Warszawa - Poniedziałek, 07.07.2025 / Imieniny: Estery, Metodego, Kiry
Reklama

Olimpiada przedmiotowa – jak się do niej przygotować?

Dodano:

 Olimpiada przedmiotowa może być jedynie ciekawą przygodą w szkolnym życiu ucznia, ale może także stanowić przepustkę na wymarzone studia lub poważne wyzwanie. Przy tym drugim podejściu jednak należy wziąć pod uwagę, że konkurencja jest bardzo silna, a wiedza wymagana przy kolejnych etapach przekracza poziom danego etapu nauczania.
 

Jak więc zaplanować przygotowania do olimpiady i od czego zacząć? Jak ułożyć plan działania, a czego się wystrzegać?

Olimpiada przedmiotowa wymaga dodatkowej pracy

Jeśli zależy Ci na wynikach – nie da rady, trzeba przysiąść nad książkami. Nawet najzdolniejsi uczniowie, z błyskotliwymi umysłami, pokonywani są przez solidnych rzemieślników, którzy włożyli dużo czasu w przygotowanie się do konkursu. Co więc warto robić, by dobrze się przygotować? Oto kilka podpowiedzi:

  • dobrze poznaj podstawy. Co najmniej kilka razy przeczytaj podręczniki z danego przedmiotu, naucz się podstawowych pojęć, także w praktyce, by wiedzieć, jak ich dokładnie używać i z czym się wiążą,

  • zapoznaj się z pytaniami z lat poprzednich. Naprowadzą Cię one na to, w jaki sposób formułowane są pytania, na co zwraca się uwagę, czy są zagadnienia podchwytliwe itp.

  • zapoznaj się z wymaganą listą pozycji dodatkowych. Ale tylko pod warunkiem, że dobrze opanowałeś wspomniane wyżej podstawy. Zbyt duża ilość wiedzy naraz może wywołać niepotrzebny mętlik w głowie. Brak podstawowej wiedzy, przy świetnym opanowaniu wiedzy dodatkowej także może stanowić strzał w kolano, bo okaże się, że zamiast zastosować np. prostą metodę obliczeń, łapiesz się sposobów iście akademickich.

  • weryfikuj swoją wiedzę. Niech ktoś sprawdzi, czy właściwie zrozumiałeś dany materiał i czy faktycznie wiesz to, czego się miałeś nauczyć.

  • ucz się regularnie, w niewielkich dawkach. Na tydzień przed samą olimpiadą nie opanujesz potrzebnego materiału.

A czego nie warto robić? Przede wszystkim: rozmieniać się na drobne i uczyć bezmyślnie wszystkiego. Analizując konkursy z poprzednich lat można zaobserwować, jaki procent pytań z jakiej dziedziny się pojawia. Czasami lepiej skupić się na popularniejszych zagadnieniach, niż uczyć się wszystkiego. Kolejna ważna rzecz: nie należy za bardzo nastawiać się na tak zwane giełdy tematów, przecieki itp. Zwykle są one bardzo mylące, a porzucanie własnego programu uczenia się i skakanie po tematach, bo ktoś coś zasugerował, może sprawić, że choć będziemy się uczyć dużo, to jednak nieefektywnie.

Olimpiada – a może profesjonalna pomoc?

Inną opcją, coraz częściej wybieraną przez uczniów, jest korzystanie z pomocy profesjonalnych korepetytorów przy przygotowaniu do olimpiady. Pomoc taką oferuje na przykład Edun Korepetycje. Propozycja taka ma oczywiście zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim, należy liczyć się z kosztami takiego rozwiązania, z drugiej – możemy liczyć na pomoc w każdej sprawie, a nadzór innej osoby dodatkowo motywuje nas do wysiłku.

 

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Mieszkańcy sami gasili pożar

W dniu wczorajszym na terenie warszawskiego Targówka doszło do wybuchu pożaru w jednym z obiektów mieszkalnych.

Warszawa

Nierozsądne podwyżki biletów?

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez warszawski Zarząd Transportu Miejskiego, w minionym roku zysk ze sprzedaży biletów na podróżowanie środkami komunikacji miejskiej wyniósł niespełna 765 mln zł.

Warszawa

Zniżki na komunikację miejską w zamian za PIT

Na rozliczenie deklaracji PIT pozostał zaledwie miesiąc. Stolica namawia, aby coroczne dokumenty złożyć na terenie miasta.

Warszawa

Rondo w Piasecznie nazwane na cześć Mazowieckiego

Imieniem Tadeusza Mazowieckiego nazwane zostało rondo w podwarszawskim Piasecznie.

Warszawa

Zmiana czasu na letni

Przypominamy, że z soboty na niedzielę dojdzie do zmiany czasu z zimowego na letni.

Warszawa

Od poniedziałku startuje Żółty Tydzień

Wraz z początkiem przyszłego tygodnia rusza kolejna, XXVIII edycja akcji Żółty Tydzień.

Warszawa

Dzisiejsze loty Lufthansy odwołane

W związku z protestem służb publicznych, przewoźnik zrezygnował z realizacji lotów zaplanowanych na dzień dzisiejszy.

Warszawa

Wypadek przy Grójeckiej i Harfowej. Tramwaj zderzył się z autem

W wyniku wypadku nikt nie został poszkodowany, lecz pojazdy zakleszczyły się w związku z czym konieczne było zastosowanie wyciągarki.

Reklama