Warszawa - Piątek, 20.06.2025 / Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama

Ulubione zajęcia seniorów

Dodano:

Krzyżówka, nordic walking, wyjście do kawiarni, objazdowa wycieczka, łowienie ryb… – osoby w wieku 50+ coraz chętniej korzystają z różnych propozycji spędzania wolnego czasu, które pozytywnie wpływają na ich psychikę i kondycję fizyczną.

Senior XXI w. to osoba bardzo aktywna intelektualnie i fizycznie, do czego zresztą zachęca go wiele instytucji i programów aktywizujących, które powstają właśnie z myślą o ludziach w jesieni swojego życia. Ich adresaci mogą więc zapisywać się na zajęcia do różnych kółek zainteresowań, zdobywać wiedzę w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jeździć na wycieczki czy udzielać się społecznie lub sportowo.

 

Łamigłówki kontra Alzheimer

Rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, granie w warcaby, szachy czy karty – należą do zajęć często i chętnie wybieranych przez seniorów. Oprócz przyjemności, którą dają, przede wszystkim są świetną stymulacją dla mózgu. Ćwiczenie pamięci, myślenie, odkrywanie nowych rzeczy to doskonała profilaktyka, aby uchronić się np. przed chorobą Alzheimera. Oczywiście wszystko to w odpowiedniej dawce, aby nadmiar bodźców nie wywołał bólu głowy lub zmęczenia (http://www.choroby.senior.pl/78,0,Czytanie-ksiazek-pomaga-ograniczac-skutki-choroby-Alzheimera,20462.html?utm_source=artykul&utm_medium=choroby&utm_campaign=zobacz-takze).

 

Znajomi są ważni

Seniorzy, oprócz dzielenia się w domowym zaciszu swoim życiowym doświadczeniem z najbliższymi, obdarzaniem ich troską, potrzebują również kontaktu z innymi ludźmi. Dlatego chętnie umawiają się na spotkanie w kawiarni z przyjaciółmi czy znajomymi, oglądają mecze z sąsiadami, łowią ryby z kolegami czy idą na wspólny spacer połączony z nordic walkingiem. Rolę kontaktu ze światem zewnętrznym spełniają również różnego rodzaju kluby tematyczne – od wspólnych chorób i dolegliwości (klub diabetyka, niewidomych czy niedowidzących etc.) aż po inne zainteresowania (filmy, szycie, robienie na drutach, malowanie, polowania, jazda na rowerze itp.). Specjalnie dla nich różne instytucje organizują też wiele kursów – kulinarnych, tańca, fotograficznych i innych.

 

Aktywny kontakt ze światem

Na liście ulubionych zajęć seniora nie brakuje również podróżowania – czy to w obrębie Polski czy też (najczęściej po sezonie) poza jej granice. Inną propozycją, z której chętnie korzystają, jest nauka w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To okazja do zgłębienia wiedzy, której nie mieli wcześniej np. z powodu braku czasu czy możliwości. Wykłady są też kolejną okazją do spotkań z rówieśnikami.

 

Coraz więcej seniorów przekonuje się również do korzystania z komputerów. Powoli wdrażają się w codzienną „prasówkę”, zakładają profile na portalach społecznościowych czy korzystają z poczty elektronicznej. Dzięki Skype’owi mogą np. porozmawiać z daleko mieszkającymi dziećmi czy wnukami.

 

Obojętnie, jak i gdzie seniorzy będą się „spełniać” życiowo, powinni być pewni tego, że mogą liczyć na nasze pełne wsparcie w tym zakresie. Chcą czuć, że są dla nas ważni przez to, jacy są, oraz przez to, co robią. Więcej informacji na temat potrzeb seniorów można znaleźć także na stronie prywatnydomopieki.eu.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Poważny wypadek pod Warszawą

Do wypadku doszło na Szosie Lubelskiej. Zderzeniu uległy aż trzy pojazdy.

Warszawa

Wymiana nawierzchni na Modlińskiej zakończona

Droga prezentuje się o wiele lepiej niż wcześniej.

Warszawa

Wypadek przy Radiowej. Zderzyły się dwa tramwaje

Do kolizji doszło wczoraj wieczorem.

Warszawa

Utrudnienia na weekend

Znowu warszawianie muszą się uzbroić w cierpliwość i czekać na rozładowanie ruchu w stolicy.

Warszawa

Zapaliło się mieszkanie w bloku

Nikt nie został poszkodowany, ale konieczne było wyrzucenie mebli i sprzętów.

Warszawa

Wędkarz wyłowił zwłoki

Do zdarzenia doszło przy moście Gdańskim.

Warszawa

Co z remontem Mostu Północnego?

Przeprawa miała zostać zamknięta na weekendzie. Nic z tego jednak nie wyszło.

Warszawa

Uratowali staruszkę przed utopieniem

Do zdarzenia doszło wczoraj. Pomocy starszej kobiecie udzieliło dwóch funkcjonariuszy policji.

Reklama