Warszawa - Środa, 29.10.2025 / Imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza
Reklama

Na Placu Powstańców Warszawy powstaje skwer

Dodano: /

Wizualizacja:  LAP Studio / źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Wizualizacja: LAP Studio / źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Już w przyszłym roku Plac Powstańców Warszawy zyska zupełnie nowe oblicze – pojawi się tu 58 drzew, tysiące roślin w rabatach, nowe alejki spacerowe, oświetlenie oraz pergola opleciona pnączami. W samym sercu stolicy trwają prace, które sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej przyjazna i atrakcyjna dla mieszkańców.

Skąd ta zmiana?


Projekt docelowej aranżacji placu powstał na podstawie warsztatów Charette z 2017 r. i został podzielony na dwa etapy. Trzy lata później odbyły się kolejne konsultacje, podczas których dostosowano koncepcję do warunków wynikających z budowy podziemnego parkingu. Obecnie realizowany jest drugi etap – zakłada on powstanie Ogrodu Muzyki i placu pod pergolami. Część robót jest już zaawansowana, m.in. gotowe są fundamenty pod pergolę.

– Najpierw, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, wybudowaliśmy podziemny parking na 420 miejsc. Teraz przyszedł czas na zagospodarowanie przestrzeni nad nim. Plac zyska 58 drzew, tysiące roślin, alejki, pergolę i nowe oświetlenie. Krótko mówiąc – będzie zielono i przyjemnie! – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Ogród Muzyki wśród zieleni


Nowa część placu stanie się kameralnym miejscem do odpoczynku. Powstaną tu wyniesione rabaty, dwa szpalery drzew, a także mniejsze gatunki ozdobne i byliny. Wśród roślin znajdą się m.in. lipy srebrzyste „Varsaviensis”, klony tatarskie i platan klonolistny, a rabaty wypełni blisko 11 tysięcy roślin. Spacerowicze będą mogli odkrywać je, przechadzając się alejkami z nawierzchni mineralnej. Do Ogrodu Muzyki powrócą także instrumenty plenerowe – dzwony rurowe, bębenki czy fragmenty ksylofonu – które wcześniej zdobiły plac, a na czas budowy parkingu zostały zdemontowane.

Zielona pergola i mała architektura


Od strony ul. Świętokrzyskiej powstanie plac pod pergolami. Posadzonych zostanie tam 14 lip srebrzystych (część w specjalnej mieszance kamienno-glebowej), krzewy oraz ponad 3 tysiące bylin i pnączy, takich jak wiciokrzew zaostrzony, winorośl japońska czy glicynia chińska. Z czasem rośliny oplatające pergolę stworzą naturalną, zieloną osłonę.

Nie zabraknie również elementów małej architektury – ławek, stojaków na rowery i koszy na śmieci. Za realizację odpowiada firma Garden Designers, pracująca według projektu LAP Studio, opartego na koncepcji przygotowanej przez Mycielski Architecture & Urbanism (MAU).

Zakończenie inwestycji planowane jest na późną wiosnę 2026 r., a całe przedsięwzięcie prowadzi Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

Dwa auta i tramwaj uległy zderzeniu

Do wypadku doszło dziś w godzinach przedpołudniowych. Kolizja miała miejsce przy zbiegu ul. Leszno oraz Okopowej.

Warszawa

Które drogi do remontu?

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie ogłosił już listę dróg, które zostaną wyremontowane w najbliższych miesiącach. Pierwsze roboty ruszą już w kwietniu.

Warszawa

W trakcie czyszczenia ulic, zapadł się asfalt

W miniony wtorek na terenie Warszawy przeprowadzano roboty porządkowe po zimie. W trakcie czyszczenia ul. Kwatery Głównej pod zamiatarką zapadła się jezdnia.

Warszawa

Awaria rury przed Ministerstwem Obrony Narodowej

W wyniku awarii pęknięcia rury w okolicy siedziby Ministerstwa Obrony Narodowej utworzyły się gejzery wody. Szybka reakcja ciepłowników nie doprowadziła do większego zalania.

Warszawa

Trasa Łazienkowska bez łącznic na lewym brzegu Wisły

7 marca, wyłączono z ruchu estakady wjazdowe na Trasę Łazienkowską prowadzące z Żoliborza i Mokotowa w kierunku centrum. Przez ok. 6 miesięcy arteria nie będzie miała połączenia z Wisłostradą.

Warszawa

Wypadek drogowy w rejonie Powiśla

W minioną niedzielę około godz. 15 w okolicy Powiśla doszło do wypadku drogowego. Jeden z kierowców został przewieziony do szpitala.

Warszawa

Zmiany w rozkładach jazdy linii 142, 219 i 702

Ze względu na prowadzone roboty drogowe wprowadzone zostaną zmiany w dotychczasowych rozkładach jazdy linii 142, 219 oraz 702.

Warszawa

Ciało kobiety w Kanale Żerańskim

W dniu wczorajszym w godzinach popołudniowych z Kanału Żerańskiego wyłowiono zwłoki kobiety. Znana jest już jej tożsamość.

Reklama