Warszawa - Środa, 18.06.2025 / Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Reklama

Enologia i sommelier - czyli co w winie płynie

Dodano:

Co płynie w winie, to jasne: złocisty, rubinowy, różowy moszcz gronowy, wyciśnięty z winogron, poddany fermentacji. Niektórzy nazywają wino napojem bogów, łacińskie przysłowie twierdzi, iż w winie znajduje się prawda (słynne "in vinum veritas"), polskie słowo wino kojarzy się raczej z winą, słodkim grzechem przyjemności.
 
 

Praca dla artysty

 

Sommelier to znawca wina, degustator, kiper. Wącha, obraca na języku, sprawdza pod światło, gulgocze, wypluwa. Potrafi rozpoznać szczep i rocznik. Potem opisuje metaforami, że w smaku ciemne, w zapachu radosne, pod koniec iskrzy się rozkoszą. Często to zawód prestiżowy, znawcy win pracują także jako kelnerzy czy sprzedawcy. Dobre i ekskluzywne sklepy, jak choćby sklep z winami w Warszawie, zatrudniają osoby, które pomogą dokonać znakomitego wyboru trunku.

 

Doskonalenie przyjemności

 

 

Kto chciałby zyskać podstawowe sommelierskie umiejętności lub choć zabawić się w kipera, może ze znajomymi zagrać w grę: zakupić kilka butelek różnych win, nalać do oznaczonych odpowiednio kieliszków, opaską zakryć oczy grających i podawać kolejne gatunki z prośbą o określenie ich nazwy, rocznika, kraju pochodzenia. Sklep z winami w Warszawie oferuje ogromny wybór win, które przydadzą się w tej zabawie. Wygrywa, rzecz jasna, ten, kto poda najwięcej prawidłowych informacji. Nagrodą może być butelka najbardziej smakującego mu wina.

Jest oczywiście inna jeszcze przyjemność, przemawiająca silnie do wyobraźni, zwłaszcza wyobraźni lubujących się w Włoszech czy Francji. Cóż bowiem rozkoszniejszego, niż widok winnicy? W Polsce jest ich sporo - choćby w Kotlinie Sandomierskiej czy pod Krakowem, gdzie swoją winnicę ma Uniwersytet Jagielloński. W internecie można zresztą znaleźć mapę polskich winnic. I choć letnie wycieczki tam posiadają wielki urok, z pewnością zaopatrywanie się w wino na co dzień dogodniejsze jest w warunkach, które oferuje między innymi sklep z winami w Warszawie.

 

Enologia najlepsza w praktyce

 

Enologia to nauka o winach. W niektórych krajach, jak w słynnej z upodobania do win Francji, jest nawet przedmiotem uniwersyteckich studiów. Można oczywiście przeczytać o nich w internecie, ale, jak powtarzają znawcy nauczania, najskuteczniejsze jest łączenie teorii z praktyką. Sklep z winami w Warszawie zapewni możliwość ujrzenia na własne oczy różnorodności win. Zobaczymy tu ich kolory (a to zaskakująco barwna paleta), oznaczone kraje pochodzenia, pobuszujemy wśród oryginalnych nazw i etykiet. Potem, już w domu, cieszyć będziemy się płynącymi z nich przyjemnościami. Bo w winie chodzi przede wszystkim wszak o - przyjemność.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

39-latek groził konkubinie. Trafił do aresztu na 2 miesiące

WARSZAWA. Policjanci z Bemowa zatrzymali 39-letniego Jacka T. podejrzanego o groźby karalne.

Warszawa

Podpisano umowę na przebudowę Wału Miedzeszyńskiego

WARSZAWA. Koszt budowy wyniesie 79 mln zł.

Warszawa

Remonty ulic na Białołęce i Targówku

 WARSZAWA. W weekend, 23-26 listopada, warszawscy drogowcy wymienią nawierzchnię m.in. ul. Czołowej na Białołęce.

Warszawa

Rozbudują Muzeum Powstania Warszawskiego

WARSZAWA. 19 listopada ogłoszono wyniki konkursu na rozbudowę i modernizację MPW.

Warszawa

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na prezydenta Warszawy

WARSZAWA. Na urząd został wybrany głosami warszawiaków z wynikiem 56,6 %. 

Warszawa

6 urodziny Veturilo w Warszawie. Obecnie posiadają ponad 350 stacji i 5200 rowerów

WARSZAWA. Kiedy startował miał 57 stacji, z których można było wypożyczyć blisko tysiąc jednośladów.

Warszawa

Trwają roboty torowe na ul. Puławskiej

WARSZAWA. Prace remontowe na Puławskiej trwają od 9 czerwca.

Warszawa

W mieście uruchomią kolejne kurtyny wodne

 WARSZAWA. W związku z falą upałów od środy, 8 sierpnia, na terenie miasta będą ustawiane specjalne bramki wodne.

Reklama