Warszawa - Niedziela, 14.09.2025 / Imieniny: Bernarda, Roksany, Cypriana
Reklama

Na Placu Powstańców Warszawy powstaje skwer

Dodano: /

Wizualizacja:  LAP Studio / źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Wizualizacja: LAP Studio / źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Już w przyszłym roku Plac Powstańców Warszawy zyska zupełnie nowe oblicze – pojawi się tu 58 drzew, tysiące roślin w rabatach, nowe alejki spacerowe, oświetlenie oraz pergola opleciona pnączami. W samym sercu stolicy trwają prace, które sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej przyjazna i atrakcyjna dla mieszkańców.

Skąd ta zmiana?


Projekt docelowej aranżacji placu powstał na podstawie warsztatów Charette z 2017 r. i został podzielony na dwa etapy. Trzy lata później odbyły się kolejne konsultacje, podczas których dostosowano koncepcję do warunków wynikających z budowy podziemnego parkingu. Obecnie realizowany jest drugi etap – zakłada on powstanie Ogrodu Muzyki i placu pod pergolami. Część robót jest już zaawansowana, m.in. gotowe są fundamenty pod pergolę.

– Najpierw, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, wybudowaliśmy podziemny parking na 420 miejsc. Teraz przyszedł czas na zagospodarowanie przestrzeni nad nim. Plac zyska 58 drzew, tysiące roślin, alejki, pergolę i nowe oświetlenie. Krótko mówiąc – będzie zielono i przyjemnie! – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Ogród Muzyki wśród zieleni


Nowa część placu stanie się kameralnym miejscem do odpoczynku. Powstaną tu wyniesione rabaty, dwa szpalery drzew, a także mniejsze gatunki ozdobne i byliny. Wśród roślin znajdą się m.in. lipy srebrzyste „Varsaviensis”, klony tatarskie i platan klonolistny, a rabaty wypełni blisko 11 tysięcy roślin. Spacerowicze będą mogli odkrywać je, przechadzając się alejkami z nawierzchni mineralnej. Do Ogrodu Muzyki powrócą także instrumenty plenerowe – dzwony rurowe, bębenki czy fragmenty ksylofonu – które wcześniej zdobiły plac, a na czas budowy parkingu zostały zdemontowane.

Zielona pergola i mała architektura


Od strony ul. Świętokrzyskiej powstanie plac pod pergolami. Posadzonych zostanie tam 14 lip srebrzystych (część w specjalnej mieszance kamienno-glebowej), krzewy oraz ponad 3 tysiące bylin i pnączy, takich jak wiciokrzew zaostrzony, winorośl japońska czy glicynia chińska. Z czasem rośliny oplatające pergolę stworzą naturalną, zieloną osłonę.

Nie zabraknie również elementów małej architektury – ławek, stojaków na rowery i koszy na śmieci. Za realizację odpowiada firma Garden Designers, pracująca według projektu LAP Studio, opartego na koncepcji przygotowanej przez Mycielski Architecture & Urbanism (MAU).

Zakończenie inwestycji planowane jest na późną wiosnę 2026 r., a całe przedsięwzięcie prowadzi Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Nowe zadania Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków

Po szesnastu latach Stołeczny Konserwator Zabytków decyzją wojewody mazowieckiego, oddaje swoje kompetencje Mazowieckiemu Konserwatorowi Zabytków.

Warszawa

Utrudniania w ruchu drogowym podczas Wszystkich Świętych

W dniach 28 – 30 października oraz w dniu Wszystkich Świętych, w pobliżu warszawskich nekropolii priorytet będzie miała komunikacja miejska, ulice przy cmentarzach zostaną wyłączone z ruchu, a w ich pobliżu powstaną...

Warszawa

Zmiany w ruchu drogowym potrwają do 24 października

 Zarząd Dróg Miejskich rozpocznie remont al. Wojska Polskiego, będzie wymiana nawierzchni al. Niepodległości, inaczej kierowcy będą jeździli na ul. M. Kasprzaka i Marsa.

Warszawa

56,5 mln zł z funduszy UE na innowacyjne projekty mobilne

Turyści, a także wszystkie osoby odwiedzające region już niebawem będą mogły korzystać z bezpłatnych rozwiązań mobilnych ułatwiających poruszanie się po mieście.

Warszawa

Dom dzienny dla powstańców będzie na Woli

Radni miejscy 19 października przyjęli stanowisko w sprawie utworzenia domu wsparcia dla powstańców warszawskich.

Warszawa

Coraz bliżej oddania do użytku kolejnego fragmentu bulwarów

WARSZAWA. Szacuje się, że prace ekipa powinna zakończyć mniej więcej za pół miesiąca. To oznaczałoby, że jeszcze w bieżącym sezonie wakacyjnym będzie można przemieszczać się odnowionym odcinkiem.

Warszawa

Tragedia na Bielanach

WARSZAWA. Nie żyje kobieta, która potrącił tramwaj jadący przez Bielany.

Warszawa

Śmiertelny wypadek, Kierowca pijany

 WARSZAWA. W sobotę, w godzinach wieczornych doszło do zdarzenia drogowego, na skutek którego zmarła jedna osoba.

Reklama