Warszawa - Wtorek, 09.09.2025 / Imieniny: Sergiusza, Piotra
Reklama

Biedronka w Otwocku może mieć cofnięte pozwolenie

Dodano:

Mieszkańcy ul. Wawerskiej protestują przeciw budowie centrum handlowego Biedronka pod oknami, obawiając się szkodliwego azbestu. Prezydent miasta obiecuje pomoc - informuje portal Business Journal.
 

Mieszkańcy budynków okolic ulicy Wawerskiej i Piastowej w Otwocku są zbulwersowani sposobem prac rozbiórkowych pod inwestycję budowy nowego centrum handlowego Biedronka. Ich obawy budzi nie tylko sposób wykonania prac rozbiórkowych i brak zabezpieczenia azbestu z dachów obecnych budynków. Azbest jest uznany za bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Jest substancją rakotwórczą pierwszej kategorii, a jego odpady klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne. W Polsce obowiązuje „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Obecnie w Polsce około 85% azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych.

Mieszkańcy są zaskoczeni faktem budowy tak dużego centrum handlowego Biedronka w miejsce pierwotnie obiecanego sklepu ogrodniczego …

- informowano nas o budowie sklepu ogrodniczego. Tymczasem teraz, pomiędzy budynkami mieszkalnymi powstaje duże centrum spożywczych sklepów Biedronka z parkingiem i miejscem dla dostaw - tłumaczą przedstawiciele mieszkańców ul. Wawerskiej.

Mieszkańcy zwrócili się do Prezydenta miasta Otwock, Zbigniewa Szczepaniaka o pomoc i interwencję, domagając się cofnięcia pozwolenia na budowę tak dużej inwestycji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Urząd Prezydenta miasta najprawdopodobniej przychyli się do wniosku mieszkańców. - Sprawę zgłosili do mnie mieszkańcy, dlatego wniosłem do Inspektoratu zbadanie sprawy. Obecnie w miejscu inwestycji, trwa rozbiórka wcześniejszej zabudowy gdzie znajduje się m.in. azbest. W tym przypadku doszło do wielu uchybień związanych z procedurami utylizacji azbestu. Sprawą zatem zajmie się odpowiednia jednostka. Co do wstrzymania w ogóle inwestycji, nie chcę przesądzać. Wszystko oprzemy na podstawie wyników kontroli - podkreśla prezydent Otwocka, Zbigniew Szczepaniak.

- Budowa tak dużego supermarketu spożywczego jak Biedronka, z miejscami postojowymi dla klientów oraz dostaw towarów, nie może powstawać bez zgody okolicznych mieszkańców i w bezpośrednim pobliżu budynków mieszkalnych - podkreśla niezależny ekspert planowania przestrzennego.

Źródło: BusinessJournal.pl

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Zabił węża, rzucając nim o chodnik

26-latek usłyszał już zarzuty. Maksymalnie grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.

Warszawa

Warszawskie baseny już czynne

Z czterech odkrytych pływalni ulokowanych w stolicy można będzie korzystać w najbliższych dniach.

Warszawa

Znają tożsamość szalejącego kierowcy

Prokuratura w stolicy wszczęła już postępowanie w sprawie kierowcy, który kilka dni temu jechał po warszawskich ulicach z prędkością około 200 km/h.

Warszawa

Dramat na Ursynowie. Nie żyje 2 latek

Chłopiec przechodził przez przejście dla pieszych z ojcem. Niespodziewanie najechał na niego pojazd marki volvo.

Warszawa

Poranna awaria tramwajów

Do utrudnień doszło przy Marszałkowskiej, A. Jerozolimskich oraz al. Solidarności.

Warszawa

Pędził około 200 km/, stwarzając zagrożenie

Policjanci pracują nad ustaleniem tożsamości mężczyzny, który jechał jak szalony warszawskimi ulicami.

Warszawa

Problemy z przejazdem na Wisłostradzie

Prace miały się ostatecznie zakończyć dziś. W dalszym ciągu są jednak utrudnienia.

Warszawa

Uwaga kierowcy! Od dziś zablokowany most Łazienkowski

Od godz. 22 do poniedziałku do godz. 6.00 nieczynny będzie przejazd mostem Łazienkowskim.

Reklama