiśnie), Śródziemnomorskiej (14 lip), Wałbrzyskiej (13 klonów i 3 kasztanowce), Wrocławskiej (2 lipy) Zwycięzców (5 jesionów) oraz  na placu Krasińskich (10 wiśni). Pełny wykaz ulic, gdzie zasadzone zostaną nowe drzewa, w załączeniu.
 
W ciągu najbliższych trzech tygodni w stolicy pojawi się również potężna liczba nowych krzewów. W sumie przybędzie ich ponad 41 tysięcy. Sadzone będą one zarówno w ziemi, jaki i specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach.
 
Derenie, paprotniki czy ozdobne trawy pojawia się w kilkudziesięciu miejscach stolicy. Będą one uzupełnieniem istniejących nasadzeń, ale także obsadzimy nimi miejsca, gdzie z różnych powodów nie mamy możliwości posadzenia drzew – mówi Marek Piwowarski, dyrektor ZZW.
 
Prace przy jesiennych nasadzeniach prowadzone będą do 15 grudnia. Koszt posadzenia 1192 drzew oraz ich trzyletniej pielęgnacji to niespełna 1,1 mln zł.
 
Aplikację można pobrać z Google Play (na systemy Android), a także z App Store (iOS). Aby wskazać miejsce nowego nasadzenia należy wybrać się w miejsce, gdzie chcemy by pojawiło się drzewo. W aplikacji wybieramy opcję „zgłoś”, a następnie składamy wniosek podając nasze dane kontaktowe i… gotowe! Lokalizacje dla nowych nasadzeń można także wskazać przez aplikację Warszawa 19115, gdzie znajduje się specjalna zakładka „Posadź drzewo”.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Centralna Park za 350 mln euro!

Jeśli się uda, pierwsze łopaty wbite zostaną na placu budowy nowoczesnego i gigantycznego kompleksu w 2018 roku.

Warszawa

Ogromne zainteresowanie II linią metro. Planują kolejne stacje

Oficjalnie, centralny odcinek II linii metra warszawskiego został oddany do użytku 8 marca o godz. 9.30. Na tym jednak inwestycji w zakresie stołecznego metra nie koniec.

Warszawa

Odnaleźli ciało na śmietniku

Zwłoki mężczyzny znajdowały się w altance śmietnikowej w rejonie ul. Okrzei.

Warszawa

Zniszczony radiowóz. Policjanci w szpitalu

Taki jest bilans porannego wypadku, do jakiego doszło ok. godz. 10 w rejonie ul. Wawelskiej.

Warszawa

Od poniedziałku nabór do przedszkoli

Rekrutacja dotyczyć będzie dzieci dopiero rozpoczynających edukację na szczeblu przedszkolnym.

Warszawa

Podejrzenie odry. 17-latka zatrzymana w izolatce

Nieletnia przebywa w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej.

Warszawa

Uszkodził auto, wyrzucając butelkę przez okno

Mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Sytuacja miała miejsce około godz. 16 w warszawskim autobusie.

Warszawa

Pirat drogowy załapany przy ul. Marynarskiej

Mężczyzna pędził z prędkością ponad 210 kilometrów na godzinę.

Reklama