Warszawa - Środa, 10.09.2025 / Imieniny: Łukasza, Mikołaja, Pulcherii
Reklama

Warszawa walczy o motocykle na buspasach

Dodano:

fot. Urząd Miasta Warszawa
fot. Urząd Miasta Warszawa
WARSZAWA. Władze stolicy starają się umożliwić warszawskim motocyklistom korzystanie z buspasów.
 
O możliwość poruszania się po warszawskich buspasach zabiegają od lat sami motocykliści.
 
"W zeszłym roku specjaliści z Politechniki Warszawskiej przebadali ruch na dwóch stołecznych buspasach i stwierdzili, że motocykliści nie spowalniali autobusów, ani nie powodowali zagrożenia bezpieczeństwa ruchu" – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
 
W oparciu o raport z badań powstał pomysł, by od wiosny 2018 roku motocykliści mogli „na próbę” poruszać się buspasami na Trasie Łazienkowskiej oraz w ciągu ulic: Radzymińska – al. Solidarności, od ul. Krynoliny do Rzeszotarskiej. Niestety, projekty organizacji ruchu zostały negatywnie zaopiniowane przez Komendę Stołeczną Policji.
 
Warszawa, przygotowując się do eksperymentu, skontaktowała się z Krakowem, Gdańskiem, Bydgoszczą i Łodzią, które to miasta zdecydowały się na wpuszczenie motocyklistów na buspasy.
 
We wszystkich czterech przypadkach policja pozytywnie oceniła zastosowane zmiany. Pojawienie się motocyklistów na buspasach w tych miastach nie zwiększyło liczby wypadków, a w niektórych przypadkach liczba ta wręcz spadła. Co potwierdza wnioski zawarte w raporcie Politechniki Warszawskiej.
 
"Nie poddajemy się. Będziemy rozmawiali w tej sprawie z KSP, korzystając z przykładów i argumentów policji, która pozytywnie opiniowała wpuszczenie motocyklistów w innych miastach. Warszawa jest w pełni przygotowana na taki eksperyment, zarówno pod względem projektów zmiany organizacji ruchu jak i kampanii społecznej adresowanej do kierowców, która będzie towarzyszyła wpuszczeniu motocyklistów na buspasy" – dodaje wiceprezydent.
Reklama

Pozostałe wiadomości z Warszawy

Warszawa

W Rembertowie trwa budowa sygnalizacji świetlnej

 WARSZAWA. Prace realizowane są przy siedzibie szkoły podstawowej nr 217. Niebawem nowe światła zaczną działać.

Warszawa

Będzie remont przy Dworcu Centralnym

WARSZAWA. Do przebudowy są przejścia podziemne znajdujące się w rejonie Dworca Centralnego. Zarząd Dróg Miejskich stolicy już poszukuje wykonawcy inwestycji.

Warszawa

Wózek z dzieckiem w wodzie. Niania karmiła kaczki

WARSZAWA. Spacerująca z dzieckiem w wózku opiekunka karmiła kaczki w parku Kępa Potocka na Żoliborzu. Nagle wózek wpadł do rzeki.

Warszawa

Wypadek w Al. Jerozolimskich. Są ranni

WARSZAWA. Wczoraj, przed godz. 13 doszło do wypadku drogowego, w jakim ranna została jedna osoba.

Warszawa

Dziś znów zaczną działać fotoradary

WARSZAWA. W Wielki Piątek zaplanowano ponowne uruchomienie fotoradarów.

Warszawa

Sześć aut zderzyło się na skrzyżowaniu

WARSZAWA. Paraliż na drodze, sześć uszkodzonych aut i czterech poszkodowanych, w tym dwójka funkcjonariuszy policji.

Warszawa

Nowa rotunda

WARSZAWA. Rozpoczęto prace przy Rotundzie.

Warszawa

Ekshumacja w związku z katastrofą smoleńską

WARSZAWA. To następna ekshumacja ofiary smoleńskiej przeprowadzana na Powązkach.

Reklama