Warszawa - Poniedziałek, 07.07.2025 / Imieniny: Estery, Metodego, Kiry
Reklama

Olimpiada przedmiotowa – jak się do niej przygotować?

Dodano:

 Olimpiada przedmiotowa może być jedynie ciekawą przygodą w szkolnym życiu ucznia, ale może także stanowić przepustkę na wymarzone studia lub poważne wyzwanie. Przy tym drugim podejściu jednak należy wziąć pod uwagę, że konkurencja jest bardzo silna, a wiedza wymagana przy kolejnych etapach przekracza poziom danego etapu nauczania.
 

Jak więc zaplanować przygotowania do olimpiady i od czego zacząć? Jak ułożyć plan działania, a czego się wystrzegać?

Olimpiada przedmiotowa wymaga dodatkowej pracy

Jeśli zależy Ci na wynikach – nie da rady, trzeba przysiąść nad książkami. Nawet najzdolniejsi uczniowie, z błyskotliwymi umysłami, pokonywani są przez solidnych rzemieślników, którzy włożyli dużo czasu w przygotowanie się do konkursu. Co więc warto robić, by dobrze się przygotować? Oto kilka podpowiedzi:

  • dobrze poznaj podstawy. Co najmniej kilka razy przeczytaj podręczniki z danego przedmiotu, naucz się podstawowych pojęć, także w praktyce, by wiedzieć, jak ich dokładnie używać i z czym się wiążą,

  • zapoznaj się z pytaniami z lat poprzednich. Naprowadzą Cię one na to, w jaki sposób formułowane są pytania, na co zwraca się uwagę, czy są zagadnienia podchwytliwe itp.

  • zapoznaj się z wymaganą listą pozycji dodatkowych. Ale tylko pod warunkiem, że dobrze opanowałeś wspomniane wyżej podstawy. Zbyt duża ilość wiedzy naraz może wywołać niepotrzebny mętlik w głowie. Brak podstawowej wiedzy, przy świetnym opanowaniu wiedzy dodatkowej także może stanowić strzał w kolano, bo okaże się, że zamiast zastosować np. prostą metodę obliczeń, łapiesz się sposobów iście akademickich.

  • weryfikuj swoją wiedzę. Niech ktoś sprawdzi, czy właściwie zrozumiałeś dany materiał i czy faktycznie wiesz to, czego się miałeś nauczyć.

  • ucz się regularnie, w niewielkich dawkach. Na tydzień przed samą olimpiadą nie opanujesz potrzebnego materiału.

A czego nie warto robić? Przede wszystkim: rozmieniać się na drobne i uczyć bezmyślnie wszystkiego. Analizując konkursy z poprzednich lat można zaobserwować, jaki procent pytań z jakiej dziedziny się pojawia. Czasami lepiej skupić się na popularniejszych zagadnieniach, niż uczyć się wszystkiego. Kolejna ważna rzecz: nie należy za bardzo nastawiać się na tak zwane giełdy tematów, przecieki itp. Zwykle są one bardzo mylące, a porzucanie własnego programu uczenia się i skakanie po tematach, bo ktoś coś zasugerował, może sprawić, że choć będziemy się uczyć dużo, to jednak nieefektywnie.

Olimpiada – a może profesjonalna pomoc?

Inną opcją, coraz częściej wybieraną przez uczniów, jest korzystanie z pomocy profesjonalnych korepetytorów przy przygotowaniu do olimpiady. Pomoc taką oferuje na przykład Edun Korepetycje. Propozycja taka ma oczywiście zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim, należy liczyć się z kosztami takiego rozwiązania, z drugiej – możemy liczyć na pomoc w każdej sprawie, a nadzór innej osoby dodatkowo motywuje nas do wysiłku.

 

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Wiemy, kto zaprojektuje trasę tramwajową na Zieloną Białołękę

​Tramwaje Warszawskie zakończyły ocenę ofert otrzymanych w przetargu na zaprojektowanie trasy tramwajowej na wschodnią część Białołęki. Budowa tej oczekiwanej przez mieszkańców dzielnicy inwestycji powinna rozpocząć się w 2028 roku.

Warszawa

Walendów Park – co musisz wiedzieć o tej inwestycji?

Od kiedy podwarszawski rynek nieruchomości ostro przyspieszył, w miejscowościach położonych pod stolicą zaczęło pojawiać się sporo nowych inwestycji deweloperskich. Nie wszystkie z nich jednak zasługują na uwagę. Często wiele z nich bowiem...

Warszawa

Na Krakowskie Przedmieście wróciły autobusy

Między Królewską i Miodową na Krakowskim Przedmieściu znów jeżdżą autobusy. W okresie wakacyjnym Zarząd Dróg Miejskich ułożył tam ponad 5200 mkw. nowej kostki. W najbliższych tygodniach prowadzone będą ostatnie prace związane z...

Warszawa

Skoki spadochronowe w Warszawie – spełnij swoje marzenia!

 Od dawna chcesz skoczyć ze spadochronem? Teraz to jeszcze prostsze! Wystarczy wybrać skok spadochronowy w tandemie, aby poczuć buzującą adrenalinę!

Warszawa

Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie

​Rada m.st. Warszawy przyjęła na sesji 29 sierpnia uchwałę dotyczącą rozszerzenia strefy płatnego parkowania o nowe obszary na Dolnym i Górnym Mokotowie. Zgodnie z planem SPPN ma zacząć działać 3 lutego 2025...

Warszawa

Orzechowy zawrót głowy. Sprawdź ich rodzaje i warianty kulinarne

Jak powszechnie wiadomo, rodzajów orzechów jest mnóstwo: brazylijskie, włoskie, laskowe makadamii, migdały, ziemne, nerkowce, czy chociażby ekskluzywne pistację. Ta smakowita przekąska kryje w sobie więcej tajemnic, niż wydawać by się mogło na...

Warszawa

Następny odcinek Trasy Łazienkowskiej do przebudowy

Miasto podpisało umowę na rozbiórkę i odbudowę wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Paryską i Bajońską. 

Warszawa

Czy w Warszawie potrzebne są kartony?

 Warszawa to miasto, do którego przenosi się wiele osób z całego kraju. Poszukują tu dobrej pracy. Powstaje coraz więcej firm, biur i inwestycji. Wielu młodych ludzi przyjeżdża do stolicy na studia. Łatwo...

Reklama